
За 27-а поредна година списание "Идеален дом" организира конкурса "Къща на годината". По традиция престижно жури ще отличи най-добрите проекти, публикувани на страниците на изданието през 2022 година. Наградите ще бъдат връчени през месец юни.
В конкурса участват 28 проекта, разделени в 4 категории: "Апартаменти", "Еднофамилни къщи", "Малкото жилище", "Обществен интериор".
Ето кои са номинациите в категория "Апартаменти". Публикуваме ги по реда на излизане в списанието от януари до декември 2022-а.
Синьо-зелени нюанси на дървесен фон
Интериорната концепция на Татяна Станчева от Tanne Design има за цел да оптимизира това жилищно пространство в София с площ 120 кв. м и да му придаде съвременен образ. Целта е постигната с умели дизайнерски прийоми, включително чрез цветове и редуване на различни видове повърхности.
Още от самото начало идеята е да се създаде интериор, който да кореспондира с локацията, но в същото време да не е прекалено тежък и претенциозен. Затова екипът на студио "Бондарт" предлага на собственика стилът на жилището от 90 кв. м да е с нотка на еклектичност, но и с елементи, които да внушават добър стил.
Проектът за интериора на този апартамент в сърцето на София е наречен Paris с желанието да обобщи много елегантния начин, по който е постигната неговата визия. Резултатът е постигнат успешно от Ивета Попова от “АТГ дизайн”, като всичко започва от цялоства промяна на първоначалния план на площта от 130 кв. м.
С нелеката творческа задача да преобрази жилището от 142 кв. м в София се ангажират дизайнерката Румяна Кирова и екипът й от "Ар Проджект". Преустройството включва предимно преразпределение на вътрешния план. А в цялостната интериорна концепция преобладават идеи и влияния от италианския и скандинавския дизайн.
Вдъхновението за оформянето на този интериор в апартамент от 100 кв. м идва от любимите тонколони на семейството, които се преместват заедно с четиримата в прясно обзаведения апартамент. Те са в махагонов оттенък, който естествено се налага като акцент за цялата концепция.Цветалина Димитрова, Емилия Бакалова и Михаил Върбанов от "Барака дизайн лаб" успява да осъществи хрумването, като прокарва тънка тъмночервена нишка през целия проект.
Удоволствието на гледаш през френски прозорец покривите на ширналия се долу милионен град София е част от интригата в жилището с площ 150 кв. м. А към това се добавя и свръхголямата светла височина от 4 метра, която е дала възможност за оформяне на второ ниво във вид на емпоре. Автор на проекта е Ина Дамянова.
В този апартамент всичко е не само изработено по индивидуална мярка, но и с идеята да е възможно най-авангардно и интересно. Жилището е на партер и е с висок таван, което е дало възможност оптически пространството да се разшири. Проектът е на Лети Благоева, а апартаментът е с площ 78 кв. м.
Апартаментът от 115 кв. метра в Благоевград претърпява тотална промяна, която включва напълно нов интериор, но и преустройство, водещо до ново вътрешно разпределение за повече удобство. Автор на интериора е арх. Наско Петков от Archin Atelier, който е преобразил успешно дома и чрез използването на интересни елементи, като мрамор и бронз.
Интериорната концепция за това жилище е дело на арх. Юлиян Пиперов и в нея главни герои са изкуството и високият дизайн. А той включва обзавеждане от световноизвестни брандове, както и безкопромисен стил в осветлението чрез лампи на реномирани дизайнери, като така апартаментът с площ 180 кв. м носи духа на вечната класа.
Това е първият общ дом на млада двойка и за оформянето му тя се доверява на Татяна Станчева и екипа й в Tanne design. Резултатът е жилище от 140 кв. м в съвременен стил, базиран предимно на любимото на дизайнерката съчетание на по-сурови материали с дърво. А в този случай е избран бял мрамор.
Този апартамент се намира на две нива в сграда в София, проектирана от Fine Architects. Студиото е автор и на интериора в лицето на арх. Ана Борисова, която е имала на разположение общо 184 кв. м, от които 128 кв. м на първото ниво. Резултатът е модерно и въздействащо вътрешно оформление, което има потенциала да е актуално при сменящите се тенденции.
Този апартамент се намира в полите на Витоша и на юг предлага чудесна гледка към планината. Желанието на младия собственик е било жилището от 100 кв. метра да е издържано в минималистичен стил и да е с рафиниран вид. И всичко това е постигнато от Ирена Румен от Studio Interio с авторството и на интериора, и на продуктовия дизайн.
С внимание към всеки детайл
При оформянето на интериора на този апартамент в София дизайнерката Лети Благоева не е правила промени в разпределението на пространството от близо 130 квадратни метра. В концепцията важна роля е отделена на стените, като почти всяка от тях е покрита с изолационни панели, които притежават и функционално, и декоративно значение.
Истинско преобразяване преживява грохналото жилище и това е резултат от тежка строителна работа и реорганизиране на цялото вътрешно разпределение. Сега на 100 кв. м с намесата на арх. Тея Трошанова вече има дом с нов образ, представляващ интересно еклектично съчетание на съвременна и ретростилистика, на редуващи се пластове и послания. И най-вече на богата цветова палитра и запомнящи се детайли.