
Ще познаете Стефчо по голямата тетрадка, стиснал я под мишница. По артистичната брада, заради която го оприличават на баски сепаратист. По почти униформената риза и панталон.
Без Стефчо в Пловдив не минава концерт, прием, спектакъл, коктейл, семинар, пресконференция, визита. Мъжът по прякор Авгорафа е познат на всички пловдивчани, на частни и държавни охранители, Горбачов, Стинг, Франц Бекенбауер и още около 500 000 световни политици, изпълнители, актьори, спортисти, учени.
58-годишният Стефан Иванов е един от талисманите на Пловдив. Често пъти появата му предизвиква усмивки, но Стефчо е дипломиран предучилищен педагог и журналист.
Син на аптекарка и лекар, Стефан добре знае немски. Мечтата му е да бъде кореспондент на германска медия в Пловдив. Последно е работил преди 10 ноември във “Вторични суровини” на електроапаратурния завод. Станала злополука и оттогава е пенсионер по болест.
Живее с възрастната си майка. “Но само, докато се оженя”, казва Стефчо.
Първия си автограф взел на 28 януари 1979 г. В Пловдив гостувал оперният певец Никола Гюзелев с “Борис Годунов”. Шахматистът Йордан Пелов му помогнал да влезе по време на репетицията, за да получи подпис от Гюзелев.
Вече е събрал автографи в над 500 тетрадки. Понякога го набеждават за луд. Така станало при първото посещение на Симеон Сакскобургготски в “Кемпински Зографски” през 1996 г.
“Някой от охраната казал, че съм ненормален, и наредил да ме арестуват. Фоторепортер от Пловдив ме защити тогава и успях да получа подпис от Симеон”, припомня си Стефчо.
Когато е в акция, е колоритна картина - стои нащрек, целият трепери. Когато Стинг пристигнал в София, Стефчо го дебнел пред хотела. Видял го, че влиза в асансьора, и веднага се намърдал в кабинката.
“Охраната винаги ме предупреждава да не правя резки движения, защото чуждите гардове не ме познават. Ама докато вземам автограф, е такова силно напрежение - сърцето ми ще се спука и все ми се ходи до тоалетна. След това, като мине всичко, се успокоявам.”
Най се изнервил, когато гонил Кичка Бодурова за автограф. Изведнъж научил, че в Пловдив са пристигнали царица Маргарита и княз Константин Видински и вече са в Етнографския музей.
“Тичам аз като диво прасе, стигам там с изплезен език, не мога дъх да си поема. Стоя пред царицата и само хриптя. Тя се изплаши, че ще ми стане нещо и ще умра. Обясниха й кой съм, тя се успокои и ми даде подпис, ама аз бях ни жив, ни умрял.”
На някои звезди Стефчо пише писма. Така се сдобил с подпис от Стивън Спилбърг и певицата Сабрина.
Чрез сп. “Бунте” сега се опитва да намери телефона на принц Алберт, защото от списанието са снимали сватбата му. Чрез “Билд” пък помолил за координатите на Шварценегер и на Сталоун.
Колекционерът е обиден на принц Чарлз. “Три пъти му изскачам в Столипиново, а той ме подминава.” Намесила се Нери Терзиева, пресаташе на президента Петър Стоянов. Казала: “Помогнете му”, но автограф не получил.
Стефан не може да преглътне и провала с оперната прима Монсерат Кабайе, която няколко пъти категорично отказала да се подпише. Най му е мъчно, че няма личен подпис от Тодор Живков. Не познавал никого от охраната му. Неведнъж ходил в Бояна, обикалял, но никой не искал да му каже къде живее Живков.
За сметка на това взел параф от Андрей Луканов, Станко Тодоров, Петър Младенов, Добри Джуров. От Бойко Борисов има около 15 автографа, но му е малко обиден заради репликата: “Абе ти друга работа нямаш ли си?”.
Стефан цяла година се подготвял за подпис от папа Йоан Павел Втори. Накрая не успял да се види лично с него, но бившият кмет Иван Чомаков уредил парафа.
За ценния автограф на Далай Лама спал цяла нощ в чакалнята на софийската гара. Разбрал, че на следващия ден мъдрецът ще изнесе лекция в Софийския университет, но не знаел в колко часа. Обадил се на Соломон Паси за помощ. На сутринта в 7,30 заел позиция пред Алма матер. Далай Лама дошъл след 4 часа, заобиколен от охранители, а Стефан изгубил надежда. Паси обаче се намесил и го пуснали.
Понякога Стефчо е много изобретателен
В Балабановата къща пристигнал израелският външен министър Шимон Перес. Охраната била непробиваема и Стефчо решил да се скрие в един шкаф. За огромна изненада на гардовете по някое време изскочил оттам и си поискал подпис.
Автографа има страховити спомени от срещата с бившия испански премиер Хосе Аснар в резиденция “Бояна”. По неведоми пътища Стефчо се сдобил с акредитация за събитието. Тъкмо се насочил към Аснар, когато от охраната го сръчкали и му показали насочените пистолети на испанските гардове.
“При всяка чужда охрана е трудно, мислят те за луд”, недоволен е Стефчо. Но кулминацията в неговата кариера е историята с крал Хуан Карлос. Случило се на 24 май 1993 г. Гард от НСО посъветвал колекционера да изненада строгата охрана на кралската особа - кралят нямало да откаже. Стефчо се опитал 3 пъти да се промъкне до монарха, но без успех. Накрая събрал кураж, разкъсал кордона и се хвърлил по корем към Хуан Карлос. Охранителите го помислили за камикадзе и се чуло злокобно изщракване на оръжията.
Колекционерът помислил, че е ударил последният му час. Тогава Хуан Карлос вдигнал ръка и направил знак на гардовете си, че това не е атентат. От всички страни се втурнали горили и завели Стефан при краля. После му казали: “Защо не каза, щяхме да те представим. За малко да те очистим.”
Малко след това у нас пристигнал Хелмут Кол. Стефчо приложил същата тактика. Никой обаче не тръгнал да стреля по него. “Това е - в една и съща охрана има зверове и хора”, коментира Стефан. В колекцията му влизат и автографи от забележителни личности като шефа на Интерпол, актьора Джулиано Джема и актрисата Орнела Мути, Катрин Деньов, шефа на ЩАЗИ Маркус Волф, шведският крал Густав VI и датската кралица Маргарете II, китариста Ричи Блекмор, Емир Кустурица, Том Джоунс, Чък Норис.
Има подписи от всички живи и покойни политици след 10 ноември. От Желю Желев получил 15 автографа, конкурент му е президентът Петър Стоянов.
Миналия февруари Стефчо бе пребит от клиент на пловдивски бар, докато чакаше за подпис от фолкпевица. Бил нападнат от неизвестен мъж с юмруци и ритници. Въпреки всичко Автографа изчакал певицата и тя сложила подписа си в окървавената му тетрадка. При нападението зъбите на Стефчо били счупени, сега благодетел е платил на стоматолог да му ги оправи.
Странното хоби на Стефан провокира интереса на доц. Шемсудин Гегич - драматург, член на Американската асоциация на кинорежисьорите и член на журито на провеждащия се ежегодно международен фестивал “Балфест”. Роденият в Босна режисьор реши да заснеме филм за пловдивския чешит.
С колекцията си той се готви да кандидатства в Книгата на рекордите Гинес и от години събира необходимите документи.