- 23 станаха жертвите на Борис в Централна Европа
- Циклонът вече приключи, има само опашка над Италия
Повишението на нивото на Дунав в Будапеща заради циклона Борис ще се оттече и водата ще дойде в България. Няма да направи обаче бели, само ще помогне на корабоплаването, което практически бе замряло. Това прогнозира климатологът от Софийския университет проф. Георги Рачев.
Нивото на Дунав в българския участък е много ниско - 2200-2300 кубически метра в секунда, което е много близко до абсолютния минимум на реката и затварянето на корабоплаването.
За момента България по никакъв начин не е засегната от Борис, успокоява професорът.
Ние останахме в неговата далечна периферия и дори валежите у нас се оказаха значително по-малко от прогнозите, допълни климатологът.
Всъщност Борис вече не съществува, неговите остатъци регенерираха над Италия, обясни проф. Рачев.
Той прогнозира много хубаво късно септемврийско време. В събота и неделя ще е слънчево и сухо, а следващия петък, събота и неделя максималните температури дори ще са над 27-28 градуса.
На този фон обаче половин Европа продължава да се бори с последствията от големия циклон. 23 станаха жертвите на Борис, като опасенията са, че загиналите може да се окажат и повече.
От миналия петък насам бурята донесе рекордни дъждове и внезапни наводнения в Централна и Източна Европа. Дъжд колкото месечната норма се изсипа на места в Полша, Румъния, Австрия, Чехия, Унгария и Словакия. Бурните ветрове повалиха дървета, повредиха автомобили и блокираха пътища. Хиляди са евакуирани.
Няма опасност за България, но ситуацията се следи всеки ден, обявиха от Министерския съвет в сряда. Следи се обаче нивото на Дунав и общините край реката за извънредни ситуации. Още в понеделник премиерът Димитър Главчев свика спешна среща с министрите на финансите, околната среда и водите, отбраната, земеделието, регионалното развитие, икономиката и енергетиката, за да докладват за готовността за реакция по ресори.
“По-добре е да си подготвен за нещо по-тежко и да не се случи, отколкото да се случи, но да не си подготвен”, категоричен е служебният премиер.
В съседна Румъния силно засегнат е югоизточният район край Галац, където са наводнени поне 700 къщи. Страната е сред тези, в които стихията взе жертви - 7 души.
В Чехия язовирна стена се спука в района на Южна Бохемия. В източната част скъсана дига на река Одер наводни части от град Острава. Над 60 хил. чешки домакинства още са без електричество. Прелял е най-големият язовир в страната - “Ромберк” в Южна Чехия. Експерти вече сравняват бедствието с най-тежкото в региона досега - наводненията през 2002 г., които засегнаха Прага, Дрезден и Виена.
В Австрия има откъснати села, в столицата Виена 4 линии на метрото са частично затворени, както и всички градски паркове. Заради пороите бе прекъснат жп трафикът в част от страната.
В Будапеща нивото на Дунав продължава да се покачва с по метър на всеки 24 часа, издадени са предупреждения за 500-километрова отсечка от реката. Крайбрежните улици са затворени, столичани получиха 1 милион чувала с пясък да правят диги. Премиерът Виктор Орбан отмени речта си пред Европейския парламент.
Германия обеща помощ на съседните страни за справяне с кризата.
40-хиляден град бе евакуиран в Полша заради риск от преливане на близкото езеро. Правителството отпусна над 235 млн. евро на засегнатите райони в страната, обяви премиерът Доналд Туск. Варшава праща 14 хил. военни в пострадалите селища.
От подобен порядък - близо 300 млн., е заделената първоначална сума и от Австрия.
При преминаването на бурята над Италия по адриатическото крайбрежие е обявен жълт код. Край Равена и в Анкона преляха реки, в областта Емилия-Романя 1000 души са евакуирани. (24часа)