
l Гърция и Испания вече са в нова вълна на COVID - заразените в Европа скачат с 32% за седмица
l За маски на закрито и втори бустер зоват в Испания, Франция и Италия
Драстичен ръст на заразените с коронавирус отчитат традиционни летни дестинации като Гърция и Испания. На този фон според статистиката на Световната здравна организация броят на новите случаи в света се е увеличил с 18% за изминалата седмица - регистрирани са над 4,1 млн. заразени. Досега по данни на СЗО в глобален мащаб има над 544 000 000 потвърдени заразявания.
Смъртните случаи по света остават на същото ниво като предишната седмица, наброявайки 8500 за последните 7 дни. Техният брой се е увеличил в три региона - Близкия изток, Югоизточна Азия, Америка - Северна и Южна.
Досега по света починалите са над 6 330 000
Най-голямо седмично увеличение на свързаните с COVID-19 смъртни случаи е имало в Близкия изток, където те са нараснали с 47%. Заразяванията са се повишили с около 32% в Европа и Югоизточна Азия и с около 14 на сто в Северна и Южна Америка.
Лекари предупреждават, че болниците може да се напълнят през лятото, освен ако уязвимите хора и тези над 60 години не получат четвърта доза възможно най-скоро.
Според последното налично становище относно втория пореден бустер на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ЕЦПКЗ) е твърде рано да се обмисля използването на четвърта доза ваксини срещу COVID-19 за всички граждани. През април агенцията се съгласи, че четвърта доза може да се инжектира на възрастни над 80 г. ЕЦПКЗ обаче посочва, че понастоящем няма ясни доказателства в ЕС, че защитата на третата доза намалява значително при възрастни, затова не е нужно незабавното поставяне на четвърта игла.
Гърция не връщат задължителния тест за влизане в страната засега.
Министърът на здравеопазването Танос Плеврис все пак препоръчва туристите да избягват обществени места, където не е възможно спазване на дистанция, а в търговските обекти да влизат с маски, въпреки че не е задължително.
Започва ваксинирането и с четвърта доза. От началото на миналата седмица вторият бустер стана достъпен за гърците на възраст над 30 години. Допреди това подсилващата инжекция се поставяше само на над 60-годишните. Към края на юни с пълен курс на имунизация са над 72% от гражданите.
Испания преживява 7-а поредна вълна
на коронавируса. Натискът върху болниците се увеличава, а сред хората над 60-годишна възраст случаите надхвърлят 1000 заразени на 100 000 жители. Здравното министерство отчита увеличаване на броя на хоспитализираните пациенти и натиск върху интензивните отделения най-вече в северната провинция Ла Риоха - близо 11 %, следвана от Мадрид и Каталуня, а най-ниска остава в Андалусия. Само през последната седмица заразените са се увеличили със 136 000 души, а починалите- с 312.
Здравната министърка Каролина Дариас призова за “благоразумие” и препоръча отново използването на маски на закрито на фона на увеличаването на инфекциите. Според нея от решаващо значение за ограничаването на заболеваемостта ще се окажат поставянето на четвърта доза и пристигането през есента на новите ваксини, пригодени за последните варианти на омикрон (BA.4 и BA.5). Здравните власти предупреждават, че опасността през лятото е по-висока заради отпадането на мерките в много от държавите. До момента
в Испания са ваксинирани повече от 85%
от гражданите.
Във Франция властите също призоваха хората да възобновят носенето на маски в пълни с хора пространства и в градския транспорт. Призивът бе отправен в момент, когато страната се бори с нова, седма вълна на вируса. Новата вълна на COVID инфекции в страната ще достигне пик в края на юли, прогнозират експерти, цитирани от Ройтерс. Сегашната вълна е предизвикана от подварианта на омикрон BA.5.
През миналата седмица имаше дни с регистрирани близо 125 000 нови случая, докато 7 дни по-рано най-честият брой нови случаи бе около 78 000.
Хората във Франция, които отговарят на условията за четвърта ваксинация - тези над 60 и обитателите на старчески домове, дори получават напомнящи имейли да отидат да им бъде поставена втората бустерна инжекция. С пълен цикъл на ваксинация са повече от 78% от французите.
Италия вече е на четвърто място в Европа и изпревари Русия по заразени
През изминалата седмица страната регистрираше между 85 000 и 95 000 случая дневно, а за сравнение - този брой се движеше около 50 хиляди 7 дни по-рано. Още през април здравните власти в страната одобриха поставянето на втори бустер за най-уязвимите групи. Тогава разрешиха 4-а доза за хората на възраст над 80 години, обитателите на старчески домове и хората над 60 години, които са класифицирани като уязвими и са получили последната си доза най-малко 120 дни преди това. Напълно ваксинирани са 80% от гражданите.
В Германия расте безпокойството, че след края на лятото ще има нова вълна на заразени с коронавируса. Официални данни показват, че коефициентът на заболеваемост вече бележи ръст. Институтът “Роберт Кох” съобщи, че общонационалният седемдневен коефициент на заболеваемост е 696,5, тоест малко по-висок от показателите от предишния ден (682,7) и значително по-висок спрямо миналата седмица (632,9). “Ще бъде тежка есен, трябва да сме готови”, каза пред тв А Ер Де здравният министър Карл Лаутербах. “Ще имаме големи затруднения с щама ВА.5, който сега се разпространява у нас”, каза Лаутербах и добави, че големият брой новозаразени може да претовари здравната система. Води се дебат дали да се вземат нови мерки. Засега втори бустер не се поставя, а напълно ваксинирани са малко над 76% от германците.
Дания ще предложи по-късно тази година четвърта доза ваксина срещу коронавирус заради повишаването на случаите на варианта на BA.5 в Европа.
През април в страната се регистрираха по около 600 случая на заразяване дневно, докато в края на юни броят им ежедневно надхвърля 1500. Четвъртата доза ще започне да се инжектира на обитателите на старчески домове от 15 септември, а от 1 октомври - и на лицата над 50-годишна възраст. Според прогнозите на датските власти през есента реваксинация ще бъде предложена на около 2,5 милиона души.
Наблюдава се рязко покачване на случаите на заразявания с COVID-19 във Великобритания. Според някои данни с повече от 500 000 за седмица. Националната статистика в момента сочи 2,3 млн. британци, или един на всеки 30, е заразен, което е увеличение с 32% за седмица. Ръстът на случаите отново се дължи на двата нови, много бързо разпространяващи се подварианта на омикрон. Здравните власти призовават всички над 75 години, които не са ваксинирани или са без бустерна доза, да побързат да се имунизират. За тази група е достъпна четвърта доза. Най-много са заразяванията в Шотландия, където един на всеки 18 души е носител на вируса. С всички дози ваксина са над 74% от британците.