
Иво Тодоров, Радослав Янкулов, Диана Димитрова, Гергина Дворецка и Митко Димитров са петимата фаворити на Съвета за електронни медии за генерален директор на Българското национално радио, разбра "24 часа".
Съветът решава днес кой от тях да управлява радиото през следващите 3 години.
Ако това е Гергина Дворецка, тя ще повиши заплатите на радиослужителите, като намали разходите за строителство, обясни журналистката от програма "Христо Ботев". Дворецка представи концепцията си вчера - последния ден от изслушванията на 12-те кандидати. Тя ще прави само наложителни ремонти, ще инвестира в смартфони и компютри и ще използва активно социалните мрежи като обратна връзка със слушателите.
Радио "България", което в момента се излъчва само в интернет, тъй като предавателите му са спрени, раздели неволно всички кандидати на 2 групи.
Една част от тях имат намерение да го закрият съвсем. Втората група смята да го развива. Единствена Дворецка обяви, че ще възобнови някои от предаванията на радиото в ефира.
Поля Станчева, бившият шеф на БНР, изкарал два последователни мандата, ще преобразува радио "България" в балкански информационен пул за обмен на новини в региона.
Станчева ще върне и програма "Орфей", за която вече малцина си спомнят. Тя беше за класическа музика. За нея няма да се търси аналогова честота, тъй като идеята е да бъде качена на бъдещия обществен мултиплекс, който се строи за БНТ и БНР.
Станчева е най-близо до идеята двете обществени медии да имат общи проекти и дори да търсят съчетаването на радио, телевизия и интернет. Подобна теза се предлага отдавна от шефа на СЕМ Георги Лозанов, но среща яростна съпротива и от двете медии.
Още две цифрови програми за мултиплекса предлага Станчева, но те ще зависят изцяло от цифровизацията на радиоархива. Планът е дългосрочен и дори надхвърля 3-годишния мандат, тъй като дигитализацията едва ли ще стане за това време.
Първата програма е "През историята" (Via History), която ще се прави изцяло с материали от Златния фонд. Втората е радиотеатърът, чието слушане може да се превърне в услуга на поискване (on demand). Ще връща и програма "Знание", но само в интернет.
29-годишният Митко Димитров бе изненадата в конкурса заради младостта си.
"Имате ли самочувствието да сте на най-важния пост в БНР, да управлявате 1400 души и бюджет от 44 млн. лева", попита го Мария Стоянова от СЕМ.
"Да, аз мога", отговори той. Димитров иска БНР да организира кампании и инициативи, нужни на цялото общество, а не те да бъдат оставени само на частните медии. Той ще преговаря с местната власт в общините, за да съдействат за повече концерти на музикалните състави на БНР в страната. Ще преговаря и с министъра на финансите да се увеличи фонд "Работна заплата". "Ще бъда изключително диалогичен, комуникативен и ще работя денонощно", обеща той пред СЕМ. Няма да назначава роднини и семейства в радиото, но иска да се удължи мандатът на генералния директор.
Да се смени името на "Неделя 150", предложи последният кандидат в конкурса - Георги Божков от радио "България".
Причината е, че предаването се е износило и нещо трябва да се смени, защо не името, обясни той хрумването си. Божков каза, че Лили Маринкова е най-добрият журналист в БНР. Харесва също и Петър Волгин и ако има възможност, ще го повиши.
Освен четиримата кандидати СЕМ изслуша още 8 концепции. В първия ден на конкурса жребият пусна одиторката в БНР Росланна Белчева, Диана Димитрова, работила през последните 3 години в екипа на министър Томислав Дончев, доц. д-р Ванче Бойков - бивш шеф на радиото в Ниш, и счетоводителката в БНР Жени Гаджалова.
Ден по-късно концепциите си представиха бившият член на съвета Бойчо Кулински, спортният журналист Радослав Янкулов, бившият шеф на радио "Благоевград" Николай Ангелов и Иво Тодоров, бил допреди 3 месеца главен редактор на "Часът на Милен Цветков". Сега е в радио "Христо Ботев".
Почти символичен уличен протест се опита вчера да спре конкурса или поне да го отложи. Осем души са дошли пред СЕМ с три плаката по време на обедната почивка. Никой от членовете на съвета, нито журналистите са ги видели. За тях разказа човек от охраната на сградата.
Същевременно във фейсбук се появи кратък текст, според който СЕМ "прави поредния псевдоконкурс" и призовава "Ако един закон е лош, той трябва да се промени". Обяснението в анонимния текст е, че не е допуснат кандидат, бил генерален директор на две телевизии и 6 години член на СЕМ, но без 5-годишен стаж в радиото, изискан по закон. Има се предвид Стефан Димитров, който в момента е шеф на програма "Христо Ботев". Текстът е харесан от Алис Крайчева, бившия финансов директор на БНТ Тома Иванов и други.
"Отлагането на конкурса за избор на генерален директор ще бъде незаконосъобразно и по същество неизпълнение на закона от страна на СЕМ - и като орган, и персонално от всеки един от неговите членове", пише в становище на съвета, подготвено от негови експерти.
Пред всеки кандидат Георги Лозанов заявяваше, че въпреки някои мнения за спиране на конкурса той тече и те участват в него.
Днес всеки от 5-имата членове ще класира по трима кандидати. След това ще избира отново измежду тримата, събрали най-много гласове. Изборът е публичен.