
Гражданите ще могат да се изследват за хепатит C безплатно и анонимно в девет столични общински лечебни заведения. За целта са осигурени 5500 теста. Това стана известно от думите на председателя на Столичният общински съвет (СОС) Георги Георгиев днес. Той участва на пресконференция по повод началото на кампанията „София – град без хепатит С“.
Целта е превенция от заболяването сред медицинския персонал и пациентите на общинските здравни заведения, отбеляза Георгиев.
Хепатит С е един от най-опасните видове.
Досега са известни пет вида - A, B, C, D и E.
Хепатит А се нарича болестта на мръсните ръце. Чрез тях вирусът НАV попада в устата и стига до черния дроб, който се възпалява и увеличава обема си. Инкубационният период е средно 28 дни. При възрастните симптомите са температура, отпадналост, гадене и стомашни смущения, потъмняване на урината и жълтеница - пожълтяване на кожата и очите. При децата под 6 години обикновено няма симптоми. Поради това близките не разпознават заразата и продължават да ги водят на детска градина. Задължително е заразените да бъдат изолирани, за да не разпространяват вируса.
Срещу хепатит А има ваксина, но тя не е задължителна, включена е сред препоръчителните.
Типът А е остър - симптомите се проявяват скоро след заразяването, а заболяването продължава по-малко от 6 месеца. Типове В и С обаче могат да станат хронични, т.е. да причинят продължително заболяване.
Срещу хепатит В има ваксина. От 20 години бебетата в България задължително се ваксинират. Първата доза се поставя през първите 24 часа след раждането. Втората имунизация е между 2 и 4 месеца с многокомпонентната ваксина срещу няколко инфекции.
Заразените с хепатит В могат да развият и хепатит D. Суперинфекцията води до сериозни чернодробни заболявания като цироза.
Срещу хепатит С няма ваксина. Смята се, че около 70 000 българи са заразени с този вирус и не подозират. Инфекцията може да не покаже симптоми десетки години. Вирусоносителите обаче предават заразата по кръвен път. Това може да стане от нараняване при секс без предпазни средства, при хирургически операции, при зъболекарски и козметични процедури с недобра хигиена, при маникюр, татуировка, пиърсинг с нечисти инструменти, при споделяне на самобръсначки и четки за зъби, от употреба на обща спринцовка при венозните наркомани.
Макар че няма признаци на болест, вирусът руши черния дроб. Над 50% от заразените се диагностицират едва при среден или тежък етап от развитие на болестта. Те отиват на лекар при първите оплаквания и тогава се разбира, че вече има усложнения - фиброза, цироза, рак. При 74% от пациентите са засегнати и други органи, не само черният дроб.
Поради продължителното скрито протичане преди пандемията хепатит С беше седмата най-честа причина за смърт в света. Ако обаче бъде установен навреме с профилактично изследване, хепатит С е лечим. Тестовете се правят в повечето лаборатории и струват 20-ина лева.
Хепатит Е е отделна болест от 1980 г. Той се разпространява чрез заразена вода или храна и познат най-вече в развиващите се страни.
България е на едно от челните места в света по пациенти с хепатит.
Къде може да се тествате безплатно
Гражданите ще могат да се тестват безплатно в Първа Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – София „Св. Йоан Кръстител“, Втора МБАЛ – София ЕАД, Пета МБАЛ „София“, Първа акушеро-гинекологична болница „Света София“, Втора специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение "Шейново", 22 Диагностичен консултативен център (ДКЦ), 11 ДКЦ, 12 ДКЦ, 17 ДКЦ.
Д-р Антон Койчев, председател на Комисията по здравеопазване в Столичната община обясни, че изследването става чрез взимане на капилярна кръв.
Всички граждани, които бъдат анонимно изследвани и се окажат положителни, с тяхно съгласие, ще бъдат насочени за лечение към специалните центрове. За София-град те са осем, а за страната - 15, коментира проф. Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология и главен координатор на Експертния съвет по гастроентерология към министъра на здравеопазването. По думите му заболеваемостта от хепатит С в България варира между 0,9 % до 1,5 %.
Резултатите от тестването излизат в рамките на един ден в направените лечебни заведения, които са част от кампанията за безплатно, анонимно тестване, напомнят от Столичната община.