
Така звучи странният лозунг на най-популярната туристическа фирма в Европа. Тя съществува само от месец, но круизите й са резервирани за месеци напред. Те се правят в Прага, а отскоро и в Берлин. Името на фирмата също е куриозно, но пък недвусмислено - "Корупт тур".
Собственик и идеен баща на начинанието е 37-годишният чех Петер Сурек. Той сам не очаквал хрумването му да има такъв огромен, при това международен успех.
"На туристическия панаир в Прага през февруари имах щанд, на който представих идеята си. Повечето хора мислеха, че е шега. Седмица по-късно обаче имах първите групи. Вече сме разходили 12-14 групи и заявките валят. На ден получавам по десетина имейла, също и от чужбина. А първоначално идеята ми бе насочена към чешката публика", разказа Сурек пред "24 часа".
Идеята наистина е гениална. С автобус и екскурзоводи той разхожда туристите не из замъци и по средновековни улици, а из, както сам се изразява, "паметниците на корупцията в Чехия".
А те по думите му са безчет.
Рейсът му обикаля из луксозните квартали на Прага, в които се издигат великолепни вили, построени със съмнителните пари от съмнителни сделки на съмнителни богаташи. "Разказваме на хората онова, което в медиите е писано многократно, а нищо не се случва", обяснява ми Сурек.
В момента "Корупт тур" предлага няколко дестинации. Има три обиколки в Прага до различни обекти. Всяка трае по около два часа и половина и за чужденци струва 25 евро.
Има обиколка, наречена "Болница на края на закона", по аналогия с популярния в миналото чешки сериал "Болница на края на града". В нея се посещават здравни заведения, прочули се печално с корупционни практики. Най-посещавано е пражкото сафари, което води туристите до домовете на бизнесмени и политици, замесени в сенчести афери. Перла в короната на сафарито е вилата на Роман Янушек. Лобистът е един от най-влиятелните и богати хора в Чехия. Той се замеси в скандал, който може да доведе и до оставката на правителството.
Преди две седмици в. "Млада фронта днес" публикува флашка с подслушани и записани разговори между Янушек и предишния кмет на Прага Павел Бем. В тези разговори членът на управляващата Гражданска демократическа партия и олигархът уговарят даването на обществени поръчки на свои хора. Записите са от 2007 г. и потвърждават онова, което всички от години подозират - кметството на Прага е корумпирано.
"Всъщност ние тъкмо бяхме пред вилата с туристическа група, когато стана катастрофата с Янушек", разказва още Сурек. Той има предвид инцидента, който предизвика цунами в чешките политически среди.
Миналия петък Янушек се качва пиян на поршето си и докато говори по джиесема, блъска кола. Дори не благоволява да спре. Шофьорката успява да го догони на следващото кръстовище, слиза от своята кола и иска обяснение. Богаташът просто дава газ и я прегазва. След това бяга от местопрестъплението. Полиция го открива за няколко часа и го арестува. Жената е с тежки контузии по главата и бере душа в болница.
Полицаите обаче са така стъписани от факта, че са арестували един от най-богатите хора в страната, че вместо да го вкарат в изтрезвителя, пускат Янушек на свобода. Предполага се, че той се е обадил на свои приятели в полицията, за да ускори освобождаването си. Заради скандала дузина шефове в пражката полиция подадоха оставки. Янушек бе арестуван пак и очаква 14 г. затвор.
Сурек води посетителите не само до къщи на хора като олигарха, а и в квартали с панелки.
"Има хора, които притежават милиони, а твърдят, че живеят в панелна гарсониера", смее се чехът. Негово откритие е и апартаментът в краен чешки квартал, на чийто адрес са регистрирани 600 фирми.
"Там обаче няма нищо! Само един звънец. Това е да видиш корупцията с очите си", обяснява собственикът.
Друг обект за посещения е прекрасна къща, построена през 1929 г. Вместо да я купи за 48 млн. евро, кметството на Прага предпочита да я наеме от придобилия я инвеститор. Като наем е платило досега 192 млн. евро - 4 пъти повече от цената за покупката. Все пари, взети от джоба на данъкоплатеца и натъпкани в джоба на приятеля инвеститор. Важно е хората да видят как точно функционира корупцията, казва Сурек.
На въпроса ми дали не е опасно да ходи по палатите на олигарси, той се замисля: "Да, не е съвсем без рискове, но от друга страна, корупция има навсякъде. Ние показваме това, за което така или иначе се пише от месеци и години, но нищо не се случва. Сигурно за такова нещо в България се стреля по-бързо, но нито България, нито Чехия са изключение при разпространението на корупцията."
Явно е прав, след като клон на фирмата му отвори офис и в Берлин. "Много хора мислеха, че екскурзиите са някакъв виц, но те не са. Разбира се, има голяма доза ирония в тях. Важното обаче е, че допринасяме за разкритването на различни случаи", казва чехът. Той разглежда корупцията като вид културно наследство. "Това са паметници на корупцията и дори обмислям да настояваме да бъдат приети в списъка със световни ценности на ЮНЕСКО", казва Сурек. Той обаче е оптимист. Според него в Чехия се прави все повече срещу корупцията и ако всички бъдат активни, тя един ден ще намалее достатъчно, за да не пречи на никого.
Тук Сурек прекъсва разговора, защото му се налага да тръгва за следващия тур. А и чака нови обаждания от журналисти. В момента цяла Европа говори за него - точно 100 години след публикуването на първия сборник "Приключенията на храбрия войник Швейк" на Ярослав Хашек Прага отново се е сдобила със свой герой, въоръжен с неизчерпаема ирония и смелост.