
Център за стволови клетки ще заработи в Александровска болница, съобщи проф. Елисавета Наумова, началник на клиниката по клинична имунология. В него ще влиза първата у нас национална публична банка за стволови клетки. Министерският съвет е одобрил строежа.
Новата сграда на центъра ще струва 9 млн. лв. и трябва да е готова до година и половина. Организацията на публичната банка за стволови клетки вече е в ход, обясни проф. Наумова.
Между 50 и 80 човешки живота могат да бъдат спасени годишно, когато центърът заработи в Александровска болница. Поне 100 пациенти се диагностицират за такъв период със заболявания на кръвта. При повечето от тях трансплантацията може да помогне.
Това са хора със злокачествени и доброкачествени диагнози на кръвта, различни имунодефицити и някои солидни тумори. Стволовите клетки се набират от 3 основни източника - костен мозък, венозна кръв и от пъпна връв.
Първият пациент в света, на когото е направена алогенна трансплантация на стволови клетки, взети от пъпнатна връв на сестра му през 1988 г., е жив и в добро здраве, каза доц. Анастасия Михайлова, която ще ръководи новата банка. Това трябва да мотивира дарителите, че вършат високохуманно дело и спасяват живот. Няма рискове за здравето на дарителя. Само костен мозък се взема с пълна упойка.
Целта на проекта в Александровска болница е да се обединят в едно публичната банка за стволови клетки и създаването на отделение за трансплантацията им. Такова в лечебното заведение сега няма. Алогенни трансплантации на стволови клетки (дарени от донор със или без родствена връзка) се правят сега в детската онкохематология при проф. Драган Бобев. Има опити отскоро болницата по хематология в София. Няма обаче единна организация, нито пък публична банка, за да потръгнат нещата с необходимото темпо. Когато заработи новият център, в него ще се извършват трансплантации на възрастни. Детските ще продължат да се правят при проф. Бобев.
За да върви гладко целият процес - от събирането на дарените стволови клетки до успешната трансплантация, е необходимо всички звена да са събрани на едно място. Разработихме проект за сграда на новия център, вече има разрешение за строеж и до месец се надяваме да обявим обществена поръчка, обяснява проф. Наумова. В нея ще се помещават националната публична банка, отделението за трансплантация, лаборатории и регистърът на донорите. Тогава ще се търси акредитация от авторитетните международни организации. В центъра ще се настанят и две клиники - по имунология и хематология. Там ще става и диагностицирането на пациентите, които се нуждаят от трансплантация.
Създаването на такъв комплексен център трябва да е в голяма многопрофилна болница, защото там има лекари от различни специалности. Те могат бързо да реагират при усложнения, които понякога настъпват след трансплантацията, обяснява специалистът. Лаборатория, която анализира тъканната съвместимост, съществува в Александровска и има призната европейска акредитация от 1998 г. От 2005 г. е регистърът на донори на костен мозък у нас.
От 2006 г. досега са направени едва 50-ина трансплантации.
В момента имаме едва 400 донори, което е крайно недостатъчно, смята проф. Наумова. Националната банка ще може да съхранява дарен материал от минимум 5000 души. Така повече пациенти ще получат шанс.
Клетките от пъпна връв имат определени предимства, но пък средно 50% от взетите количества стигат до трансплантация. Стволовите клетки от пъпна връв водят до по-малко реакция при пациентите, на които се присаждат. Изисква се по-ниска степен на тъканна съвместимост - по-лесно е да се намери донор чрез кръв от пъпна връв. Стволовите клетки в нея обаче невинаги са достатъчни за възрастни пациенти.
Търсенето на подходящ донор понякога продължава над 3 месеца. За да лекуваме по-бързо пациентите, трябва да създадем цялата организация в нашата страна, казва проф. Наумова. За някои от болните манипулацията води до пълно оздравяване.
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА
За 1 от 10 000 е оправдано да пази кръв за себе си
Опитът от други страни сочи, че едва 1 на 10 хил. души ползва оставените за съхранение в частна банка стволови клетки, каза проф. Драган Бобев, началник на Детската онкохематология. Създаването на публична банка като тази в Александровска е моя идея, която горещо подкрепям, допълни той.
За пациентите имало по-голяма полза от обществените банки, защото така хората, които истински се нуждаят, ще намерят донор. Правени са опити за присаждане на стволови клетки след инфаркт, но успехите били ограничени. Все пак приложението им в бъдеще ще се разширява. Има вероятност да се прилагат при някои метаболитни заболявания. При някои пациенти ензимите не действат както трябва и увреждат органите. (24часа)
Най-много помага при левкемии
Публичната банка за стволови клетки в Александровска ще се различава от частните. В тях хората плащат около 4000 лв., за да съхранят кръв от пъпна връв за 20 г. В публичната банка донорството е безвъзмездно - дарителят не получава заплащане и стволовите клетки не се съхраняват за него. Затова пък всеки нуждаещ се здравноосигурен ще може да търси подходящ донор там.
Има два вида трансплантации - автоложна със собствени клетки и алогенна - с дарени. Повечето автоложни трансплантации у нас сега се правят със собствени стволови клетки, взети от самия него вече като възрастен от венозната му кръв преди провеждане на лечението му.
Приложението на съхранени собствени клетки е крайно ограничено. Няма официално приети индикации, при кои заболявания може да се прилагат трансплантацията им.
Приложението на алогенни трансплантации се разширява. Ползват се и при доброкачествени заболявания като таласемиите или някои първични имунодефицитни заболявания и тумори като невробластома. Други приложения са в клинични проучвания. Докато се стигне до утвърден метод за приложение, ще минат поне 10 г. Има смисъл човек да остави стволови клетки за съхранение от пъпната връв на новороденото си дете, ако в семейството има дете със заболяване на кръвта. Стволовите клетки доказано могат да се съхраняват около 15 г. Съхранението е в течен азот при минус 196 градуса. У нас има подготвени специалисти, но трябват още кадри. За обучението ни помагат французи. В момента наш лекар специализира в Париж. (24часа)