
"Шалимар клоунът" (изд. "ИнфоДАР") на нобеловия лауреат Салман Рушди е роман, който обединява най-бурните човешки страсти и най-смъртоносните конфликти на нашето време в удивително проницателна история.
Бившият посланик на САЩ в Индия Максимилиан Офулс е смъртоносно наръган с нож пред дома на незаконородената си дъщеря Индия в Лос Анджелис през 1991 г. Извършителят е кашмирският му шофьор, мистериозна фигура, която се нарича Шалимар клоунът. Връзките му с посланика се коренят дълбоко в миналото, когато Максимилиан посещава Кашмир. Той откъсва от Шалимар неговата любима и става смъртен враг на благородния младеж.
Убитият бивш американски посланик е герой от съпротивата във Втората световна война, световноизвестен автор, икономически гений, знаменит любовник...
Убийството прилича на политическо покушение, но се оказва предизвикано от дълбоки страсти. Станала свидетел, едва на 24-годишна възраст, щерката Индия се отправя към Кашмир в опит да открие нещо повече за родната си майка. Драматичната любовна история напомня Шекспировата драма “Ромео и Жулиета”, но в преобърнат вариант.
Салман Рушди определя тази история като разказ за изгубения рай, объркал четири човешки съдби.
Унищожената невинност на Кашмир е и погубената чистота на една младежка любов, подкрепена от общността въпреки религиозните различия.
Личната драма на Шалимар клоуна и трагедията на Кашмир го атакуват почти едновременно и превръщат този благороден млад мъж в безскрупулен и жесток терорист. Романът на Рушди е покъртителен текст за дълбока и фатална любов, унищожена от мимолетно плътско увлечение. Вълнуващата драма ни пренася от Калифорния през Франция и Англия до Кашмир - един не толкова изгубен, колкото унищожен рай.
В. Los Angeles Times нарече романа "Шалимар клоунът" "най-доброто от Рушди след "Сатанински строфи"", а The Guardian бе още по-категоричен: "Поразително постижение на въображението."
Салман Рушди пред сп. "Шпигел":
- Вашият герой Шалимар е мил човек, поне в началото на романа...
- Нямах интерес от обрисуването на черно-бяла картина: ето ви тук виновника, покварен из основи още от самото начало, ето ви тук и невинната жертва. Не исках да опростявам нещата. Искаше ми се да покажа развитието, какъв е начинът, по който някой (в случая Шалимар) попада в капана на фундаменталистите. И как, от друга страна, терористичните групи непрекъснато търсят потенциални убийци, шпионират обкръжението си, подлъгват хората, съблазняват ги и използват техните слабости. Книгата се казва „Шалимар клоунът", а не „Шалимар убиецът".
ПЕТЪР ВЕЛИЧКОВ