
Снимка на проф. Александър Чирков с метла пред НДК. На друга е със светилото в сърдечната хирургия в кардиоцентъра му в Тексас - Майкъл Дебеки. На трета е с негови ученици, днес професори, които е завел на свои разноски в Сидни, Австралия. На друга е с губернатора на Одеса, където професорът е изградил инвазивен център. Или с внуците във Фрайбург...
С близо 72-годишния професор сме се разбрали да донесе фотографии за важните неща в живота му. Току-що е излязъл от операция - в болницата "Токуда"! Ето, от месец се коментира, че проф. Чирков е напуснал болницата, в която е вградил живота си - "Св. Екатерина". Провокират и наследилия го директор на "Чирковата клиника" проф. Генчо Начев. А той без усуквания признава: "Проф. Чирков ми бе късметът, той донесе организацията от чужбина и политическите си контакти и ни мотивира, той извоюва да специализираме в чужбина."
Това днес може да го каже не един, а десетки видни кардиолози. А проф. Чирков може да отиде в която болница поиска. Защото почти всички кардиологични центрове се ръководят от негови ученици. Те имат обща визитка - школата на проф. Чирков.
1. Снимка на негови ученици.
"Най-важното е школата, без нея нищо не става. В България няма друга след 1944 г. Преди това Александър Станишев - последният министър на здравеопазването преди Девети и шеф на Втора хирургия, успява да обучи школа от бъдещи професори. Те пък от своя страна станаха мои учители", казва Чирков.
Днес признава, че обучението на кадри е осмислило живота му. "Исках непрекъснато да бъдат на световно равнище, но същевременно да са и със съчувствие към пациента и с морал в професията", казва той. Негови ученици ръководят днес Правителствената болница, Окръжна, кардиологията в ИСУЛ и в "Токуда", Трета градска, болниците в Пловдив и Варна.
2. Снимка от първата успешна сърдечна трансплантация.
Такава още няма не само в Източна Европа, но и в Испания и Португалия. Лекарят на Горбачов и министър на здравеопазването в СССР, проф. Чазов, идва да види чудото.
3. Откриването на "Св. Екатерина". За събитието през 1988 г. идва Дентон Кули, водещият номер едно в света в сърдечната хирургия. До него в кабинета на проф. Чирков е Майкъл Дебеки.
4. Снимка как цигулар свири в болница "Св. Екатерина". Пациентите знаеха, че всеки петък има концерт за тях. Това са и любимите на професора дни, особено ако свирят Хендел или Моцарт.
5. Снимки на професори с метли. Чистотата на околната среда става идея фикс у Чирков още като идва от лъснатата Германия в мръсна София през 1984 г. Капиталистически възпитан, той започва да сформира соцбригади на чистотата. Впряга видни професори с метли и лопати около НДК, бул. "Пенчо Славейков" и района на болницата. По-късно плаща от джоба си на младежи от ВМРО да почистват всяка година преди летния сезон пътя Варна-Бургас. "Давах им по 50 лв. на километър, за да не се излагаме пред чужденците. Никой не ме караше, но това е вид патриотизъм", казва той.
6. Снимка на дядо с внуче. Голямото семейство на Чирков е в Германия.
Първата му съпруга Веселина е студентска любов. Тя е анестезиолог в Кьолн, отива в Германия през 1968 г., но се развеждат. Двете им дъщери също са лекари - Татяна е невролог, а Гема е зъболекар в Кобленц. Двете са го дарили с 4 внуци - Александър, Симеон, Паул и Ана-Мария.
Сегашната съпруга Мариана е учителка, но се запознават, когато е медсестра в клиниката на чичо му и учи паралелно педагогика. Децата му от втория брак Кармен и Алесандро не искат да са лекари и поемат по друг път. Кармен работи в Сената по образованието в Хамбург, а Алесандро - в Еврокомисията в Брюксел. От тях има две внучета. Феликс е на 4 години, а Никол - на 3 г. Голямата фамилия се събира, децата от двата брака дружат активно.
7. Снимка на Чирков на чай в Японския хотел. В София живее сам от 25 години. Професорът определя това като "шизофренията на една тъга и носталгия" или, както казват немците - светска тъга. "Всеки ден се чувам с Мариана. Това е много важно за моето душевно равновесие", казва той. Но добавя: "Не съжалявам, че се върнах в България. Имах шанса да допринеса за родината. Пиши я с главно "Р".
8. Вместо снимка - сп. "Шпигел". То става любимо списание, след като професорът овладява добре немския. Харесва изказа и стила в него, които са далеч от булевардния. Чете го по кафенета, а в къщи - книги за европейската история и за древни цивилизации.
9. Снимка как чете книга:
Обича да цитира френския философ Бразие: "За да бъдеш истински щастлив, трябва да премахнеш поне 4 неща - завистта, страха, отмъщението и алчността.
Оперира като студент, правят го шеф на хирургия от първия работен ден
Чирков оперира още като студент язви на стомаха, апендисит и пр. и затова като завършва с пълно отличие медицина през 1962 г. веднага го правят шеф на хирургията в Белоградчик.
След 4 години се връща в София да вземе изпита по специалност. Стои 6 месеца специализант. Тогава чичо му си идва от Западна Германия, където има клиника. Чирков го запознава с професорите си, а те: "Не е проблем да ти дадем асистетско място, но ако чичо ти може да го уреди - бягай в Германия. Чичото вече е лекувал някои големци в клиниката си и помага. Същата 1966 г. младият доктор акустира в Западен Берлин, а през 1970 г. заминава във Франкфурт, където след 2 години се рехабилитира, а през 1974 г. става доцент. После специализира 2 години детска кардиохирургия в САЩ. През 1978 г. става най-младият член на елитния европейски клуб на кардиохирурзите. Там са шефовете на водещите кардиоклиники в Европа и признанието е огромно. Година по-късно го викат във Фрайбург, където става професор.
Възходът му обаче започва като се връща в България. Правителството го кани за демонстративна операция. Още предната година при него е ходила Людмила Живкова. "Знам, че много българи идват да ги оперирате, защо не дойдете в България и да обучите екип от лекари", казва тя. Посреща го на летището екипът от Трета градска. Чирков на свой ред води 16 немски лекари - анестезеолози, реаниматори, хирурзи и пр. Подписват договор между правителствата на България и ФРГ за изграждане на модерната кардиология в София.
На Чирков предлагат заплата от 40 хил. марки. Той отказва, защото от частни пациенти докарва по 60-70 хиляди марки. "Отказах от толкова пари, за какво ми бяха. Вземах само 20 хил. марки. Оставах 10 хиляди от тях във фонд за обучението на младите лекари в чужбина. Викаха им "чиркови пари". И проф. Начев, и доц. Джоргова тогава получаваха от тях да се учат."
Идва и първата успешна сърдечна трансплантация през 1986 г. в Източна Европа. След нея проф. Чирков започва да изгражда кардиологичния център "Св. Екатерина".
4-годишен прекрачва за първи път сам в църквата. Родителите му са набожни и възпитават двамата си сина в християнски добродетели. На Тодор Живков му харесва философията, която десетилетия по-късно Чирков му обяснява надълго. Живков го слуша 30 минути с отворени уста и накрая казва: Християнството учи на ценности и доброта, а нашата партия учи на престъпници. "Скочи Йотов, Джуров и внучката му. Бяхме в Евсиновград. Но той ги контрира: "Какво стана с царевицата в Монтана, за която ме излъгахте, че е готова, а после трябваше да я внасяме от Канада. Какво стана с моя братовчед, секретар на ЦК - колко лъжи изрече?
И приятели станаха предатели
"Не съм имал колизия с проф. Гайдарски, той сам е комплексиран. Дивеше се как мога да пращам и санитари да се учат на Запад. А и те, и сестрите, и лекарите - всички са един екип и трябва да се сработват като часовников механизъм. През 1984 г. купих бус и с него пращах сестри и санитари да стажуват по седмица във Виена, Холандия и т.н., защото е много важно да се учат. Аз се върнах да направим модерна кардиохирургия, а не да си играя на политика.
Но отношението на властта към мен създаде завист у някои и от приятели станаха предатели. Как дегенерат от Запад, когото дълго водят невъзвращенец, идва и се среща с Тодор Живков, с министри и те му помагат. А аз, Гайдарски - партиен секретар в Медицинската академия, а не съм се срещал с Живков. Как е възможно? Завистта му се е събирала, друга причина няма.
Целта му бе да стане министър, за да уволни Чирков. Защото в здравеопазването никаква реформа не направи. (24часа)