
34-годишният австралийски рок идол Джон Бътлър, роден в Калифорния, но живеещ в Пърт, Западна Австралия, ще издаде албум "Априлско въстание".
Това стана година след като пристигна в България, за да търси живи роднини на прадядо си Никола Радомиров, емигрирал през 1906 г. към Египет.
Освен тях той откри с помощта на "24 часа", че един от предците му е участвал в Априлското въстание, влезе в къщата на 210-годишния си род в Копривщица и видя скривалището, в което предшествениците му са се спасявали от турците.
"Това е суперизненада, надмина всичките ми очаквания", каза Бътлър пред портите на оцелелия си прадядов дом, строен преди близо 150 г.
Седем дни всеки миг от завръщането му бе запечатван от 4-членен австралийски екип от "Артемис интернешънъл" за един от 6-те документални филма от втория сезон на култовата поредица Who do you think you are? - "Кой мислиш, че си ти?". Поредицата на SBS се прави по модела на популярните серии на британската телевизия Би Би Си и Wall to wall media. Вторият сезон на поредицата започна на 27 септември т.г., а филмът за Джон Бътлър бе излъчен на 1 ноември.
"Известни австралийци стават детективи, докато търсят семейната си история, разкривайки тайни от миналото. Пътувайки във всички краища на Австралия и по света, те търсят отговор откъде са дошли. По пътя тайните са разкрити...", съобщават от "Артемис интернешънъл" в анонса за поредицата. "Това е изумителна хроника на социалната, етническа и културна еволюция на австралийската национална идентичност", казват продуцентите, а за епизода на Джон допълват: "Рок звездата и активистът Джон Бътлър търси наследството си, надявайки се да намери поети, музиканти и революционери. Той проследява българското си родословно дърво до балканското градче Копривщица и до предшественик, свързан с въстание, което играе важна роля във формирането на нацията."
"24 часа" се включи в разплитането на истината дълго преди пристигането на екипа в България.
През август 2008 г. австралийската продуцентска къща "Артемис интернешънъл" се свърза с нас с молба да открием в България живи потомци на емигранта Никола Радомиров. Той заминал през 1906 г. в Египет, а оттам - през 1947 г. - за Австралия. Малкото, което разкри тогава водещата проучването - Диана Пепър, бе, че един от многото правнуци на Радомиров е известен австралийски рок музикант, който след дълго пресяване на 28 известни австралийци е предложен за главен герой на един от шест документални филма.
Според правилата на поредицата предварителното проучване се пази в пълна тайна от героя. Целта е, ако екипът изследователи успее да открие нещо, звездата да тръгне от дома си и да се върне до корените си в България.
Малкото, което се знаеше в началото, е, че Никола - прадядото на музиканта, роден в Копривщица през 1896 г., е заминал с брат си Панчо. В България останали 6-те им сестри. Панчо починал млад, но Никола продължил да поддържа връзка с българските роднини и след като през 40-те г. се преместил в Австралия. В началото на 70-те г. даже се върнал след близо 65 г. за кратко в родината заедно с гръцката си съпруга Мариета.
Тогава гостувал на част от роднините си в София и Копривщица, разменяли си писма и снимки, но след смъртта му през 1983 г. връзката прекъснала.
Двете му дъщери - Олга и Филипа, запазили десетки фотоси и документи от българското му минало. Сред тях - и кръщелното му свидетелство от копривщенската църква "Св. Богородица", снимки на майка му и баща му - Филипа Попова и Рале Радомиров, имена на роднини, с които родителите им се срещали, когато гостували в България.
Част от документите и записките бяха на български. Екипът в Австралия не можеше да ги разчете. Заедно с десетките запазени писма и снимки, те помогнаха за разплитане на истината стъпка по стъпка.
Първия, когото намираме в София, е Юрий Костов. Той се оказва внук на една от сестрите на емигранта Никола - Райна. Юрий пази спомени и снимки от гостуването на австралийските роднини в България и куп писма, пращани до майка му от Пърт през годините.
Споделя, че един от най-информираните за родовата история е 85-годишният Борис Будинов от София, чийто баща Петър, макар и от друг клон на Радомировия род, приживе събирал, а след смъртта си оставил, цели томове записки и чертежи за всички разклонения на рода.
След като наследил дебелите свитъци от баща си, Будинов-син съставил родословно дърво, дълго близо метър, което се връща 8 поколения назад То започва през 1795 г., когато основоположникът на рода - Рад, се преселва от Радомир в Копривщица.
Месеци по-късно, когато пристигна в София, Джон Бътлър, който е осмото поколение от 213-годишния род Радомирови, откри в чертежа своето име и нанесе до него имената на съпругата си и двете си деца. После получи копие, което отнесе в Австралия и ще попълва оттук насетне.
Чудото на намирането обаче нямаше да бъде възможно без всеотдайната помощ на музейните експерти от Копривщица. По молба на "24 часа" седмици наред Искра Шипева, Катя Мрънкова и Елена Желязкова от дирекция "Музеи" в подбалканското градче издирваха в документите, останали в общинските и музейните архиви, къде стигат разклоненията на Радомировия род. Те не само успяха да издирят десетки живи потомци, но разкриха, че родът е дал поборници в славното Априлско въстание. Най-голямата новина бе, че в Копривщица все още е запазена къщата, откъдето Никола Радомиров е поел на гурбет в началото на XX век.
Това окончателно убеди австралийския филмов екип, че има защо да доведе героя си в България. Тук му предстоеше да открие неща от миналото, за които дори не е подозирал, а това напълно съответстваше на замисъла на сериите - напрежение и изненада от първия до последния кадър.
На 13-ия ден от снимките, започнали в дома на баща му в Пърт, които постепенно го връщат към неизвестни факти за емигрантския живот на прадядо му в Австралия, екипът съобщава на Джон, че за да открият цялата истина, трябва да лети на другия край на света - България, откъдето е тръгнал дядо му Никола.
Джон е смаян и неподготвен. В Австралия е горещо лято, а България е на прага на сурова зима. Прогнозите са, когато кацне на летището в София, да падне първият сняг. Това наистина се случва и Джон хуква към най-близкия магазин да се снабди с дебели зимни обувки, шапка и шал. 7-дневното приключение из България започва.
1. Проучването започва в “24 часа”
Първата спирка на Джон Бътлър в България е "24 часа". Ден след кацането той научава от австралийските колеги, че това е единствената българска медия, която от 2002 г. издирва изгубили следите си хора и може да му помогне. Носи снимки и документи с непонятни за него надписи на български с надеждата, че Алексения Димитрова ще успее да открие истината за предците му. Тя го води при Борис Будинов, когото е открила по-рано.
2. Изненада: род на 213 г.!Джон не може да повярва на очите си, като вижда дебелите папки, събирани от баща и син Будинови близо няколко десетилетия. С изненада открива името на прадядо си Никола в родословното дърво, изработено от Борис Будинов. Там вижда, че най-ранните сведения за рода му датират от 1795 г. - преди 213 г. С не по-малка изненада открива името на баба си Филипа, на родителите си Дарил и Барбара и собственото си име като част от осмо поколение Радомирови. Тогава спонтанно вади химикалка и дописва името на сестра си Джейн, съпругата си Даниел и двете им деца Банджо и Джали. Една от най-големите му изнeнади е, че прадядо му е бил принуден да тръгне на гурбет, преди да навърши 10 г. Будинов обяснява, че това е било традиция в много български семейства по време на турското робство. За да научи повече, му предлагаме да тръгнем към Копривщица.
3. С ранния влак към града на предците
Потегля в мразовита ноемврийска утрин с една от китарите, които мъкне от Австралия. За да е по-екзотично пътуването му, екипът решава да го качи на най-ранния сутрешен влак. Разрешението е уредено светкавично с любезното съдействие на БДЖ. Влакът, който минава по подбалканската линия, разкрива неочаквани зимни гледки.
4. Роднина гръмнал първата пушка на атаката в КопривщицаВ Копривщица Джон е изумен от красотата на балканското градче. Все още не знае, че Гозбаровата къща, в която ще отседне, е на метри от родната къща на предците му. С часове се разходжа по уличките и слуша в захлас какво се е случвало между високите дувари преди повече от 130 г. Особено е впечатлен, че оттук започва бунтът за свобода, наречен Априлско въстание. Когато стига на Моста на първата пушка, още не знае, че човекът, натиснал спусъка - Георги Тиханек, ще се окаже негов роднина, женен за една от сестрите на прадядо му Никола.
5. Къщата на предшествениците е запазена
Изненадата му е пълна, когато на другия ден, с помощта на "24 часа", открива в лабиринта на Копривщица къщата, от която прадядо му Никола тръгнал на гурбет.
Там го чака друга изненада - братовчедът Александър Стоянов - внук на друга от сестрите на Никола. Новата собственичка на къщата - Копринка Миладинова, е снаха във фамилията, но развежда Джон като истински екскурзовод. Домът прилича на музей. Запазени са оригинални рисунки по стените, огнището, дори и скривалището, ползвано за убежище срещу турците. Стопанката разказва, че къщата е строена през 1850 г. от прапрапрадядото на Джон - Рале Радомиров. Тук той отгледал 8-те си деца, сред които и емигрантът Никола. Когато купили къщата, съпругът на Копринка настоял да се запази автентичният й вид. На една от дървените стени още стои издълбана 1913 г., когато е починал бащата на Никола. Предлагаме на Джон да се върнем в София да търсим документи в Народната библиотека.
6. Кръстьо - въстаник номер 125
В Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" го спохожда нов късмет. Седмици наред експертките Елена Янакиева и Юлия Карадачка търсят по молба на "24 часа" какво е запазено за рода Радомирови. Посрещат Джон с новината и му показват писмени доказателства, че прапрадядо му Кръстьо е записан под номер 125 в оригиналния списък на участниците в Априлското въстание. Рок легендата с часове се взира в кондиките и другите старинни документи, в които Юлия е открила и други имена от рода Радомирови. Оказва се, че прапрапрадядо му Рале - дядо на дядо му Никола, е бил векил - човекът, събирал данъците в Копривщица, избиран е за епитроп в църквата, вписан е в кондика на общината като един от дарителите. Неговият баща пък, на когото е кръстен емигрантът Никола, бил член на търговския еснаф, показва кондик от 1853 г. Това надминава всичките очаквания на Джон, а австралийските колеги са повече от щастливи. "Рядко се случват толкова много находки накуп", единодушни са режисьорът Ръсел Винс, помощничката му Кирили Брентнал, операторът Улрих-Стефан Крафчик и колегата му, отговорен за звука - Лорънс Кланда.
7. Малко време за близките
В последния ден от своето шеметно пътуване Джон разказва въодушевено на един от братовчедите си в София - Юрий Костов, колко много неща е открил. Малко съжалява, че това му е попречило да отдели повече време, за да се запознае с всички роднини от големия си род, издирени от "24 часа". Те са пръснати из цяла България, но Джон вече е решил - ще го направи следващия път, когато планира да доведе съпругата и двете си деца, за да им покаже родината на предците си.