
“Всичко правим вътре: къпем се, боядисваме се, къносваме се, бръснем се ей тука... та да му е хубаво на мъжа, като ми взема банята.”
34-годишната Фатме се подхилва дяволито и се шмугва в облаците пара в дамското отделение на турската баня в хасковския кв. Република.
Неделя е и желаещите да се поплискат под горещите душове са повече, отколкото е капацитетът.
Налага се да се изчакват, докато се освободи място, въпреки че по 20 души едновременно могат да ползват инсталацията.
От повторното й пускане от 4 януари обществената къпалня в хасковската махала е истински хит, особено в студения сезон.
Клиенти са предимно мургавите жители на квартала, но не липсват и посетители от целия град.
На бюрото на касиерката лежи визитка на таксиметрова фирма, идващите от по-далечни квартали предпочитат да наемат кола, за да не пипнат някоя настинка.
“Безработен съм, но цената на билетчето е лев и осемдесет - какво му плащаш. По-удобно е, чистотата е на ниво.
То, ако разсъждаваш, токът за бойлера и водата в банята вкъщи сигурно са по-скъпи. Освен това у дома е и студено, пестим от топлото”, казва 48-годишният Неджетин Али, който всяка неделя е тук.
“Наистина в този почивен ден идващите да се изкъпят са в пъти повече, отколкото през седмицата. Оборотът стига до над 200 лв., което означава по 120 души на ден”, обяснява касиерката Марина Манева.
“Този вид хигиенизиране е много по-ефикасен: съчетанието на пара, гореща вода и топлина в помещението отпуска кожата и изчистването й е много по-ефективно.
Затова и хората го предпочитат, дори да имат душове вкъщи”, добавя служителката.
Навици да се къпят в обществената баня имали предимно по-възрастните, които не били забравили времето, когато на турските бани нямаше домашна алтернатива.
Стопанисваният от общинската фирма “Екопрогрес” обект е по-скоро на загуба, но той има значима социална функция, нещо като необходима институция, обясняват от дружеството.
В мазето мощна горелка топли трите цистерни с около 10 кубика вода.
“Подгряваме я до 60 градуса и налягане 1,5 атмосфери. Когато обаче има наплив, тези показатели падат заради непрекъснатото потребление.
Затова и съветвам познатите си да идват в началото на работното време”, казва парнаджията Румен Мартинов.
Новата горелка на инсталацията може да работи и на природен газ освен на сегашната нафта, а скорошното присъединяване към тръбата със синьо гориво щяло да намали значително разходите.
Водата обаче също не била за подценяване като перо: през душовете месечно минавали 700 кубика, въпреки че в първите 3 дни от седмицата вратите са затворени.
“А, тука такова нещо не може да стане, веднага ще се разбере и ще се реагира. Нали затова има и охрана.” Така Манева отговаря на деликатния въпрос дали в мъжкото отделение не се навъртат лица, които уж случайно често си изтървават сапуна или пък демонстративно си играят с половия член.
Въпреки контингента нито една кражба няма от гардеробчетата с дрехи - те се заключват и ключът виси на китката, докато посетителят се къпе, отчитат служителите.
Персоналът е общо 7 души. Четирима хигиенисти мият с парцали през половин час помещенията с дезинфектанти
Клиентите пък си знаят, че трябва да идват задължително с чехли, носят си шампоан и хавлия.
“Не предлагаме телячески услуги, въпреки че има запитвания. Цената не ги интересува, готови са да дадат колкото им поискат”, уточнява касиерката, която е и ръководител на звеното.
Престоят е лимитиран до час, но времето е абсолютно достатъчно.
“Нямаме баня вкъщи. През лятото както и да е - може и на открито в корито на двора, ама сега зимата няма къде да се умием основно”, обяснява 54-годишната Кание Ахмед, която води 7-годишната си внучка.
Цената на билетчето за малката е 1,20 лв.
“То не е за приказване, ама ни спряха водата. Натрупали сме били голям борч и врътнаха крана. Сега ни за пиене има, ни за къпане”, обяснява и следващата жена наопашката.
Къпалнята стоя дълго време затворена. През април 2010 г. санитарните власти констатираха хигиенни нередности и предписаха преустановяване на дейността. Тогава общината не можа да намери средства за необходимия ремонт на вентилацията и за шкафовете за дрехи.
Сега обаче отново бълва чист народ. Наскоро инспектори от бившата ХЕИ минавали на проверка и не установили нередности, напротив, температурата в къпалните помещения била по-висока от изискващата се по норма.
“Срядата е хигиенен ден: лъскаме и чистим от-до”, уверява чистачът Юсеин.