
Важна информация и практични съвети по повод Световния ден за борба с хипертонията
Проф. д-р Яна Симова е изпълнителен директор на Българския Кардиологичен Институт и Началник на клиниката по кардиология в болници ,Сърце и Мозък’ в Плевен и Бургас. Тя е кардиолог, водещ специалист по ехокардиография, ръководител на научна група за пост-COVID синдром; занимава се с цялостно изследване, диагностика и лечение на пациенти със синкоп (преходна загуба на съзнание), включително с телемедицина и телекардиология, стрес тестове на сърцето, анализ на функцията на съдовете. Заема ръководни позиции в Европейското кардиологично дружество и Европейската асоциация по сърдечносъдово изобразяване. Отличена с многобройни награди за научни постижения, включително престижната награда за Високи научни постижения на Съюза на учените в България. Търсен лектор и преподавател, редактор на шест списания, с над 330 научни публикации. [email protected]
Артериалната хипертония (високо кръвно налягане) е много често състояние, при което налягането на кръвта вътре в съдовете е повишено. Това кара съдовете да се амортизират (да остаряват преждевременно) и води след себе си редица здравословни проблеми.
Повечето хора с високо кръвно налягане нямат оплаквания или белези на повишено налягане, дори то да достига опасно високи стойности. В по-редки случаи, някои хора с хипертония могат да имат главоболие, задух или кървене от носа, но тези белези и симптоми не са специфични и обикновено не се наблюдават преди налягането да достигне много високи или животозастрашаващи стойности.
Човек може години наред да има високо артериално налягане, което да остане неразпознато. А повишеното, неразпознато и нелекувано кръвно налягане може да доведе до сериозни здравословни проблеми като увреждане на съдовете на сърцето (с изява на гръдна жаба, прединфарктни състояния, миокарден инфаркт), съдовете на мозъка (с изява инсулт, преходен инсулт, нарушения на паметта, деменция), съдовете на бъбрека (бъбречна недостатъчност), съдовете на крайниците (болка и изтръпване при ходене, рани, ампутации).
- Проф. Симова, кога да посетим лекар?
- Артериалното налягане трябва да се измерва при всяко посещение при лекар. Изисквайте вашият лекар да измерва кръвното ви налягане поне веднъж на две години след 18-годишна възраст.
Ако сте над 40 години или под тази граница, но с рискови фактори за високо артериално налягане, измерването на кръвното трябва да е ежегодно. Ако стойностите са гранични, измерването трябва да е по-често, за да се определи дали и кога се налага да се започне терапия. Изключително важно е да се опитате да промените начина си на живот, за да отложите във времето стартирането на терапия. Здравословният начин на живот помага и при диагностицираните хипертоници за осигуряване на по-добър контрол на артериалното налягане.
- Как е правилно да се измерва артериалното налягане?
Кръвното трябва да се измерва в покой, в седнало положение, след почивка от няколко минути, без да се говори по време на измерването. Трябва да се използва маншет, съобразен с ширината на ръката. Обикновено, поне първия път, кръвното трябва да се измери на двете ръце, за да се определи дали има разлика. Ако разликата е голяма, трябва да се насочите към съдов хирург. По-правилно е да се направят две измервания, през интервал от 1-2 минути, като по-реално е второто (при първото измерване може да има известен ефект на стресово повишение на кръвното).
- Каква е причината на високото кръвно налягане?
При повечето от възрастните няма ясна причина за високото кръвно налягане. Този вид високо артериално налягане, наречен първична (есенциална) хипертония, се развива постепенно с напредване на възрастта и понякога има наследствен компонент.
Макар и рядко, хипертонията може да е предизвикана от друго съпътстващо заболяване. Тогава се нарича вторична хипертония, обикновено започва внезапно и стойностите на кръвното са по-високи. Някои от състоянията, които могат да доведат до вторична хипертония, са: обструктивна сънна апнея, бъбречно заболяване, тумори на надбъбречните жлези, проблеми с щитовидната жлеза, определени вродени заболявания на съдовете (аортна коарктация), някои медикаменти, като контрацептиви, лекарства за настинка, за запушен нос, за облекчаване на болката и др., наркотичните вещества, като кокаин, амфетамини и др., фитнес добавките.
- Кои са рисковите фактори за повишено кръвно налягане?
Към тях спадат възрастта, фамилната история за хипертония, наднормено тегло и обезитет, липсата на или недостатъчната физическа активност, тютюнопушенето, прекалената консумация на готварска сол (натриев хлорид), липсата на достатъчно калий в диетата, консумацията на алкохол повече от едно питие (20 мл концентрат) дневно, и стрес.
- До какви усложнения може да доведе хипертонията?
- Хипертонията може да доведе до:
- Гръдна жаба, миокарден инфаркт (ако имате високо кръвно и усещате стягане, болка, парене в гърдите, задължително посетете кардиолог!)
- Мозъчен инсулт, преходна исхемична атака (ако имате високо кръвно и усетите нарушение в говора или слабост в крайниците, веднага извикайте бърза помощ!)
- Сърдечна недостатъчност (ако имате високо кръвно и усещате умора, задух и сърцебиене, и имате подуване на краката и наддаване на килограми, задължително посетете лекар!)
- Аневризма (ако имате високо кръвно и усещате пулсиране в корема, задължително посетете съдов хирург!)
- Нарушена бъбречна функция
- Задебеляване, стесняване или разкъсване на съдовете в очите (ако имате високо кръвно и нарушения в зрението, задължително посетете офталмолог!)
- Стеснение или запушване на съдовете на краката – периферна артериална болест (ако имате високо кръвно и усещате стягане, болка в прасците, бедрата или седалищните мускули при ходене, задължително посетете съдов хирург!)
- Метаболитен синдром – комбинация от високо артериално налягане, увеличена обиколка на талията, високи триглицериди, нисък добър холестерол и високи инсулинови нива (ако имате високо кръвно и някои от посочените нарушения, задължително посетете ендокринолог!)
- Проблеми с паметта или разбирането – когнитивни нарушения (ако имате високо кръвно и забележите, Вие или близките Ви, трудности при концентрирането, забравяне, разсеяност, трудно помнене, задължително посетете невролог!)
- Деменция – крайната фаза на описаните по-горе нарушения, като усложнение на високо кръвно налягане
- Как се лекува високото кръвно налягане?
- Лечението има две компоненти – по-трудна и по-лесна. По-трудната е свързана с усилията, които всички хора с високо кръвно налягане (а и не само те) трябва да положат, за да водят по-здравословен начин на живот. Това включва:
- Отказ от тютюнопушене
- Ограничаване до спиране на консумацията на алкохол
- Редукция на телесно тегло
- Редовна физическа активност / спортна дейност – поне три пъти седмично, поне по 60 минути
- Ограничение на готварската сол в храната
- Здравословно хранене – Средиземноморска диета
Втората част от лечението е медикаментозната терапия – лекарствата, които вашият доктор ще ви изпише за високо кръвно.
В някои случаи на лека хипертония, само промяната в начина на живот може да е достатъчна (но тази промяна трябва да е силно мотивирана, изразена и да се поддържа през целия живот)
В повечето случаи двете компоненти на терапията се допълват. Много е важно да се разбере, че това, че са ви изписали лекарства за кръвно, не означава, че не трябва да се постараете да промените начина си на живот към по-здравословен.
Вашият лекар ще ви обясни какви лекарства трябва да взимате и как да ги приемате, какви стойности искаме да постигнем, как да го следите и т.н. Вероятно ще ви назначи и допълнителни изследвания и тестове.
Много е важно да се разбере, че високото кръвно налягане не е болест, която се излекува (като например настинката), а болест, която се контролира, за да се избегнат нейните усложнения. Т.е. веднъж хипертоник, вие си оставате цял живот хипертоник, макар и (да се надяваме) с контролирано кръвно налягане. Лекарствата, които са ви предписани, за високо кръвно налягане, трябва да се приемат постоянно, без да се спират. Може да се наложи промяна (увеличаване, намаляване на силата на терапията, замяна на един медикамент с друг). Това решение, засягащо вашето здраве, трябва да бъде взето от вашия кардиолог след контролен преглед.
Най-важните послания от мен към вас са:
- Ако имате високо кръвно налягане или повишен риск за такова, посетете кардиолог.
- Направете всичко възможно да промените начина си на живот към по-здравословен и поддържайте и надграждайте постигнатото.
- След като Ви е изписана терапия, приемайте я постоянно и редовно.