
България е сред европейските страни с много висок сърдечносъдов риск.
Данните показват, че в последните години смъртността от сърдечносъдови инциденти в страната изпреварва средните показатели за Европа почти 3 пъти.
В корена на злото е високото кръвно налягане и уврежданията, които то причинява на кръвоносните съдове и на сърцето. Хипертонията е проблем за над 1,2 милиона българи.
Защо България е в клъстера страни, които са с много висок сърдечносъдов риск? Кои са основните фактори, които провокират болестите на сърцето и защо е необходима профилактика?
На тези въпроси отговориха водещи кардиолози в дискусията на “24 часа” “Грижа за сърцето - всеки ден”. Тя се проведе от 11,30 ч в редакцията на “24 часа”.
С експертизата си в дискусията участват доц. Красимира Христова и д-р Павел Николов.
ДЕБАТ: ГРИЖА ЗА СЪРЦЕТО - ВСЕКИ ДЕНДЕБАТ: ГРИЖА ЗА СЪРЦЕТО - ВСЕКИ ДЕН
Доц. Христова е кардиолог от МЦ по сърдечносъдови заболявания, председател на Фондация по неинвазивна образна диагностика в кардиологията и Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика.
Д-р Николов е инвазивен кардиолог в Клиниката по кардиология на УМБАЛ “Александровска” .
Дискусията за сърдечносъдовите заболявания на “24 часа” е насочена към широка аудитория. Тя се провежда с подкрепата на “Байер” и “Астра Зенека”.
В разговора можете да научите още:
- Възможно ли е да се избегне високото кръвно? Остаряването винаги ли е свързано с хипертония?
- Кои са индикаторите за сърдечносъдовия риск? Може ли да се направи самооценка?
- Какви са възможностите на медицината да предотврати влошаването на сърдечносъдовите заболявания и в крайна сметка да бъдат избегнати сърдечният инфаркт и мозъчният инсулт?
С подкрепата на: