Вирус, проектиран да се насочва към злокачествени глиоми, които са особено агресивни мозъчни тумори, може да удължи преживяемостта според проучване, публикувано в авторитетното научно сп. “Лансет”. Засега оптимизмът е от данни от фаза 1 на клинично проучване, предстоят още много проверки дали терапията ще е безопасна и ефективна.
Глиобластомът е имуносупресивен, смъртоносен мозъчен тумор. Преживяемостта с този вид рак е много ниска и на всяка нова терапия се гледа с надежда - средно само 1 от 4-ма пациенти са живи 2 г. след поставянето на диагнозата.
Вирусите, генетично модифицирани да се борят с рак, се наричат онколитични. “Пипнатите” вируси са най-горещото изследователско направление в областта на лечението на глиоми. Новият онколитечен вирус е проектиран избирателно да се насочва, заразява и репликира (копира) в глиомните клетки, като същевременно щади нормалните тъкани.
В последните 5 г. се работи усилено за създаване на онколитични вируси, кодиращи имуномодулираща трансгенна терапия за суперзлокачествените глиоми.
-
Испания първа в Европа въвежда менструален отпуск и безплатни превръзки за жените
-
“Локо” (Сф) залага на треньор с мачове в Лига Европа
-
Англия и Белгия въвеждат 21-дневна карантина заради маймунска шарка
-
Пловдивчанин осъди общината, клон потрошил колата му точно преди сватбата
-
Наско Сираков пред "24 часа": Левскарите да са спокойни. Аз съм и ще бъда пазител на акциите на “Левски”
-
Учени: Изменението на климата ще "изпепели" Южна Азия