
Светът чества днес 172 г. от появата й, а дъвче от 6 хилядолетия
Една дъвка и толкова много приложения. Отдавна дъвченето на “еластичен” бонбон е сред големите удоволствия за много хора, но служи безотказно и за медицински цели, и в борбата срещу цигарите, даже и при ремонт на автомобила с подръчни средства.
Вероятно затова хиляди хора възприемат 23 септември като световен ден на дъвката, защото на тази дата през 1848 г. тя се появява в съвременния си вид. Преди 172 години я измисля американецът Джон Къртис, като създава в дома си “еластичен” бонбон, предназначен само за дъвчене, а не за ядене.
Макар че има доказателства, че още преди 6000 години хората дъвчели брезова смола, за да лекуват инфекции на устната кухина.
Древните гърци, а и изобщо хората от Средиземноморието използвали смолата от мастиковото дърво. Това е т. нар. медицинска дъвка, известна още като мастика (на гръцки) или сакъз (на турски). Традиционната билка от остров Хиос масово се ползва като ароматно и противовъзпалително средство. Смолата се дъвче с малко пчелен восък като средство за устна хигиена и за подобряване на храносмилането в традиционната медицина. Древните са смятали, че дъвченето на медицинска дъвка след хранене предпазва от рефлукс и газове.
Дъвченето на тази дъвка не дава онова усещане, което се получава от купешките продукти. Ароматът ѝ не е миризма на анетол, с който се подправя питието мастика, от нея отсъства и захарта. Тя е твърда и леко горчива.
Първия патент за дъвка получава Уилям Семпъл през 1869 г. Той е заболекар от Охайо.
Първата дъвка за балончета е създадена през 1928 г. от Уолтър Димар. Тя е плод на чиста случайност, а цветът ѝ е розов, тъй като създателят ѝ използва единствения оцветител за храна, с който разполага.
През 50-те години на XX век на пазара се появява дъвка с подсладители, а през 1996 г. - първата никотинова, която помага на пушачите да откажат цигарите.
В Сингапур дъвките са забранени, а за плюене на обществено място ви заплашва глоба от 1000 лв. Но не е така в Сиатъл, където една от атракциите на града е т. нар. стена на дъвките. Тя се намира до касата на един театър и хората традиционно си залепват върху нея сдъвканите дъвки, преди на влязат в залата. Това се е превърнало в туристическа забележителност. (24часа)