
"Неограничена” доставка на яйцеклетки може да се появи в близко бъдеще, за да се подпомогне лечението на безплодие, обявиха американски лекари.
Тяхно изследване откри в яйчниците на жени на репродуктивна възраст стволови клетки, които спонтанно произвеждат яйцеклетки в лабораторни условия. По-нататъшни опити с мишки показали, че такива яйцеклетки могат да бъдат оплодени. Проучването на д-р Джонатан Тили и екипа му от Масачузетската болница в Бостън бе публикувано в сп. “Нейчър медсин”.
Според британския експерт Алан Пейси това откритие може да пренапише досегашните представи за възможностите да се пребори безплодието и да бъде забавена менопаузата. То може да доведе до революционни последици. “Все едно да бъдат открити бактерии на друга планета от нашата Слънчева система”, сравнява Кутлук Октай от Нюйоркския медицински колеж във Валхала. Според него откритието ще позволи да се увеличи възпроизводителният период на жените. Най-смелите предположения гласят, че един ден ще бъдат способни да раждат до живот.
Според установената от години теория представителките на нежния пол се раждат с ограничен брой яйцеклетки, които “се топят” с всяка следваща менструация. Екипът на д-р Тили обаче опровергава тази теория. Сегашните експерименти са продължение на изследване при мишки, проведено през 2004 г.
Учените открили и изолирали в яйчниците на жени на репродуктивна възраст стволови клетки, които произвеждат яйцеклетки. Това станало в процеса на търсенето на протеина DDX4, който е уникален за повърхността на стволовите клетки, пише Би Би Си.
Докато растели в лабораторията, клетките “спонтанно произвеждали” незрели яйцеклетки, или овоцити, които изглеждали и реагирали също като овоцитите в тялото. Клетките “узрявали” за 7-14 дни, когато били заобиколени от тъкани на човешки яйчници, присадени в мишки.
Тъй като в САЩ има много строги законови и морални изисквания за провеждане на опити с човешки яйцеклетки, опитите нямало как да продължат при хора. Подобен експеримент, проведен с взети от мишки стволови клетки, обаче показал, че подобни яйцеклетки могат да бъдат оплодени със сперма и да доведат до появата на ембриони.
Джонатан Тили нямал за цел да отхвърли догмата, че жените не могат да създават нови яйцеклетки. Като част от изследване върху навлизането в менопауза той и колегите му разработили начин да проследяват смъртта на яйцеклетките с времето. Когато учените преброили броя на здравите яйцеклетки в яйчниците на мишки, те видели постепенен спад, както се очаквало. Екипът обаче забелязал, че умиращите клетки били много повече от първоначалния брой. Така станало ясно, че съществува някакъв източник на яйцеклетки, само че той трябвало да бъде открит.
През 2004 г. екипът на Тили установява: има повече умиращи яйцеклетки, отколкото здрави, защото стволови клетки в мишите яйчници непрекъснато произвеждат нови, които умират на свой ред. Това откритие било прието с яростен скептицизъм.
Но Тили и колегитему продължили нататък. Те изолирали стволови клетки от дарените яйчници на шест жени, премахнати при операции за смяна на пола в японския медицински център “Сайтама”. Само около 1,5% от клетките в яйчниците отговарят на свойствата на стволови клетки. Учените съставили молекулярен профил и показали, че стволовите клетки могат да създадат началната фаза на яйцеклетките, които след това да бъдат трансплантирани в други яйчници.
“Първата цел на сегашното изследване беше да се докаже, че произвеждащи яйцеклетки стволови клетки действително съществуват в яйчниците на жените по време на репродуктивния им живот, което, мисля, стана съвсем ясно”, обяснява Тили.
Според него “откриването на предшественици на овоцитите в женските яйчници, съчетано с факта, че тези клетки имат същите характеристики на клетките при мишки, които произвеждат напълно функциониращи яйцеклетки, отваря вратата за развитието на безпрецедентни технологии за преодоляване на безплодието при жените и вероятно за отлагане на менопаузата”.
“Тези клетки, когато са извън тялото, без никакъв проблем сами произвеждат други клетки и ако ние успеем да управляваме този процес, мисля, че някой ден можем да достигнем до неограничен източник на човешки яйцеклетки”, допълва американецът.
Д-р Алан Пейси от университета в Шефилд твърди възторжено, че “това откритие не само ще пренапише досегашните теории, но и ще открие големи и вълнуващи възможности да се запази плодовитостта на жени, преминали лечение срещу рак, като бъдат извадени тези клетки и им бъдат произведени нови яйцеклетки в лабораторни условия.”
Стюарт Левъри, консултант по гинекология и шеф на катедрата за ин витро в клиниката “Хамърсмит”, коментира пред Би Би Си, че благодарение на изследването “може да се преодолее една от големите асиметрии в репродуктивната биология. То показва, че запасите от женски гамети могат да се обновяват точно като при мъжете.”
“Ако можем да спрем изчерпването на яйцеклетките или да удължим функционирането на яйчниците, ще решим страшно много здравословни проблеми при жените в менопауза. Ако успеем някак си да поемем контрол над този биологичен часовник, възможностите са безкрайни", смята Тили. (24часа)
Все повече отлагат бебето заради кариера
Приблизително едно на 6 семейства има репродуктивни трудности, а проблемът с биологичния часовник на жената става по-остър в последните години, когато все повече представителки на нежния пол отлагат раждането, за да направят кариера, пише британският в. “Дейли мейл”.
Някои след това прибягват до ин витро, но често пъти донорските клетки не достигат.
Други замразяват яйцеклетките си, докато все още ги имат, за да следват професионалните си амбиции и да родят след време, когато решат, че е настъпил подходящият момент. Миналата година при 10 556 случая на ин витро във Великобритания са били използвани замразени яйцеклетки, но по-малко от една четвърт от тази случаи са завършили с бременност.
Най-много яйцеклетки има в женските ембриони - около 7 млн., при раждането си момиченцата имат около 1 млн., през пубертета - около 300 000, а в периода на менопаузата не остава нито една, припомня в. “Дейли мейл”.
От 50-те години насам учените смятаха, че стволовите клетки в яйчниците, способни да произвеждат нови яйцеклетки, са активни единствено в утробата, докато бебето се развива. (24часа)