
Професионално оплюване в интернет форумите – това е най-новата мръсна професия, която процъфтява и в България.
Така започва материал на “Дойче веле”, излъчен неотдавна. Повод за него е разследване на румънския журналист Влад Урсулеан, направено през цялата 2009 г.
Интернет критикът броди по цял ден из интернет, за да излива омразните си коментари срещу противниците на онези, които му плащат. Коментарите си публикува в онлайн изданията на вестниците, из блогове и форуми от всякакъв вид. Там оплюва политическите опоненти на онези, които му плащат.
И най обича да прави това по време на предизборна кампания. Работата му е удобна: професионалистът в оплюването може да работи и от вкъщи по пижама, се казва в репортажа.
Влад Урсулеан от Букурещ бомбардира интернет пространството с обидни коментари по адрес на двамата най-силни кандидати за президентския пост в Румъния по време на предизборната кампания през 2009 година. Поръчител му е партията на третия кандидат. Онова, което обаче никой не знае, е, че младият мъж е журналист и всъщност прави това заради репортерско разследване.
"Всеки ден получавах по имейла си списък с 30-40 линка към статии в различни онлайн издания и към цял куп блогове и форуми. Към тях се прибавяше и списък с "посланията", които трябваше да публикувам като коментари под статиите. Например, че Траян Бъсеску е виновен за лошата ситуация в страната или че съперникът му на изборите Мирча Джоана е престъпник. Тоест, ставаше дума за директни нападки срещу кандидатите."
Журналистът намира поръчителите си чрез фейсбук.
С помощта на фиктивни акаунти той става член на групата на либералите и бързо е вербуван за сътрудник. Влад Урсулеан твърди, че според неговото изследване няма сериозна румънска партия, която да прибягва към подобни методи.
В България критиката в интернет също може да донесе пари, обяснява пък пред българската редакция на “Дойче веле” социалният антрополог Харалан Александров: “Действително има усещане, че определени постинги са ясно мотивирани от партийна принадлежност. Така че самото обвинение в това, че си платен форумец, е част от това агресивно говорене, което обезценява и атакува гледната точка на другия. В този смисъл българските форуми са едно много нецивилизовано място."
Към това "нецивилизовано място" спадат не само постингите, свързани с политиката, а и тези, насочени срещу ромите например. Според Харалан Александров особено във време на криза расистките и ксенофобски изказвания се разпространяват особено бързо в интернет. Македония също не прави изключение. Там е създадена фейсбук група срещу правозащитничката Ирена Цветкович, която се е обявила в защита на хомосексуалните и на етническите малцинства.
С оглед на тези тенденции възниква въпросът дали не трябва да се създаде закон за разпространението на агресивни постинги в интернет, който да регулира съдържанията в уеб-пространството. Много медийни експерти смятат обаче, че това ще наруши свободата на словото. На това мнение е и Лиана Ганеа от румънската агенция за медиен мониторинг “Актив Уоч”.
“Според нас трябва да има саморегулация от страна на собствениците на сайтове, а не от политиците или от организации за защита на малцинствата. Всеки оператор трябва сам да решава как да модерира своя форум и да носи отговорност за съдържанието”, категорична е тя.
"ДОЙЧЕ ВЕЛЕ"
Станимир Въгленов, отговаря за онлайн изданието на “24 часа”: Компроматите са с обратен ефект
Зловредните писачи в българските форуми създават неприятна атмосфера и могат да развалят и най-смислената дискусия. Когато са "професионалисти", те са още по-опасни, защото знаят как да предизвикат участниците във форума, така че да забравят добрия тон. И наетите скандалджии, и хората, които им плащат, обаче трябва да знаят две важни неща:
1. Няма такова нещо като анонимност в интернет - дори когато хитреците минават през десетина анонимни сървъра, използват безжичния интернет на публични места като молове и т.н. Те могат да бъдат разкрити, ако някой си постави това за цел. На един анонимен писач преди време така дори му счупиха краката с бухалки - просто защото си вярваше, че е неоткриваем в глобалната мрежа.
2. Поръчковите писачи във форумите са неефективни - останалите участници ги разконспирират бързо и не им се връзват на закачките, нито на пропагандата. Напротив - като реакция потребителите в интернет обикновено подкрепят именно тези, срещу които някой излива целенасочена омраза в интернет.
Неотдавна за пръв път се наложи да проверим откъде идват многобройните форумни атаки срещу известен автор. Оказа се, че едно и също лице месеци наред пише, скрито зад над 100 псевдонима. За съжаление се оказа, че това е колега журналист, който неотдавна се е преместил да живее в София. Той не познаваше човека, срещу когото пишеше и обиждаше непрестанно, и очевидно някой му плащаше, за да го прави. Оставихме това на съвестта му. А авторът, срещу когото пишеше, стана още по-уважаван след злобните атаки срещу него. (24часа)
Руснаците - спецове по черния пиар
Руските медии са истински експерти по използването на черен пиар, използван в политически кампании. Омаскаряването на противника процъфтя през 90-те години, а напоследък се възражда отново. Това смята шефът на руския офис на Международната асицация по бизнескомуникация (IABC) Андрей Лапшов.
“Черният пиар се появява непрекъснато по телевизията, в пресата и в интернет. Много медии в страната се борят за оцеляване и вземат пари, за да публикуват каквито и да са поръчки, без оглед на етика и морал. Поръчковите материали се плащат в брой и тези пари спасяват неведнъж закъсали медийни собственици. Според Лапшов повечето пиар агенции в Русия публикуват поръчкови материали и проучвания.
Директорката на изследователското общество “Башкирова и партнер” Елена Башкирова също смята, че разликата между западните и руските стандарти при работата на пиар агенциите са космически. Руснаците дори и не правят проучвания, а просто вземат пари и публикуват. Западняците работят като по учебник и започват всяко свое изследване със социологическо проучване, обяснява тя. Ако искаш в пресата да излезе определен материал, в Русия трябва просто да платиш определена сума и той се появява с 99% сигурност.
Докато на Запад това, че плащаш, не означава, че ще се появи точно този материал, който искаш. Агенциите се съобразяват с реалността.
КАПКА ТОДОРОВА
Людмил Кържилов, управител на Dariknews: Ако ги има в Европа, ще дойдат и у нас
Не знам дали в България има професионални критикари, тоест хора, които срещу заплащане защитават една кауза и критикуват друга.
В "Дарик нюз" има редовни участници, които се подписват с едно и също име. Особено популярни са Red и Kolos. Първият определено защитава червената кауза, вторият, мисля, че е от ГЕРБ или поне симпатизант на Бойко Борисов.
Не знам обаче дали някой им плаща, но и двамата са умерени, а не брутални ругатели. Другите участници във форума спорят с тях, но обикновено всичко е в рамките на добрия тон. Няма псувни, закани и заплахи.
Има, разбира се, и брутални участници във форума, но те често смеянт никнейма си. Другите участници обаче бързо ги разпознават и обикновено не реагират на обидите и квалификациите им.
Ако тези платени професионалисти обаче ги има в други европейски държави, бъдете сигурни, че неминуемо ще се появят и у нас. А може би вече и наистина да ги има.
Всички знаем, че световната мрежа не познава граница и щом мечката играе в съседите от Румъния, сигурно е, че ще прескочи и в нашия двор. (24часа)