Качеството на безкръвните операции при инфаркт и хронични стеснения на артериите ще бъде проследявано в интернет. Това ще стане с първия български регистър на инвазивните кардиологични процедури, който ще заработи през май, съобщи доц. Николай Димитров, шеф на Клиниката по кардиология в болница “Лозенец”.
В Евросъюза поддържането на регистри е задължително за всички интервенции в медицината. Чрез националните регистри всяка специалност се включва към съответния европейски. У нас все още не е създаден нито един регистър и това е една от причините за неясните данни за успешните процедури, усложненията и смъртността.
Регистърът в инвазивната кардиология ще свърже първо 5-те най-големи центъра: Националната кардиологична болница, “Св. Анна”, “Токуда”, “Лозенец” и “Св. Екатерина”. Всеки от тях ще попълва данните си за брой коронарни изследвания, дилатации, усложнения, използвани техники, имплантирани стентове. Ще обявява и смъртността по време на процедури. Регистърът, предложен от доц. Димитров, е приет от научното дружество по интервенционална кардиология. Това прави включването на всеки център задължително.
Пациентът ще има достъп до основната информация, включително усложнения и смъртност, обясни доц. Димитров. Така ще може да се информира в детайли преди планова интервенция.
На втория етап се предвижда включването на инвазивната кардиология в Пловдив.