
Засмяното изражение си има и празник
- всеки първи петък на октомври
Усмихвайте се, за да не доставяте на бедата удоволствие, казва писателят Габриел Гарсия Маркес за това изражение на лицето, което се разбира от всички.
Усмивката, подобно на прозявката, е заразителна. И има 19 различни вида. Тя е неизменна част от всекидневието на човека и затова си има свой празник - Световния ден на усмивката. По традиция той се отбелязва всеки първи петък на октомври.
Идеята е на американския художник на реклами Харви Бол, който през 1963 г. създава прочутото усмихнато жълто лице, което впоследствие се превръща в един от най-използваните емотикони. Идеята на Бол е това да бъде ден, посветен на “доброто настроение и добрите дела”. Празникът за първи път е честван през 1999 г.
Какво може би не знаете за усмивката?
Когато се усмихваме, тялото ни отделя ендорфини - хормони, които допринасят за доброто ни настроение и противодействат на стреса. Освен това усмивката удължава живота. Тя стимулира имунната система, като повишава нивата на хормона кортизол.
Бебетата се усмихват още в майчината утроба и непосредствено след раждането. Усмивката не се учи, тя е рефлекс. Новородените се усмихват предимно в съня си. Необходими са около шест седмици, преди да се появи първата усмивка в будно състояние.
Според учените има деветнайсет различни типа усмивки.
Проучване, направено в Швеция, установява, че е трудно за хората да се мръщят, когато наблюдават усмихнат човек, което доказва, че усмивката наистина е заразителна.
Тя прави жените по-привлекателни, отколкото гримът. Нарочно изследване показва, че 70% от мъжете намират за по-атрактивни жените, които се усмихват, отколкото тези, които са гримирани.