
Някоиот пациентите ми стават като роднини, години по-късно ме търсят за съвет, когато боледуват, разказва доц. Николай Петров, началник на Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивно лечение във ВМА.
Един от тях е 36-годишният Милен, пострадал тежко преди 11 г. при скок на плитко в морето с главата надолу. Счупил шиен прешлен и имало реален риск да загине или да остане парализиран. Когато го вкарвахме в операционната, пулсът му падна до 30, спомня си доц. Петров. Днес от старата травма няма и следа. Сега на Милен му се налага операция по друг повод. Идва за съвет първо при доцента.
При нас е всичко друго, но не и скучно, шегува се председателят на дружеството на анестезиолозите. Често сутрин, когато идва на работа, заварва в клиниката героите от вечерните новини - пострадали в катастрофи, улична престъпност или битови драми. Стигнат ли до задънена улица в лечението на пациенти в тежко състояние, клиники от цялата страна търсят помощ именно от реанимацията на ВМА. Това доверие е тежко бреме за лекарите. “Отговорността е огромна. Знаете ли какво е да говорите с близките на човек, за когото няма надежда”, споделя доц. Петров.
Успеваемостта на клиниката е много висока. Смъртността от черепно-мозъчни травми например през последните години е снижена три пъти благодарение на новите технологии, но и на работата в екип. Никой от колегите не смята, че е по-умен от другите, винагисе търсим за мнение по пациентски казуси, обяснява доц. Петров. В КАРИЛ са благодарни на ръководството на болницата, което въпреки кризата осигурява модерна апаратура за наблюдение на болните. Сензори следят непрекъснато важни жизнени показатели като мозъчното налягане, насищането на мозъка с кислород, кръвната захар и други.
Учестено дишане и ниско кръвно издават сепсиса
Сепсисът е една от най-тежките диагнози. Той погуби 19-годишната родилка Деяна. Заболяването е коварно и безпощадно. Затова е важно колкото се може по-рано лекарят да разбере, че става дума именно за него. Работим по строги критерии, обяснява доц. Петров. Доскоро имало условие да се изолира микроб в кръвта, а също и да се проявят клинични белези - висока температура, повече левкоцити, учестени дишане и сърдечна дейност, ниско кръвно налягане. Днес обаче над 30% от пациентите със сепсис имат тази клинична картина, но в кръвта им не се открива причинител, пояснява доц. Петров.
Затова медицината приема, че сепсисът е тежка реакция на организма към инфекция, дори микроб да не се открие. Има различни термини за това състояние - бактериемия (изолиран в кръвта микроб), септицемия (голямо количество микроби в кръвта), сепсис, септичен синдром и септичен шок. Тъй като 45% от пациентите нямат позитивни хемокултури, диагнозата септичен синдром се приема независимо от това, но по следните критерии - висока или ниска температура (под 36 градуса), тахикардия (сърдечни удари над 90 в минута) и данни за дисфункция на органи. Има няколко етапа: първият е СИРС (системен възпалителен отговор към инфекцията). Това е най-леката степен, когато има два от тези критерии - висока температура, учестени дишане и сърдечна дейност и високи левкоцити. Добави ли се и инфекциозен причинител, вече е сепсис. Стигне ли се до отказ на бъбреците или кръвното падне, тогава лекарите говорят за тежък сепсис. Шок настъпва, когато освен всичко това се наблюдава ниско артериално налягане, което не може да се лекува само с вливане. Добавяме и медикаменти - вазопресори, които "стягат" кръвоносните съдове, казва началникът на КАРИЛ. Още по-тежко състояние е синдромът, когато важни органни системи отказват - сърце, бъбреци.
През 2002 г. Жан Луи Венсен, един от световно признатите авторитети в тази област, който е идвал и в България да консултира пациенти в много тежко състояние, прави интересна аналогия между сепсиса и рака. Реакцията на тялото той описва лаконично с думите - причинител, инфекция, реакция, орган (PIRO). От определен етап нататък сепсисът протича почти като раково заболяване - с разрушаване на органите. Заболяванията са различни, но паралелът е интересен, казва доц. Петров. Първите по-леки степени на сепсиса може да се развият от изгаряне, травми, панкреатит. Първопричината е различна, но процесите, свързани с реакцията на организма, протичат по сходен начин. Рисковите клиники според статистиката за развитие на сепсис са реанимация, урология, хирургия, изгаряния и неонатология. СИРС, сепсис и септичен шок са водещи причини за смъртност в некардиологичните клиники.
Вътреболничните инфекции възникват поради продължителна изкуствена вентилация (над 2 дни), трахеотомия, ХОББ (много пациенти са пушачи), аспирация, големи продължителни хирургични интервенции, катетри в уретера, намалена киселинност в стомаха (заради сонди). Причинителите най-често са грам положителни бактерии (50%), грам отрицателни (35%) и една много разпространена гъбичка - кандида албиканс.
Бактериите предпочитат по свой начин клиниките. В урологията има най-много ешерихия коли, ентерококи и стафилококи. Стафилококите обичат още коремната хирургия, травматологията и неврохирургията. В реанимацията се срещат някои изключително резистентни щамове, но често хората идват с тях и от други болници.
Гъбичката кандида албиканс е доста опасна. Сепсисът, причинен от нея, е с 90% смъртност и се лекува много трудно, пояснява доц. Петров.
Има фактори, които се свързват със самото лечение - прилагане на няколко антибиотика, престой в реанимация, по-дълъг от 4 дни, изкуствена вентилация над 48 часа, централен венозен катетър, който е много необходим при тежки състояния, коремна хирургия. Особеностите при пациента, които влияят, са понижен имунитет (поради операция, тежко заболяване или приемане на имуносупресори), налична инфекция (диабетно стъпало, възпаление на зъби, сливици или гениталии), напреднала възраст.
У нас не се води статистика за сепсиса. В САЩ годишно се регистрират 350-500 хил. случая, каза доц. Петров. Смъртността не е никак малка. 28-40% от пациентите с такова заболяване в САЩ загиват. В Европа той е на 11-о място като причина за смъртност. Освен че е опасен, е и много скъп за здравните системи. В САЩ харчат 16,4 млрд. долара годишно, а в Европа - 10,2 млрд. евро. (24часа)