
Тази година списание "Идеален дом" навършва 26 години и за 26-и път организира конкурса "Къща на годината". По традиция ще отличим най-добрите, благодарение на професионално жури.
В конкурса участват 41 проекта, които сме публикували през 2021 година на страниците на списанието. Разделени са в 5 категории: "Апартаменти", "Еднофамилни къщи", "Малкото жилище", "Обществен интериор", "Студентски проект".
Ето кои са 19-те номинации в категория "Апартаменти".
ЯНУАРИ/ФЕВРУАРИ - "Успешно решение с триъгълници" - Цветалина Димитрова, Емилия Бакалова, Михаил Върбанов, "Барака дизайн лаб"
Играта на геометрия е умелото изразно средство, използвано от дизайнерите при оформянето на интериора на този неголям апартамент. В главната роля е триъгълникът, а луксът допълва интригата.
Този нов дом излъчва истинско бохемско настроение. Наситен е с етноелементи и изобилие от зеленина, сред която изпъква непретенциозната папрат. Макраметата и смесването на текстури също са с главна роля в оформлението.
Осезаем простор и респектираща елегантност излъчва този тристаен апартамент. Стилен дизайн и атмосфера на пълен релакс владеят пространството, в което една колона с лек неокласически декор придава специален характер.
В този апартамент на морето дизайнерският екип започва работа с идеята да създаде съвременен интериор, но съобразявайки го с достолепната история на дома от половин век. И така се ражда оформление, което е с интересна визия и неокласическа нотка.
Този апартамент изцяло носи духа на своя обитател и няма как да бъде объркано дали той е мъж или дама. Меките форми, пастелните багри, декоративните детайли издават дамата с вкус и желание за изява. А леките нотки на неокласицизъм придават елегантно излъчване на жилището.
Жилището е претърпяло някои промени в разпределението в името на повече простор и по-добра функционалност. Белият цвят и дървото са сред елементите, които имат основна роля в апартамента, а цялостната концепция е елегантна, леко минималистична и много стилна.
Сериозно предизвикателство представлява всеки ремонт на дом с многогодишна история, какъвто е случаят и с този стар апартамент. Но обновяването е направено умело, така че хем да се запази част от автентичния характер, хем да се придаде съвременен облик.
Този апартамент е от все по-предпочитания тип на т.нар. инвестиционни имоти, предназначени за отдаване под наем. Но собственикът държи на интериор от висок клас. Резултатът е чудесна хармония между умерен лукс, функционалност и естетика.
Разположен на 14-ия етаж, пентхаусът предлага всеобхватна и впечатляваща панорама към града. Обитателите - млада дама и синът й, сега се радват на повече простор в по-малко помещения, благодарение на преустройството, предприето от авторката на интериорния проект.
Този интериор е пример за успешен проект, който постига наистина пълно преосмисляне на едно старо жилище. И функционално, и естетически сега то е неузнаваемо след две десетилетия съществуване.
Това е апартамент, който всъщност е част от друг, по-голям, разделен на две. Целта на преустройството е била от старото и тъмно пространство да се съгради ново, просторно и дишащо жилище със семпъл, но небанален като визия образ. И мисията е изпълнена.
Хармонично съчетание на мащаб и пропорции, баланс на цветове, форми и материали характеризират този амбициозен проект за жилище с огромна площ на едно ниво.
Апартаментът в затворен комплекс предлага комфорт в елегантен съвременен образ на младите си обитатели. Интериорната атмосфера е спокойна, но и изпълнена с оригинални авторски акценти, за което допринася и интересното присъствие на дъб и камък.
Оформлението на това жилище е резултат от интересен диалог между собствениците и интериорния дизайнер. Стопаните първоначално пожелали тежък класически стил, но после приели идеята за неокласика с оригинални съвременни елементи и цветова гама, подсказваща местоположението на дома.
Този апартамент е превърнат в едно от най-предпочитаните места за морска ваканция у нас. Предлагащ невероятни гледни, той е атрактивен и с интериора си, който напълно отговаря на ролята на жилището. Етноакцентите подканят с гостоприемство, а усещането за домашен уют е неоспоримо.
Апартаментът е пример за много добро интериорно решение, с което се постига по-голяма дневна зона от предвидената по първоначален план, без да се нарушава удобството на обитаването.
Смели дизайнерски решения превръщат това жилище във функционален дом за младо семейство. Това включва преустройство в името на удобството и повечето място за съхранение, без обаче това да е за сметка на оригиналното излъчване на апартамента.
Изместването на стената между коридора и основната спалня е единствената промяна в архитектурния план на този апартамент. В интериора главната роля е за дървесния дизайн, а чудесните ефекти от осветлението добавят много интрига в дома.
Този апартамент в сграда от 90-те години на миналия век преживява сериозно преустройство, за да придобие максимум функционалност. Но внимателно са запазени всички стойностни елементи, които отлично са се вписали в новия интериор с изчистен дизайн и много светлина.