
Сезонът за рафтинг приключения започна на 31 март тази година. Груповото спускане с надуваеми лодки по река Струма е открай време идеален начин за повдигане на адреналина. Кресненското дефиле е добре познато на рафтинг феновете не само с буйните си води, но и с приказната си красота.
Екипажите на клубовете демонстрираха спускане с рафтове и каяци по течението на река Струма. Гостите също имаха възможността да се пробват. За края на празника бе организирано вечерно парти на открито, придружено с фойерверки, музика и танци.
Рафтинг сезонът започва с настъпването на пролетта. В България тогава снеговете започват да се топят и реките са бурни. В река Струма водата по това време е от 5 до 15 градуса по Целзий. Тези температури не бива да ви плашат, тъй като не е задължително да умее човек да плува, за да се спусне.
Желаещите са много, тъй като този спорт е подходящ за всички (над 18 г.), и то без минимален опит. Спасителната жилетка и каската обаче са задължителни. Те ще ви бъдат осигурени на място. След преминаване на кратък инструктаж, жадните за адреналин се качват по 4, 6, 8 или 12 човека в лодка. Там се намира и инструкторът, който управлява и напътства гребците.
Сравнително достъпно е и мястото, на което може да усетите чувството от рафтинга. Намира се само на 120 километра от София. Покрай бреговете на Струма в района на Кресненското дефиле е и резерватът Тисата, който е известен с редкия растителен вид дървовидна хвойна.
Често рафтингът се използва като инструмент за сплотяване на екипи. От фирмените отдели по човешки ресурси и управление на персонала са на мнение, че едно такова преживяване ще превърне група хора в истински сработен екип. Тиймбилдинг от този вид се фокусира върху затвърдяване на междуличностните отношения. Груповото гребане, грижата за всеки отделен участник и споделения триумф тренират доверието и умело привързват участниците по приятен и наистина незабравим начин.
ДЕСИСЛАВА МИХАЙЛОВА