
Човечеството гради сламени къщи от векове, защото това е бил достъпен за всички материал. Днес идеята се възражда и е много актуална, тъй като дава възможност да се обитава по-екологично пространство с нисък въглероден отпечатък и отлична енергийна ефективност и звукоизолация.
Къщата от слама има и други положителни качества, например може да регулира влажността на въздуха вътре, като компенсира значителни отклонения от препоръчаното ниво от 40-60%.
Има различни методи за строителство със слама, всеки със своите предимства, особено по региони. Най-традиционният е със сламени бали. Това е много дълъг технологичен процес, свързан с трудоемки дейности за изграждане на сдвоена дървена конструкция на място, като за да се получи качествена стена, е важно да се уплътнява много добре около и между балите. Това е свързано с много трудности и е рисковано начинание, тъй като те трябва да бъдат защитени от дъжд през цялото време, докато бъде положен покривът.
Пресоването на сламата е една от най-важните операции, защото често балите се различават по размер и плътност. При някои
модулите се сглобяват за 2-3 дни
Сглобяемата строителна система Ecococon е една от най-добрите и е най-често прилагана. Разработена е в Литва и е много популярна в Европа. Използва подобни на конструктор строителни блокове с дървена двойна рамка и пресована слама, които се произвеждат в завод на фирмата и се транспортират, за да се издигнат на място. За сглобяването е необходимо кратко време без валежи – достатъчни са не повече от 2-3 дни за пълното сглобяване на модулите. След това стените могат лесно да бъдат обвити с мембрана до завършване на покрива, за да не се намокрят, ако вали или има други неблагоприятни метеорологични условия.
Популярност набират и къщите само с покриви от пшенична или ръжена слама, която издържа до 30 години. Най-устойчивият сламен покрив обаче се прави от водна тръстика и специалистите гарантират, че той ще остане непокътнат около 40-50 години.
Най-честите опасения, свързани със строежа със слама, са относно пожарната устойчивост. Опасността може да се минимализира с редовни проверки на електрическата инсталация и особено на комина на къщата. Затова при съвременните къщи, в които е вложен този материал, е препоръчително да се поставят топлинни сензори.
Как постройка на 120 г. със свинарник се превърна в дом на годината
Преди повече от 120 години постройката е изградена от фермери в района на Гелтингер бирк и е служила като помощна в работата им. В нея имало дори свинарник, а таваните били толкова ниски, че било невъзможно в този вид да се пригоди за живеене.
Новите стопани я купуват преди повече от 3 години, като са твърдо решени да я превърнат в своя вила. Архитектите Ян Хенрик Янсен и Маршал Блечър намират точния баланс между това да запазят част от историята, да впишат сградата в даденостите на района, но и да добавят съвременни елементи.
За начало част от стария покрив е срутена, за да се изгради нов с цел да се увеличи светлата височина, защото преди реконструкцията на места тя е била под 1,80 метра. Добавени са поддържащи греди, а в централната част на къщата щедрата им дължина е създала драматичен ефект, допълнен от висящи лампи. Следвана е традицията при изграждането на новия покрив, защото той отново е изработен от слама. Това е често използвана технология в региона от далечни времена, а според историята на сградата животът на първия покрив трябвало да бъде само 50 години. Оказало се обаче, че е издържал много повече, а за обновяването Янсен и Блечър са си сътрудничили с местни майстори. Сега сградата представлява красива комбинация от каменни стени – почти напълно запазени от оригинала, и сламен покрив, в който е добавена голяма капандура.
Вилата има две спални, отворен план на общите пространства, а някогашният свинарник е превърнат в допълнителен малък дневен кът с щедро остъкляване. Интериорът е в съвременен стил, като са използвани много естествени материали в земни цветове. Подовете навсякъде са от дъб, а стените изглеждат леко грубовати, но всъщност са обработени със съвременно покритие, гарантиращо визията на бетон.
Подовото отопление и тройният стъклопакет заедно със сламения покрив гарантират отличните топлинни характеристики на сградата.