
Детското здраве и заплатите на медиците са целите на здравния министър
Наболял проблем през годините е механизмът за остойностяване на медицинския труд. Проведохме разговори със специалистите по здравни грижи. Другата седмица работна група ще започне работа, за да спре спекулата със заплатите. Искам да се остойности лекарският труд. Това е един от основните приоритети на служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев, които той представи днес.
Ние сме с намерението да стартираме някои неща, а следващото редовно правителство да ги продължи, каза той.
Втората задача е подобряване на профилактиката и превенцията на детското здраве. Трябва да се създаде една добра организация, до края на мандата ни ще го осъществим, обясни още Меджидиев.
Справянето с COVID ситуацията и подготвянето за посрещането на евентуална вълна е другата задача пред министерството.
Ще гледаме да намалим карантината, тъй като вирусът протича по друг начин. Обмисляме за петия или седмия ден да се прави тест и след това да се спира карантината, каза Меджидиев. Аз съм на мнението, че карантината трябва да се намали, но не съм експерт и не мога да кажа точно с колко дни. След експертния съвет във вторник ще се реши колко да се намали, уточни министърът.
Зам.-министърът Александър Златанов обясни няколко начина, по които хората могат да се тестват безплатно срещу COVID. Няколко са пътищата, по които сме осигурили тестове. Единият е в РЗИ, там има тестове и безплатно се извършват. Чрез електронно направление личният лекар да може да осъществи безплатен тест, обясни Златанов. Според него в Надзорния съвет на НЗОК ще вземат решение закритите имунизационни кабинети да работят отново. Очакваме по-висока активност. Не залагаме на много тежка кампания, а на откровена. Имаме налични ваксини, които са в годност, каза заместник -министърът.
Още в първите дни успяхме да подготвим легла в болниците, както и да осигурим антигенни тестове, заяви министърът.
Ще заплатим на лекарите, които работят в РЗИ -та. Подготвихме мобилни групи, които да работят за ваксиниране. 17 са в момента, но съвсем скоро навсякъде ще работят, обясни той.
Другата задача на министерството е да въведе телемедицинска услуга в училищата. Тя ще започне в няколко училища и детски градини, които са по -отдалечени.
Това са кратки цели, които ако успеем да осъществим, ще се усетят от обществото, каза министърът.
Преди дни здравният министър определи ресорите на заместниците си. Заместник-министър д-р Александър Златанов ще отговаря за „Лекарствена политика“, „Търговски дружества и собственост“, „Бюджет и финанси“. Досега той бе директор на РЗИ-Перник, а преди това също бе зам.-министър в служебните кабинети на Стефан Янев през 2021 година.
Сега Златанов ще осъществява контрол върху Националния център по обществено здраве и анализи, Изпълнителната агенция по лекарствата, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, както и върху дейността на регионалните здравни инспекции и държавните психиатрични болници. Лидия Чорбанова пък ще осъществява координация и контрол върху политиките в системата на здравеопазването в дирекциите „Международни проекти и програми“, „Европейска координация и международно сътрудничество“, „Електронно здравеопазване“, „Защита на правата на пациентите“, както и в отдел „Промоция на здравето и профилактика“ в дирекция „Опазване на общественото здраве и здравен контрол“.
Тя ще осъществява контрол върху дейността на Националния център по заразни и паразитни болести, Центъра за асистирана репродукция и Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ.
Д-р Тома Томов, който също бе заместник на здравния министър в периода май – декември 2021 г. ще осъществява координация и контрол върху политиките в системата на здравеопазването в следните дирекции на министерството: „Лечебни дейности“, отдел „Обществени поръчки“ в дирекция „Стопански дейности и обществени поръчки“, както и дирекция „Опазване на общественото здраве и здравен контрол“ (с изключение на отдел „Промоция на здравето и профилактика). Той ще отговаря и за образованието, квалификацията и следдипломното обучение в системата на здравеопазването.
Д-р Томов ще контролира работата на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, на Националния център по трансфузионна хематология и районните центрове по трансфузионна хематология, на Националния център по радиобиология и радиационна защита и на Националната експертна лекарска комисия. Той ще отговаря и за домовете за медико-социални грижи за деца, за центровете за спешна медицинска помощ и за центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания.