
Изисква се истински талант, за да ви наричат околните модна икона. И Анджелина Джоли го има. Тя е от ония жени, които са с красиви лица, фигури на манекенки и поведение на дама. Освен това, когато стане дума за стил - може да й се доверите.
Преди месец 36-годишната актриса отиде на наградите “Златен глобус” в Лос Анджелис с рокля в червено и бяло и обра всички овации. Нищо че така и не взе статуетка за режисьорския си дебют за “В земя на кръв и мед”. Обаче влезе във всички класации за най-стилно облечените жени на червения килим.
Бялата сатенена рокля без презрамки с дълга цепка, стигаща до бедрото, е шита специално за Джоли от Донатела Версаче. В горната част завършва с червен подгъв. Всъщност това е и новата тенденция - бяло и червено.
В народното поверие цветовете се свързват със зараждането на нов живот, а в модата този сезон са задължителни.
Наистина в Америка си нямат своя Баба Марта, но напоследък звездите на червения килим много напомнят за нея. Не че са поостарели, но дрехите, които обличат, са точно в цветовете на мартениците.
Така само няколко дни след като еуфорията около колекциите за топлото време затихна, се оказа, че големите дизайнери налагат тази тенденция, и то много успешно. На всички дефилета в Ню Йорк и Лондон, където се проведоха последните Седмици на модата, дрехите изглеждаха по един и същ начин - в цветовете на традиционната мартеница.
За тази композиция загатна още миналата пролет Зоуи Салдана. Актрисата предизвика истинска сензация на филмовия фестивал в Кан. Тогава тя блесна в дълга рокля на бели и червени райета. Салдана се подготвя половин година за ролята си в хитовата лента “Аватар”, както самата тя разказва. Толкова време стига и на Джорджо Армани да направи роклята. Най-големият естет в бранша също посяга към двата цвята и това се вижда от последните му ревюта. 76-годишният италианец показа тоалети в типичните за него изчистени кройки. Десенът е с големи точки, а блузите - с три четвърти ръкави и много дантела.
В червено-белия списък влиза и актрисата Елизабет Банкс. С много семпъл модел в червено на големи бели точки с тричетвърти ръкави и колан на талията тя отиде на благотворително шоу, организирано от Американската сърдечна асоциация преди няколко месеца.
С подобни тоалети се отчете и изгряващата модна звезда Стефан Ролан. На ревюто му в Лондон впечатление направи и рокля, която в горната част е бяла, а надолу разкроена с червени пера. Да, впитите талии и безкрайно дългите шлейфове са запазена марка на Ролан. Интересното е, че голяма част от материите ги е разработвал заедно с екип от химици.
Те разтапяли цветен лак и истинско злато, за да облеят роклите от коприна.
Французинът се прочу с това, че в разгара на световната криза през 2007 година, когато големите дизайнери започнаха да шият дрехи от по-нисък клас, той си създаде бранд с неговото име, и то за висша мода. Очевидно си е заслужавал риска, защото сега неговите рокли са сред предпочитаните от звездите.
Далече по-носени на червения килим обаче са роклите на “Диор”. Модната къща показа в Париж на Седмицата на висшата мода втората си колекция без Джон Галиано. И този път творческите идеи даде Бил Гайтен, който е част от екипа вече 16 години.
Той също представи червена разкроена рокля до коляното с колан на талията, която в долната част има 6 реда с изречения и максими на английски език, които са оцветени в бяло. Една от тях гласи: “Изборът на дреха издава вашата личност.”
Не толкова философски настроен е талантливият млад дизайнер Джамбатиста Вали, който колегите му в бранша сравняват с Ив Сен Лоран. Дали ще се сдобие с неговата слава, времето ще покаже. Но и той има същия усет към модата, защото за последната си колекция е направил дълга рокля в бяло и червено, разкроена надолу, със затворено деколте и много набори в областта на раменете.
СИЛВИЯ ЖЕКОВА
Ризите са с бели принтове на лебеди и цветя
Червен кожен панталон с риза, закопчана догоре в същия цвят и с бяла лента от едната страна. Скоро така може да видите облечена и херцогинята на Кеймбридж Катрин Мидълтън. Да, и тя обича пурпурния цвят, освен това една от любимите й дизайнерки Шарлот Ронсън има точно такъв модел в последната си колекция.
Сатенена блуза в червено с принт на лебеди беше сензация на модните дефилета в Ню Йорк. Освен мотивите от фауната акцент са и рисунките на цветя.
Интересното е, че при всички връхни дрехи липсват дълбоките деколтета. За тази тенденция загатна още миналата година Вивиан Уестууд. Тогава тя показа няколко такива модела в Лондон.
Хубавото е, че иначе ексцентричната Уестууд в последно време показва тоалети, които се харесват дори на жените с по-семпъл вкус.
Британската дизайнерка, вярна на себе си, и сега обръща сериозно внимание на акцентите в дрехите си. За нея тази година това са ръкавите. Те трябва да са бухнали, свиват се в края с тънък маншет.
Чантите са с дълги метални верижки
Преди време Кристиан Лубутен преобърна света на модата със своите черни обувки с червени подметки. Сега големите в модата се опитват да направят същото, само че с червени токове.
Силно изрязани в областта на пръстите или отворени с дебел и много висок ток - около 10 см. Може да звучат като най-обикновени елегантни обувки. Само че тези са само в 2 цвята - червено и бяло.
Те се носят с едноцветни дрехи, най-добре в светлите тонове.
За чантите, оцветени като мартеница, обаче няма ограничение. Те са онзи аксесоар, който вече добрите стилисти спряха да съчетават с обувките. Така със сигурност тя придава на стила завършен вид.
Класическата чанта catch (от английски - хващам) ще бъде хит за топлите дни.
Миниатюрните чанти, които побират само червилото и телефона ви, отново изместват дори удобните и практични обемни чанти.
Вечерните са с метални дръжки в интересни плетки, които много приличат на онзи прочут модел на “Шанел”, който се казва “2.55”. През февруари 1955 година самата Коко Шанел намира изоставена торба с ремъци. Това я вдъхновява да направи прочутата чанта, която е кръстена на датата на създаването си.
Сега обаче и други брандове от по-нисък клас пуснаха в колекциите си за топло време подобни модели в бяло и червено с дълги дръжки от метал. (24часа)
ОБИЧАЙ
Червеният конец на мартеницата означава живот, а белият - чистота и щастие. Традицията е на първия ден от март най-възрастната жена в семейството да върже на ръцете на децата пресукан бял и червен конец за здраве.
Мартениците се носят, докато се види цъфнало дърво или щъркел. След това се закичват на дърво или храст. В някои краища на България усуканите конци се пускат в най-близката река “да върви по вода, както тече реката”. Традицията гласи още, че щастие и късмет носи само подарена мартеница. Затова всички окичват на роднини и приятели.
Някога у нас са ги носели само жените и децата, но по-късно и мъжете започват да се закичват.
Този обичай се смята за български, макар че в малко променен вид такава традиция има и в Румъния и Молдова. Там наричат мартеницата мърцишор. Легендата обаче свързва мартеницата с прабългарите. Според нея, когато Хан Аспарух побеждава византийските войници, той изпраща писмо за победата си и го връзва за крака на птица с бял конец. Докато летяла, тя била простреляна от византийските войници. Въпреки това птицата пристигнала успешно в българския лагер, но конецът вече бил оцветен в червено от раната.