
Всички мебели са индивидуално проектирани, за да се впишат органично в пространството
Тази просторна къща удобно и красиво приютява семейство с малка дъщеря. В непосредствена близост с природата недалеч от Пловдив реализираният проект, наречен Dream Home, е въплъщение на философията на студио Mind Design за т.нар. Controlled Pure Design – архитектура, която комбинира естетическа чистота, технологична прецизност и дълбоко емоционално въздействие.
Мирослав Насков е архитектурен дизайнер, визионер, основател на Mind Design и съосновател на Dom World. Роден в Пловдив, той е завършил магистърска програма по архитектура в Архитектурната асоциация в Лондон, където живее и работи и днес.
Бил е част от екипа на Populous, с който е работил по проектирането на концертна зала в Лондон, Великобритания. А като член на Cluster Z – екипа за фронт енд дизайн в Zaha Hadid Architects, е участвал в редица големи проекти в Хонконг. Със своята специализация в устойчивото проектиране с елементи на изненада 35-годишният дизайнер вярва, че използването на съвременни технологии и екипното мислене е правилният подход за решаване на проблеми и откриване на нови възможности.
Мирослав Насков предостави специално на “Идеален дом” своя последен реализиран обект в България .
Водещият принцип в авторската концепция на младия дизайнер е да се премахне усещането за граница между вън и вътре, така че тези пространства взаимно се преливат и допълват. Интериорът сякаш следва внимателно околната среда, улавяйки нейните ритми, цветове и емоции. Този внимателно оформен нов дом излъчва спокойствие във всеки кът, което е постигнато чрез хармоничното съчетание на естествени материали и безупречната интеграция на твърди и меки форми.
Проектът е реализиран чрез мултидисциплинарния процес на т.нар. Spatial storytelling (пространствен разказ). Чрез този дизайнерски подход всеки маршрут през къщата разкрива нова история, излъчва определени послания. Екипът на Мирослав Насков прилага в работата си също и immersive visualization – още на етап концепция се създават виртуални модели за това как ще се чувстват обитателите в отделните пространства. По този начин в самия проект се отразяват бъдещи реални ситуации, които да са съобразени и с начина на живот на клиентите. В творческата практика на дизайнера задължително се търси и най-оптималният вариант за естествената вентилация на жилището, както и за светлинните режими. С оглед намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда се използват и предимно местни материали и технологии.
Резултатът от този мултидисциплинарен процес е разкошната еднофамилна къща сред чудесната природа на Родопската яка. Дневната зона има директна панорамна връзка с двора чрез широка веранда с висящо огнище. Цветовата гама е монохромно съчетание на бяло с тъмните повърхности на ламперията и корпусните мебели. Кухнята е оставена отворена към хола, трапезарията е с голяма маса за хранене, разположена непосредствено пред витрините, откриващи гледка навън. На втория етаж е нощната зона с основната спалня, детската стая и две стаи за гости с две бани.
Всички мебели са индивидуално проектирани, за да се впишат органично в пространството и да го надградят с минималистична елегантност. Овални форми и растерни дървесни плоскости внасят мекота и релакс. Специално внимание е отделено на светлината, като авторските осветителни тела, изработени у нас, допринасят за цялостното емоционално преживяване на дома.
Оригиналните лампи, хармонично свързани в един “оркестър”, излъчват топла и насочена светлина, благодарение на която всяка зона се превръща в плавно преминаваща сцена, на която се разиграва атрактивна игра между плътни дървени текстури и прозрачни повърхности. Цялостното впечатление е за приятна атмосфера на безтегловност в интериора и за деликатно равновесие между природата и изкуството.
Още интересни идеи за архитектурата и интериора четете в новия брой на сп. “Идеален дом”.