Клаус Майне, легендарният вокалист на "Скорпиънс", изглеждаше искрено изненадан, когато пред очите му детският хор към Виенската опера запя прочутото парче "Вятърът на промяната".
Това се случи в петък вечерта във Виена на втората годишна среща на фондацията на бившия български президент Петър Стоянов Център за глобален диалог и сътрудничество. Клаус Майне дойде във виенския хотел "Хилтън", където се проведе срещата, за да получи награда за музика, диалог и промяна.
По-късно фронтменът на "Скорпиънс" лично изпя пред гостите на срещата прочутото си парче Wind of Change. Когато го чух за първи път, бях направо шокиран как е възможно западногермански момчета да изразят моите чувства и чувствата на хората от моето поколение, каза Петър Стоянов.
Той събра десетки политици, бизнесмени и хора от академичните среди и артистичните кръгове от цял свят - сред тях ген. Уесли Кларк, д-р Морган Цвангирай, министър председател на Зимбабве, легендата в автомобилните състезания Ники Лауда, който сега е бизнесмен, Рик Юн, холивудска звезда, известен с ролята си на злодей в един от филмите за Джеймс Бонд.
На двудневния форум се обсъждаше демокрацията и енергетиката в контекста на социалното недоволство.
Експрезидентът на България, който след броени дни навършва 60 години, демонстрираше завидна енергия.
Звездата на срещата бе бившият американски президент Бил Клинтън, който получи голямата награда за насърчаване на взаимното разбирателство и диалог. Клинтън пристигна към 17 часа в петък, получи наградата от Петър Стоянов и говори близо час пред участниците в срещата. Отличието е кристален глобус, изработен от българския скулптор Любомир Зографов и баща му Николай Зографов. Направи впечатление, че
Клинтън се обръща към Стоянов с "Петър" няколко пъти по време на речта си, давайки за пример съвместната им дейност през последните 10 г.
В дискусията за политическото лидерство Петър Стоянов разви тезата, че изборите все повече се превръщат по-скоро в битка между пиар агенции, отколкото между идеи. Ще дойде ден, предупреди Стоянов, когато ще ни управляват не най-умните, задълбочени и смели в решенията си хора, а най-добрите актьори, които могат да изиграят ролята на президент в предизборната кампания.
На форума се сблъскаха тези по актуалната на фона на резултатите от изборите във Франция и Гърция тема за дилемата austerity (бюджетна строгост, политика на икономии - б.а.) или икономически растеж.
И Бил Клинтън взе отношение по този въпрос, като каза, че преди всичко е необходим икономически растеж, създаване на работни места, развиване на бизнеса. И
той би желал да види ЕС и САЩ да работят заедно по този подход. Ако има растеж, Европа и Съединените щати няма да имат друг избор, освен да се справят с дълговата криза, подчерта 42-ият президент на САЩ. Според него, когато се режат публични разходи и няма частни инвестиции, дълговият проблем се задълбочава. Не може да се реши структурният проблем без икономически растеж.
Награди на форума получиха и световния шампион по шахмат Анатолий Карпов, който сега е посланик на УНИЦЕФ за Европа и развива широка благотворителна дейност, проф. Мохамад Юнус, нобелов лауреат, основател на т.нар. Банка за бедните (той не присъства лично, но направи видеообръщение към форума - б.а.).
Специално отличие получи "Спешъл Олимпикс", организацията, която провежда олимпийски игри за хора с умствено увреждане.