
"Питонова тоалетна? Не е ли много кич?", чумери се съпруг.
"Защо пък не?! Видях я на изложението в Болоня. Има я вече и у нас. Искам я. Ще ти хареса, ще видиш", убедителна е съпругата, защото я иска на всяка цена. Към тоалетната дори се предлагат мивка, биде и външно казанче. Цената на клекалото е 1040 евро. Мивката - за 780 евро, а бидето е 890 евро.
Моделът, обагрен като влечуго, събра погледите на производители, търговци и зяпачи от цял свят на последното изложение в Болоня през октомври 2008 г. Тогава водещите производители от Европа показаха последните писъци и тенденции в обзавеждането на баня.
Тоалетните чинии са по-обли, някои дори приличат на кокоше яйце, когато капакът е затворен. В новите колекции керамичните модели задължително са релефни и лакирани,
обясняват вносители. На пазара се предлагат италиански, полски, испански, български, турски и китайски модели. Цените в каталозите са в евро и са еднакви с цените в магазините в Европа.
През последните години обаче почти няма промяна във формата и дълбочината на душ коритата. Най-малките размери, които могат да се намерят на родния пазар, са 72 на 90 см. Най-големите вани за душ кабина са метър на 80 см. Цените на коритата от тазгодишните колекции варират от 700 до 880 евро.
Моделите на вани също изненадват с нестандартни приумици. Има ги в елипса, бъбрековидна форма, овал, триъгълник и дори кръг.
Мивките вече имат флорални форми. Модели като маргаритка, лале, листо, охлюв и дори като кала предлагат световните лидери в производството на обзавеждане за баня. Средната им цена е около 600 лева, но много зависи от фирмата и актуалността на модела, обясняват продавачи. Най-авангардният модел е на мивката, в която се преплитат ин и ян.
Плочките са в по-топли и свежи цветове. Размерите са от 20 на 40 до 30 на 60 см. Украсени са в цветя, кръгове, листа, калинки или пък имитират мозайка. Най-харесвани от българските домакини са цветните пана, които се редят като пъзел върху цялата стена
Цените варират от 22 до 88 лева за метър.
По-платежоспособните клиенти се спират на моделите със знака на водеща италианска марка за облекла и парфюми, която обаче през последните години предлага цялостно обзавеждане за дома - от тапети през мебели до посуда. Облицовката на италианската фирма за стена е 290 лв. на кв. м и 270 лв. на квадрат за пода. Изработката и доставката обаче отнемат до 40 работни дни.
Мераклиите да имат фирмения знак върху мебелите в банята или пък върху плочките често си
поръчват и изрисуване, за да икономисат пари, разказват търговци. Така се сдобиват с копия на скъпата фирма, които обаче са досущ като оригинала.
Лъвската глава на италианската марка само срещу 200-300 лева може да краси мивката. За душ коритото с рисувано копие пък цената е от 500 до 700 лева.
ВЕНЕЛИНА ЛАХЧЕВА
Душ панелът вече и с вграден телевизор
Последният писък на модата при обзавеждането на банята са душ панелите с вградени телевизор. Доскоро българските потребители се радваха само на музика от радио или диск под душа.
Всички предложения по магазините са с хидромасажор, някои от тях имат и дигитално панелче. Върху дисплея се показва каква е температурата на водата. Ако пък потребителите имат желание тя да е еднаква всеки път, когато влизат да се банят, то желаните градуси могат да се запаметят и всеки път те да са едни и същи. Удобството има и памет за повече хора, така всеки един от обитателите на дома може да въведе в дисплея предпочиталите от него градуси под своето име.
Най-предпочитани обаче са моделите панели, които имат вграден телевизор. Размерът на приемника е 4 и 6 инча и струва хилядарка. Най-евтини пък са универсалните предложения на душпанел без екстри. Те се търгуват за 250 лева.
Душ кабините вече се изработват по размери, зададени от клиентите. На пазара има, разбира се, и готови предложения, но изработката е по-поръчвана, настояват консултанти. Цената на квадратен метър преграда върви от 30 до 50 лева. Прозрачната кабина се изработва от кристално стъкло, което е много здраво. Ако пък случайно се счупи, то темперилно и подобно на автомобилното се разпада на малки парчета, за да не нарани човека, обясняват търговци.
Има биде и чиния в едно
Особено пазарувани през последната година са бидетата, които се монтират директно към тоалетната чиния. Заради малките бани, които се правят от днешните архитекти, клиентите се спират на модела две в едно, защото нямат място за биде, казват продавачи. Бидето се монтира директно върху клекалото и се свързва с канала за топла и студена вода. Струва около 450 лева. Някои модели се задействат веднага щом се пусне водата на тоалетната. Други пък си имат бутон, който активира водата на бидето само ако човекът над нужника има желание да си направи интимен тоалет.
Правят и 3D проект безплатно на банята
Повечето големи представителства на обзавеждане за баня предлагат на своите клиенти и 3D проект. Клиентът задава параметри на помещението, спира се на модел и форма за вана, мивка, тоалетна, а дизейнерите му предлагат как да подреди и оцвети банята.
Някои дами не знаят как да съчетават цветовете, робуват на най-новата тенденция - чули са, че трябва да се заиграят с поне 3 цвята, дават идеи, които са ужасни, но като видят 3D проекта, спират да упорстват и се вслушват в съветите на специалистите, казва Константин Барзов.
Виртуалната програма е изключително удобна и за майсторите, които добиват визуална представа как да подредят плочките. Защото някои проекти са като рисунки, трябва много да внимават, и се случва собствениците наново да купуват плочки, защото майсторът грешно ги е залепил и е опропастил например пано от цветя, разказват търговци. Освен това програмата изчислява какво количество плочки ще глътне банята, като предвижда и 10% фира.
Клиентът плаща 50 лева за виртуалния проект, който, след като си поръча обзавеждане, се приспада от цената на мебелите и облицовките.