
Учени от цял свят се опитват отдавна да разгадаят защо постройки от бетон от времето на Древен Рим остават непокътнати и днес. Правени са много изследвания, а едно от най-актуалните е на съвместен екип от Масачузетския технологичен институт и Харвардския университет.
Учените са проучили детайлно различни проби на фрагменти от археологически разкопки в Централна Италия. При всички визуално са били установени бели фрагменти, като до неотдавна се смятало, че те може да са резултат от използване на недостатъчно качествена суровина или на пропуски в процеса на работа.
Изследваниятя обаче показали, че всъщност става дума за наличие на калциев оксид, известен като негасена вар. Специалистите от двата университета считат, че древните римляни са добавяли към бетона негасена вар, след което са заливали тази смес с вода. При контакт с нея получената варта се е охлажда, образуват се кристали от калциев карбонат, които по този начин "лекуват" пукнатините.
Учените подчертават, че в процеса на гасене на варта се отделя голямо количество топлина, което катализира процеса и съкращава времето за втвърдяване, а с това и предотвратява по-нататъшното разрастване на пукнатината.
В процеса на изследването учените са експериментирали с две проби с напукан бетон - древноримска и съвременна, в която няма негасена вар. И двете били изложени на вода, като съвременната показала дефекти след две седмици, а древната останала непокътната.