
"Огняря" на Алексей Балабанов стартира предварителната програма на "София филм фест 2012" утре в Дома на киното. Най-голямото у нас киносъбитие тръгва на 9-и и продължава до 29 март.За първи път преди началото на "София филм фест" киномани и публика ще гледат хитове, обрали награди на най-престижните фестивали в света. В Cinema City между 9 и 18 март ще се върти програма на т. нар. дигитално кино на "София филм фест".
Тя включва “Златния лъв” от “Венеция 2011” - "Фауст" на Александър Сокуров. Със своята свободна и изпълнена с въображение интерпретация, слабо свързана с Гьоте и Томас Ман, Сокуров завършва най-сетне монументалната си тетралогия "Мъжете на властта", започната с "Молох" (1999). Предвидени са две прожекции на този филм - на 9 и 16 март.
Иранският "Раздяла"(13 март) спечели "Оскар 2012" за най-добър чуждоезичен филм. Освен със "Златна мечка" на "Берлинале 2011" продукцията беше отличена и с наградата на Екуменическото жури, "Сребърна мечка" за най-добър актьор (Шахаб Хосейни и Пейман Моади) и "Сребърна мечка" за най-добра актриса (Лейла Хатами и Сарех Баят). По-рано пък спечели "Златен глобус" за най-добър чуждоезичен филм. Заслужените фестивални овации са признание за таланта на 39-годишния режисьор Асгар Фархади.
Онези, които познават добре "Бийтълс", ще се впечатлят колко много факти обема дългият над три часа и половина опус на Мартин Скорсезе "Джордж Харисън - живот в материалния свят"(11 март). Филмът разкрива как един измъчен милионер се бори да укроти душата си, да разбере смисъла на живота и да се приготви за смъртта.
Подчертано стилизираният разказ на Бертран Бонело в "Дом на удоволствията", номиниран за "Златна палма" на "Кан 2011" (10 март), е за последните дни на парижки бордей в края на XIX век. Обитателките на дома разкриват житейските си истории, сякаш правят старомоден стриптийз.
Страстната Фрейда Пинто (очаровала света с ролята си в "Беднякът милионер") е звездата във филма "Тришна" на Майкъл Уинтърботъм (13 март), който закача традициите на Боливуд, без да ги приема.
Прочутият роман на Емили Бронте "Брулени хълмове"е сред евъргрийните на филмираната английска класика (14 и 17 март). Лентата на режисьора Андреа Арнолд взе специална награда на журито от "Сан Себастиан 2011".
Свободната адаптация на култовия постмодерен роман на Виктор Пелевин - „Поколение П" на режисьора Виктор Гинсбург (12 март) предизвиква голям шум след прожекциите в Москва, а един от руските критици отбелязва: „Този филм ще ви вземе акъла.". След разпадането на Съветския съюз Москва отваря вратите си за чуждестранните инвеститори. В това време, за да направиш кариера, е необходимо да съумееш да се справиш бързо с поднесените ти от съдбата възможности. Може да започнеш с продажба на цигари и вихърът да те отведе в света на рекламата.
Подобно на предишните филми на датския режисьор Оле Кристиан Мадсен, "Супер дерби"(14 март) е посветен на една разпадаща се връзка, като обръща внимание на ролята на географските места в живота ни. Кристиан е главният герой във филма, собственик на магазин за редки марки вина в Копенхаген. Един ден, допивайки поредната скъпа бутилка, Кристиан набира смелост и заминава със сина си в Буенос Айрес с идеята да спечели отново сърцето на бившата си съпруга Анна.
В "Петел с вино"(15 март) на германския актьор, продуцент, сценарист и режисьор Тил Швайгер писателят Хенри получава фантастичнопредложение - да напише сценарий по бестселъра на колежкатаси и любовница Катарина, с която са се скарали. Понеже тя е любовта на живота му, Хенри вижда шанс да я спечели отново.
„Петел с вино" има над 4 милиона зрители в Германия, а българският актьор Самуел Финци играе една от главните роли Санчо ще бъде в София, за да представи лично филма заедно с продуцента Том Зиклер.
Зигфрид е сценарист, режисьор, оператор и композитор на най-новия си филм "Детски истории" (18 март), в който се преплитат любовни истории.
Комедията на Стефан Роблен "А защо да не живеем заедно" (15 март) среща на снимачната площадка звездите от близкото минало Джейн Фонда, Джералдин Чаплин, Пиер Ришар и Даниел Брюл. Проектът беше представен на "София мийтингс" през 2008 г., а впоследствие филмът бе избран за официалното закриване на кинофестивала в Локарно. Сюжетът разказва историите на петима близки приятели в третата възраст. За всеки от тях остаряването е проблем с различни измерения. Политическият бонвиван Албер (Пиер Ришар) например не забелязва как неговата памет е започнала да му прави номера. За да направят общия си живот поне малко по-лесен, Жана (Джейн Фонда) наема младия студент Дирк (Даниел Брюл), който се премества с тях в дома на Ани (Джералдин Чаплин) и Жан (Ги Бедос).
"Космическа лаборатория" е на ръба с комерсиалното кино, заснет от актрисата и режисьорка Жюли Делпи (номинирана за "Оскар" за сценария на "Преди залеза" през 2004 г.).
Най-новият филм на британския режисьор Дейвид Макензи "Перфектно чувство"(12 март) е с участието на Юън Макгрегър и Ева Грийн. Той спечели "БАФТА 2011" като най-добър филм, и най-добър режисьор, а на фестивала в Единбург през 2011 г. го признаха за най-добър нов британски.
Сюжетът е романтичен. Сюзън толкова е отдадена на работата си, че се е отказала от всичко друго, включително любовта. Но един ден се запознава с талантливия готвач Майкъл и всичко започва да се променя. Сюзън и Майкъл се впускат в чувствено приключение, много щастливи, защто си пасват идеално. Дали това е така, защото се влюбват, или защото светът е гадно място за живеене?
Във фестивалната седмица феновете на изкуството на танца отново ще гледат "Пина" на Вим Вендерс, заснет на 3D. (9, 17 и 18 март). (24часа)
Документални ленти за Симеон и Тодор Живков
За първи път пред българска публика ще бъде показан "Момчето, което беше цар"на Андрей Паунов, който проследява пътя на Симеон Сакскобургготски от заточението му като момче цар през завръщането като републикански политик до превръщането му в един от неуспешните експерименти на съвременната демокрация. Световна премиера ще има и филмът на Светослав Овчаров "Човека и народа" за комунистическия лидер, управлявал повече от 30 години България - Тодор Живков.
Над 160 продукции са в програмата на "София филм фест". За десети път международно жури ще определи фаворита за Голямата награда (за първи или втори игрален филм). Сред потвърдените са творби от Бразилия, България, Великобритания, Германия, Кипър, Полша, Румъния, Русия, САЩ и Турция.
Наградата е статуетка и парична премия от 5000 евро.
Два български филма ще участват в международния конкурс - "Аве" на режисьора Константин Божанов, отличен със Специалната награда на журито на фестивала "Сараево 2011" след участие в Седмицата на критиката в Кан, и "Вяра, любов и уиски" на Кристина Николова – българо-американска копродукция, получила наградаза операторско майсторство ("Александър Станишев") на фестивала "Сламданс". И двата филма са премиерни за България.
За десети път ще бъде присъдена и наградата JAMESON за най-добър български късометражен филм – статуетка и премия от 6000 евро.
Традиционната рубрика "Голямата петорка" включва филми, спечелили най-важните награди на петте водещи кинофестивала в света – Кан, Берлин, Венеция, Торонто и Сънданс. Сред тях са "Фауст" ("Златен лъв" от "Венеция 2011") на Александър Сокуров, "Имало едно време в Анадола"(Голямата награда на журито в "Кан 2011") на Нури Билге Джейлан, който ще гостува в София, "Момчето с колелото"(Голямата награда на журито в "Кан 2011") на братя Дарден, "Торинският кон" (награда на журито от "Берлинале 2011") на унгареца Бела Тар, Happy, Happy - пълнометражният дебют на Анне Севицки (Голямата награда на журито и наградата за режисура от "Сънданс 2011"), "Твърда земя"(Специалната награда на журито на "Венеция 2011") на Емануеле Криалезе.
В тазгодишното издание на фестивала ще има специален фокус върху киното на Румъния, посветен на десетте му години шеметен възход.
Специален гост на фестивала ще бъде британският режисьор Хю Хъдсън, чийто дебютен филм "Огнените колесници”(1981г., с участието на Бен Крос, Найджъл Хавърс и музика на Вангелис) е носител на четири награди "Оскар 1982", както и на "Златен глобус 1982" за най-добър чуждестранен филм. Трийсет години след премиерата си лентата ще бъде представена на специална гала-прожекция в рамките на фестивала, посветена и на предстоящите олимпийски игри в Лондон.
В програмата "Киното днес – големите майстори" ще бъдат представени най-новите филми на утвърдените имена от световното кино.
Сред близо 20-те заглавия са "Ариранг" на Ким Ки-дук, "Тришна"на Майкъл Уинтърботъм, "Огняря" на Алексей Балабанов, "Жената от номер пет" на Павел Павликовски, "Брулени хълмове" на Андреа Арнолд, "Звяр" на Кристофер Бое и др.
Традиционна секция от програмата е "Киното утре – големите надежди", където се включват творби на открития в световното кино през последните две години - "Акациите на Пабло Джорджели"(наградата "Златна камера" от "Кан 2011"), "Бъдещето" на Миранда Джулай от конкурсната програма на "Берлинале 2011"), "Кучката" на Хагар Бен-Ашер (от Седмицата на критиката в "Кан 2011"), "Громожека" на Владимир Кот (от конкурсната програма в "Ротердам 2011") и др. (24часа)