
"Сашо не е забравен. Ще има чествания на неговата 90-годишнина и в Япония, и в Германия. Но първата проява ще е точно на рождения му ден 9 април. Ценко Минкин, Румен Байрактаров, Данко Йорданов, Йовчо Крушев, Филип Павлов са сред учениците му, които ще участват във вечерта под надслов "Спомени за професора", каза съпругата на маестрото - актрисата от Народния театър "Ив. Вазов" Милена Атанасова. Тя е неуморният двигател на идеята делото на акад. Райчев, чийто принос в българската музикална култура е безспорен, да се помни.
"Той много обичаше учениците си и много от произведенията му са посветени на тях. Вървеше с новото време - не само преподаваше, а и той се учеше от студентите си", разказа Атанасова. А на нея композиторът посвещава балета "Изворът на Белоногата", песента "Очите" по текст на Вазов и поемата за хор "Мило мое момиче" по стихове на Павел Матев.
Последната, Шеста симфония "Литургична" на Александър Райчев (1922-2003) ще звучи на концерта на Софийската филхармония на 12 април под диригентството на постоянния гост диригент Никола Джулиани (Италия). Следващият юбилеен концерт е в СБК на 1 юни с участието на възпитаници на проф. Александър Райчев, преподаватели от Националната музикална академия "Панчо Владигеров" и ученици от Националното музикално училище "Любомир Пипков". През октомври е честването в Музикалната академия на годишнината на композитора - бивш нейн ректор.
Идея за отбелязване на юбилея има в Германия, където живее, има синът на маестрото - пианистът и композитор Александър Райчев-младши, на когото е посветена Шестата симфония. В семейството вече се говори за създаване на фондация "Акад. Александър Райчев", чийто председател може да стане д-р Имайер - почетен генерален консул на България в Хамбург.
Освен на незабравимата детска песничка "Тихо се сипе първият сняг" Александър Райчев е автор на оперите "Мост", "Тревога", "Хан Аспарух", балетите "Хайдушка песен" и "Изворът на Белоногата", оперетата-ревю "Славеят на Орхидея", на детски оперетки и музикални приказки, на шест оратории, три кантати, литургия, шест симфонии, пет увертюри, на концерти и други произведения за симфоничен камерен и струнен оркестър, на камерни творби, около 30 песни за глас и пиано, над 600 хорови и детски песни, на музика към театрални постановки, документални и игрални филми като "Наша земя", "Години за любов", "Капитанът", "Опак човек". Почетен член-академик е на Кралската академия за наука и изящни изкуства в Брюксел