
Aко сте отишли да поплувате малко и видите някой да бяга под водата в съседния коридор, ще помислите, че нещо не е наред.
Това обаче си изглежда напълно нормално на фона на колоезденето в басейн. Но докато така нареченият спининг във вода се практикува вече няколго години, то акваджогингът тепърва набира голяма популярност.
Обикновено, като чуем за упражнения във вода, си представяме някакъв санаториум и възрастни хора, които правят възстановителни процедури. Именно доказаният ефект на водната гимнастика е в основата на тези нови спортове.
Бягането под вода вече е сред топдисциплините в САЩ, откъдето практически произлиза. Наскоро бяха пуснати в продажба и специални движещи се пътеки по подобие на тези във фитнес залите. Те обаче изобщо не са задължителни за провеждането на една наистина пълноценна тренировка. Американците са изчислили, че при бягане под вода може да се изразходват до два пъти повече калории спрямо стандартния джогинг. При средно интензивно занимание с продължителност половин час се справяте с около 350 калории - със 120 повече от нормалното бягане за същия интервал.
По-големият разход за по-малко време обаче е само един от многото плюсове на акваджогинга. Друго основно предимство е предпазването от травми. Водата щади максимално ставите, гръбначния стълб и сухожилията. Съпротивлението й пък натоварва допълнително мускулите и оттам идва интензивността на натоварването.
Според специалистите акваджогингът е много бърз, ефективен и най-вече безопасен начин да се справите с излишните килограми. А зимата е сочена като най-подходящия период от годината за тези необичайни тренировки. Това време от годината не е удачно за бягане навън заради минусовите температури и поледицата. Разбира се, можем да тичаме на фитнес пътека, но не всички харесват обстановката в залите.
Всъщност с акваджогинга комбинирате идеално два спорта - плуване и бягане. Освен това благодарение на допълнителното съпротивление изграждате и мускулатурата, което пък внася известен фитнес елемент. Т.е. получава се нещо като 3 в 1.
Някои са на мнение, че бягането под вода е ефикасно средство и срещу целулита.
Водното налягане въздейства върху съединителната тъкан подобно на класическия масаж. От чисто здравословна гледна точка пък трябва да отбележим и доброто влияние върху кръвообращението и дейността на сърдечно съдовата система.
Препоръчително е първите тренировки да се провеждат на дълбочина от около 1 метър и 20 сантиметра. Постепенно може да намалявате дълбочината, така натоварването се увеличава. Най-добре обаче е да не стъпвате по дъното, съветват фенове на новата дисциплина. За целта обаче трябва да се оборудвате със специален колан или пояс, който да ви държи на повърхността. В САЩ се продават и нещо като сандали за акваджогинг, помагащи за по-оптимално загребване. По принцип бягането под вода натоварва предимно долната част на тялото, но много хора използват гирички за ръцете
“Аз съм пробвал най-различни варианти. Всеки може да си прецени кое му действа добре. Много е важно да се разнообразяват заниманията”, споделя един от феновете на новия спорт - Николай Хаджииванов. Той е пробвал и акваспининга, но този спорт може да се практикува на много малко места у нас.
Добре е да започнете със загрявка от 2-3 минути. Можете да правите бавни движения в различни посоки и постепенно да увеличавате интензивността. Преплувайте 1-2 дължини, за да увеличите честотата на сърдечния ритъм.
Ако симулирате бягане без докосване на дъното, се опитвайте да бъдете максимално изправени. Както и при стандартния джогинг. Главата и раменете трябва да са изправени, а погледът да бъде насочен напред. В самия край отново може да направите 2 дължини плуване с по-лежерно темпо. Стречингът накрая също е препоръчителен.
СТЕФАН ЧОЛАКОВ
Всяка година има световни първенства
Бягането под вода си е съвсем официална спортна дисциплина, която излъчва и шампиони.
Точно преди 8 години се провежда първият в историята световен шампионат. Домакин на състезанието е Финландия, където акваджогингът е също много популярен.
Международната асоциация на този нов спорт е регламентирала три основни дисциплини - щафета 3 по 50 метра, маратон (1000 метра) и индивидуално бягане на 50 метра.
Световният рекорд в щафетата е поставен на първенството през 2006 година - 3 минути и 46 секунди. Тогава финландски състезател записва най-добро постижение в маратона, спирайки хронометрите на 27 минути и 33 секунди. Лауканен държи и рекорда в индивидуалното бягане на 50 метра под вода - 54 секунди.
Акваджогингът вече е съществена част от състезателите по триатлон в САЩ. Те правят специални комплекси, които са направо непосилни за обикновените хора. (24часа)