
Преминаването от обикновени към електронни цигари не e мода, а сигурен начин човек да откаже напълно тютюнопушенето, посочва проф. Дейвид Ашли, от Департамента по обществено здраве в държавния университет на щата Джорджия. Изводът му, направен въз основа на редица изследвания през периода 2017-2019 г., бе презентиран на международна конференция, посветена на здравните аспекти на тютюнопушенето в Ню Йорк.
Хората, които искат да ползват електроннните цигари като средство да откажат изобщо тютюнопушенето, трябва да ги ползват редовно, най-малкото всеки ден, ако искат да имат успех през преходния период.
„Когато пушачите използват електронни цигари всеки ден или през повечето дни, е по-вероятно да успеят да спрат цигарите. Ако не го направят, а продължават да използват електронни цигари от време на време, тук и там, те или отхвърлят електронните цигари, или стават двойни потребители, които са заклети пушачи“, каза проф. Ашли по време на конференцията.
Как обаче учените доказват ефективността на вейпинга за спирането на цигарите?
Ашли цитира независимо проучване на никотиновата зависимост, което сравнява две групи хора, които искат да откажат цигарите. На едната се предоставят електронни цигари с 540 мг никотин (540 цигари) и психологическа подкрепа от специалист. На другите се предоставя никотин -заместваща терапия за 3 месеца.
Резултатите след 1 година показват, че електронните цигари са 83% по-ефективни от никотин-заместващата терапия за отказване от пушенето. 18% от хората, преминали на електронни цигари спрели напълно да пушат в сравнение с 10% от тези на никотин-заместваща терапия. Тези данни са много окуражаващи, казва ученият, припомняйки, че хората които са суичнали от цигари на вейпинг, но не са спрели електронните цигари, също имат полза, защото намаляват вредата върху здравето си, ако тя се сравни с продължаващото във времето пушене.
Съществено важно е хората, които искат да откажат цигарите да имат позитивен първи сблъсък с новите технологии и да знаят как да ги използват правилно. Научаването да си доставят необходимия никотин, както и психологическата подкрепа са сериозна част от уравнението. Ключово е намирането на най-подходящия продукт за тях, т.е. такъв, който съдържа по-ниски концентрации на никотин от цигарите, които са пушили преди това или постепенно да намаляват никотиновото съдържание.
„Опитите за отказване са значително по-високи сред пушачите на продукти с най-ниско съдържание на никотин. Незабавното намаляване на никотина води до незабавно намаляване на удовлетворение. Когато никотинът се намалява постепенно, това не е така. Същите резултати са и по отношение на никотиновия глад. Незабавното намаляване на никотина в тютюневите продукти води до появата на пазара на продукти, които не удовлетворяват никотиновия глад“, каза проф. Ашли.
Негово изследване, което проследява причините хората, които са преминали от пушене на обикновени цигари да се върнат отново към цигарения дим дава интересни резултати - 29,1% от тези хора просто не понасят такъв продукт. Според други 18,5% електронните цигари не им помагат да удовлетворят никотиновия си глад, а почти същият процент хора го правят от любопитство.