
Започна сбогуването между Димитър Бербатов и "Манчестър Юнайтед". За предстоящата раздяла признаха и двете страни - Емил Данчев, агент на нападателя, и мениджърът на “червените дяволи” Алекс Фергюсън.
Със сигурност идната седмица ще бъде задействана автоматичната клауза за удължаванес 1 година на изтичащия това лято договор на Бербатов. Тя ще позволи на “Юнайтед” да си върне поне част от онези рекордни за клуба 30,75 млн. лири, които плати на “Тотнъм” за футболиста през лятото на 2008 г. Очаква се цената при продажбата на Бербатов да е между 7 и 10 млн. лири.
Очевидно той ще трябва да направи важен избор в следващите месеци. Бербатов е на 31 години и следващият му договор ще е последният сериозен. Нереално е да се очаква да бъде за повече от 2 години. Визитката на българина обаче е достатъчно авторитетна, за да се надява на оферта на престижен клуб в едно от 4-те най-силни първенства в Европа - английското, испанското, германското и италианското. Френското също е вариант. Ако обаче става въпрос за много пари, на хоризонта винаги е митичният руски клуб “Анжи” (Махачкала). Той прелъсти световния шампион Роберто Карлос и дава най-високата заплата в света на камерунеца Самуел Ето'О.
Процесът на дългото сбогуване на най-добрия български футболист за този век с най-великия британски клуб стана необратим на 28 май миналата година. Тогава мениджърът на "Юнайтед" Алекс Фергюсън попълни протокола за финала на Шампионската лига срещу "Барселона" на стадион "Уембли" в Лондон и не вписа сред 18-те играчи за мача името на голмайстора на Висшата лига Димитър Бербатов.
Очевидна несправедливост, която българинът прие много тежко! Тя показа, че Фергюсън е готов да го жертва в името на съмнителни схеми. Вероятно няма друг треньор в света, който в най-важния мач за годината да се откаже от най-добрия си реализатор. Вместо нападателя, вкарал хеттрик на "Ливърпул", 5 гола на "Блекбърн" и общо 20 през сезона, като резерва бе вписан Майкъл Оуен. А последните стабилни изяви на Оуен бяха някъде в началото на века още с екипа на "Ливърпул".
Унизен, Бербатов разказа, че не излязъл на трибуните, а останал да гледа мача в съблекалнята. Може би всеки на неговото място би поискал трансфер още през лятото. Българинът обаче продължи да вярва на Фергюсън. А вече беше ясно, че изявленията на шотландеца как ще продължава да разчита на Митко са заради тънките му и може би грешни сметки и най-вече заради силното му его.
Той е имал прекалено много неуспешни трансфери, за да признае за провал и привличането на най-скъпия футболист в историята на "Юнайтед" - Бербатов от "Тотнъм", срещу 30,75 млн. лири.
Началото на сезон 2011 - 2012 г. като че ли доказа правотата на Фергюсън. Тройката нападатели Уейн Руни - Дани Уелбек - Хавиер Ернандес, подпомагани от новото попълнение Ашли Йънг и възвърналите формата си Антонио Валенсия, Луиш Нани и вечния Райън Гигс, мачкаха всичко по пътя си. За Бербатов нямаше място понякога дори на пейката.
От първия ден в "Юнайтед" той даваше да се разбере, че това е неговият клуб и той е готов да изтърпи много. Но постепенно отношението на Фергюсън започна да наподобява подигравка и дори издевателство. Обикновено футболистите, които не играят редовно в мачовете във Висшата лига, са твърди титуляри в смятаните за по-маловажни турнири като купата на лигата или евротурнирите. Но дори и там на голмайстора на първенството от предния сезон рядко се даваше шанс.
Шотландската гавра стигна своя връх след отпадането на “Юнайтед” от Шампионската лига и включването в турнира за Лига Европа. В 4-те мача Бербатов изигра само едно полувреме. А вместо него на терена се разхождаха откровени безхаберници, докарали английския шампион до едно от най-срамните му представяния в Европа.
Със сигурност Бербатов няма от какво да се срамува, хвърляйки поглед към четирите си сезона в "Манчестър Юнайтед". Той бе безукорен: Два пъти е шампион на Англия и има шанс за още една титла, защото вече е изиграл задължителните за златен медал 10 мача във Висшата лига и през този сезон. Той е първият от над 60 години играч на "Юнайтед" с хеттрик срещу големия враг "Ливърпул". Той е едва четвъртият футболист във Висшата лига, вкарал 5 гола в един мач, и едва третият, който прави три хеттрика за един сезон. Голмайстор е на Висшата лига за сезон 2010 - 2011 г. В името на клуба и за да му се посвети напълно, Митко дори се отказа от българския национален отбор.
Всичко това при други обстоятелства можеше и да стигне, за да бъде издигната след време статуя и на Бербатов край "Олд Трафорд". Вместо това той си тръгва оттам, при това с горчивина в душата. Защо?
Не е англичанин или поне британец
"Господа, Англия е остров!" Така е започвала лекцията на Жул Мишле в Колеж дьо Франс преди много, много години. Тогава студентите му се засягали, че им се съобщава толкова очевиден факт, преди да осъзнаят, че остров не е само географско понятие.
В "Юнайтед" британците са на почит. Да, напоследък капитанската лента е на ръката на чужденец - първо Неманя Видич, след контузията му Патрис Евра, но това е заради политическата коректност. На англичани, уелсци, ирландци се прощават много повече неща, коткат се повече от Фергюсън, дават им се повече шансове за изява.
Ако Бербатов се беше правил на интересен поне наполовина от това, което стори Уейн Руни миналата година, със сигурност щяха да го изхвърлят с шутове само след две седмици. Вместо това с англичанина, Фергюсън разреши на звездата да отскочи на почивка и шопинг с жена си, дано се успокои. После удивително наподобяващият Шрек нападател подписа нов договор за 240 000 лири на седмица, кротна се и започна да вкарва.
Да не забравяме, че колкото и зле да играят британците в "Юнайтед", те винаги имат право на следващ шанс. Докато при Бербатов е обратното - когато играеше най-добре, сър Алекс го слагаше на пейката. Най-фрапиращ бе следващият мач след 5-те вкарани на "Блекбърн" гола. Нашият бе оставен на пейката, а вместо него игра Руни, за да събира самочувствие и фенска любов.
Безизразен е
Интровертността на Бербатов му изигра изключително лоша шега. Именно липсата на емоции - било при гол, било при пропуск, лишиха българина от хиляди фенове в Манчестър и изобщо на Острова. Дори при феноменални отигравания камерите бързо се преместваха от почти безизразното лице на нападателя, за да покажат я Руни, я Чичарито, я Роналдо или Тевес, когато още играеха в "Юнайтед". Не че запалянковците на "Олд Трафорд" не обичаха българина, но името му се скандираше горе-долу колкото на левия бек или на централния защитник. Докато всяка втора песен се посвещаваше на Руни, на Гигс, на Скоулс, на Фердинанд, дори на Уелбек, Оуен и Чичарито.
Не е медийна личност
Дневният ред във Великобритания се диктува от таблоидите и скандалите, които те раздуват. Именно там важи с най-голяма сила правилото, че лоша реклама няма. Хващат Руни с проститутка - на другия ден 300 или 500 души си купуват фланелка с неговото име, за да демонстрират подкрепата си. Райън Гигс преспива с жената на брат си и реакцията е: Само така, тоя е от нашите.
А за Бербатов, особено откакто е в Англия, първо с екипа на "Тотнъм", после в "Юнайтед" ни вест, ни кост. Един-два пъти го снимаха с приятелката му Елена, после и с щерката Деа, "Сън" излъга, че брат му бил почти отвлечен от мутри за дългове, някаква пишман манекенка си измисли, че Митко й пращал любовни есемеси и толкова. Поне да си беше присадил коса като Руни, че да отвори тема за таблоидите, ама не. Българинът само се подстрига като Руни. Скука.
Не е пазарен таргет
Футболът не спорт, но и бизнес, особено за "Юнайтед". И с това Бербатов е обречен да е втора класа на пазара още от 30 януари 1981 г., тоест от раждането си. Само гениалността не стига, за да се продават фланелки с името му, тук трябва и пазарен дял. Съвсем не е случайно привличането на бразилските близнаци Фабио и Рафаел, както и перфектната операция с мексиканеца Хавиер Ернандес. Братята осигуриха на тима португалски говорещия свят, а Чичарито плюс еквадорецът Валенсия - испански говорещия. Феновете от Азия пък са благодарение на корееца Парк. Затова "Юнайтед" е най-славният клуб в света.
А какво носи Бербатов? Някакви 7 млн. българи, от които половината не могат да го понасят от злоба и завист. Затова една част от фланелките на "Юнайтед" с името на Бербатов са от Капалъ чарши, а другата част са контрабанда и менте.
ЕДУАРД ПАПАЗЯН
В САЩ ще носят Митко на ръце, там няма завист
“Мен ако ме питате, най-добре Митко ще е в САЩ. Там ще го носят на ръце и ще признаят таланта му. Няма да има толкова завист срещу него.” Така дядото на Димитър Бербатов коментира предстоящия трансфер през лятото на именития си внук. “Казвам си моето мнение, ама знам, че никой не ме пита. От друга страна, пък силните отбори са в Европа. На Стария континент по-лесно ще се приспособи, защото е играл и в Германия. Чувам и за “Реал”, ама каквото си реши Митко, това ще направи”, допълва 81-годишният бай Мицо, както всички го наричат в родното с. Марикостиново.
Бивш футболист и треньор на младини, не пропуска мач по телевизора. Преди години е гледал сина си Иван в ЦСКА, сега следи развитието на внука, носещ неговото име.
С най-голямо нетърпение, разбира се, очаква срещите на “Манчестър” и все с надеждата, че сър Алекс ще пусне нашия нападател титуляр. Напоследък обаче става все по-изнервен от решенията на английския мениджър. “На този човек не може да се вярва. Един път каже, че е много доволен от Митко, друг път - че не е. Мисля, че този човек вече е на 70 г. и сигурно е време да се откаже. Ама знам ли, може пък и да изкара “червените дяволи” на първо място и да си спаси поста”, допълва бай Мицо.
Жена му баба Верка, пък е вестоносецът сутрин и рано му купува няколко спортни вестника. “Мен краката вече не ме държат и тя ходи до лавката. Аз с двата бастуна бавно - бавно понякога излизам до площада на приказка с наборите”, шегува се дядото.
Слага очилата и бърза да види заглавие, свързано с внука му. В последно време обаче все се ядосва. Прочитал първото изречение и захвърлял вестника. “Ей - сега пише, че Митко бил бавен, а Съра искал по-млади и бързи играчи. Как ще изпусне такъв талант, не ми е ясно. Защо не го използва толкова време! Що голове щеше да вкара!”, гневи се Бербатов-старши. Смята, че срещу внука му има някакво настроение в отбора, защото не е англичанин. Съотборниците не му подавали много топката, а когато миналата година по това време набрал скорост и вкарвал по три гола на мач, спрели да го пускат. Нарочно, за да не стане голмайстор.
Пред наш репортер преди близо 4 г., когато Бербатов бе трансфериран от “Тотнъм” на “Олд Трафорд” за рекордните 30,75 млн. лири, дядо му бе скептичен към новия отбор. “Тогава ти казах, че трябваше да си остане в “Тотнъм”.
Вярно е, че в “Юнайтед” показа качествата си. Успя да се наложи, дори почна да измества други звезди, но явно не само качествата имат значение. По мое време беше друго. Като си кадърен и успяваш, забелязват те. Сега времената са други", ядосва се бай Мицо. Не може да се примири, че талантливите понякога остават на заден план заради други интереси.
Притеснен е, че всички неясноти около бъдещето на внука му се отразяват на психиката му. Представя си как Митко се ядосва на упреците на английската преса към него. “Сигурно и Елена се разстройва и им е тежко.
Когато се чуваме по телефона, му казваме да си пази нервите, ама и той е човек, не може да не обръща внимание”, включва се и баба Верка. Сигурни са, че рано или късно внукът им ще се върне в България да помага на нашия футбол. Много пъти им е споделял, че не смята да замени страната ни с никоя друга.
Правнуците пък са голямата радост на баба и дядо Бербатови. На стената в кухнята са закачили големи табла с техни снимки. За всеки има отделно място. Последните, които са залепили, са от кръщенето на Деа. Радват им се и още се чудят на кого прилича повече. “Всички казват, че е на Митко, и ние колкото повече я гледаме, толкова повече на него я оприличаваме. Най-малко снимки имаме на най-малкия Асенчо, но и неговото табло ще запълним, оставили сме място и за други правнуци”, казват двамата. Надяват се да са живи и здрави още дълги години да се радват на децата. Дядо Мицо си спомня тежката операция отпреди година в благоевградската болница. Хвали лекарите и не пропуска да благодари и на снаха си Маргарита, която била постоянно до него. Тогава Митко му звънял непрекъснато по телефона. Дошъл и в болницата да го види.
“Сега операцията не ме боли, но краката почнаха да ме предават. Ама щом мога да вървя по малко, е добре. Стигам до кафенето, където играем карти. После сядам в двора на слънце и кой как мине, си хортуваме”, допълва бай Мицо.
Старателно си подчертава в телевизионните програми кога са мачовете и не ги пропуска. Последният бе “Славия” - “Левски” в сряда и въпреки че е обиден на “белите”, пак ще им стиска палци. “На младини бях славист, децата ми, също. После заради една травма, на която техният лекар не обърна внимание, се разсърдих. Ама днес пак ще съм за тях”, казва на изпроводяк дядото Бербатов.
ТОНИ МАСКРЪЧКА
Три са сериозните варианти за трансфер
Три са сериозните кандидати за подписа на Димитър Бербатов през лятото, научи “24 часа” от свой източник. Единият вече се афишира в лицето на германския “Хановер”. От клуба признаха, че много искат да привлекат българина, след като престоят му в “Юнайтед” приключи.
Много интересно развитие може да се получи, ако италианският гранд “Милан” продаде звездата си Златан Ибрахимович на английски отбор. За това има доста сериозен интерес от няколко клуба на Острова, включително и “Челси”. Така Бербатов изведнъж може да се окаже доста важен за италианския тим.
Третият вариант е Испания, където всички отбори биха взели нападател като Митко по простата причина, че той е идеален за тяхното първенство. Там има отбори като “Малага” например, където няма да жалят парите, за да направят силен състав за евротурнирите.
След изявлението на сър Алекс Фергюсън, че бъдещето на Бербатов ще е извън “Манчестър Юнайтед” от лятото, е настанала истинска истерия около нападателя.
Първите обаждания са били от екзотични дестинации като САЩ, Япония и ОАЕ Най-настоятелни били от Дубай. Те твърдо обявили, че няма да има проблем, каквато и трансферна сума да бъде поискана. Със сигурност обаче тя няма да надвишава 10 милиона лири, което е дори евтино за нападател от класата на Бербатов.
Сигурно е обаче, че Бербатов сам ще вземе крайното решение за бъдещия си отбор, след като се консултира с приятелката си Елена за мястото, което ще бъде най-добро за дъщеря им Деа.
Мениджърът на футболиста Емил Данчев се зарече да не коментира нито едно име на отбор, което ще се появи в печата като вариант за бъдещето на Митко.
Единственото, което Данчев държи да подчертае, е, че играчът няма от какво да се срамува от престоя си в “Манчестър Юнайтед”. От него той има единствено позитиви.
“Малко ли е българин да играе в най-популярния отбор на света? Да стане голмайстор на едно от най-силните първенства на планетата и да вкара хеттрик на “Ливърпул”, като преди него това са правили само двама играчи в историята?
Това е най-малкото. Няма нищо вечно във футбола и това го знае всеки, който е в играта. Не може да има драми, а само гордост, че българин се е докоснал до магията на “Юнайтед”, заяви Данчев.
Двамата са заедно още от времето, когато бе направен първият трансфер на Бербатов от ЦСКА. Данчев бе изпълнителен директор на клуба по времето на Илия Павлов, когато младият нападател пристигна от “Пирин” с червеното жигули на баща си Иван.
Препоръча го вездесъщият Христо Маринчев, открил не един талант за “червените”. Той лично предлага на треньора Димитър Пенев да огледа младия нападател.
След смяната на Павлов с Любослав Пенев начело на "червения" клуб и после с идването на Васил Божков Данчев стана футболен агент.
“Бербатов може би бе първият ми клиент”, признава Емил.
Всичко се случва около една оферта от “Лече”. Иван Бербатов води сина си на стадион “Васил Левски” в офиса на Данчев, защото се страхува, че няма кой да защити правата му.
Донякъде е прав, защото в ЦСКА цари хаос, няма пари дори за жилищните наеми на футболистите. Една вечер заварват непознат човек в апартамента, който баща и син Бербатови са наели. На хазайката й писнало да чака парите и пуснала нов наемател.
След кратък престой в Италия "Лече" се отказва от Митко. Там с него са Данчев, Петър Миладинов и Петър Костадинов.
Минава малко време и се появява интерес от “Байер” (Леверкузен). А Германия е силната страна на Данчев, който говори перфектен немски. Следва трансфер в Германия, оттам в английския "Тотнъм" и така до влизането в “Театъра на мечтите”.
Бербатов не се е отказал и от идеята в края на кариерата си да направи и един сезон за ЦСКА. Обещали са си го с Мартин Петров. Той продължава да следи всичко, което се случва около клуба му в София. Бербатов дори предрече смяната на Димитър Пенев доста прединачело на "червения" отбор да застане Стойчо Младенов.
Със сигурност през есента нападателят ще се върне и в националния отбор за световните квалификации. Освен ако лобито, което иска той, Стилиян и Мартин да не бъдат викани повече, не надделее при Любослав Пенев. Това обаче е малко вероятно, защото качествени играчи като тях едва ли ще намерим в най-близкото бъдеще.
Сър Алекс върна Митко в първи клас
Димитър Бербатов не е играл толкова малко от дебютния си сезон в ЦСКА. До това доведе сблъсъкът между шотландския инат на Алекс Фергюсън и македонската жилка на нападателя.
Бербатов има само 10 мача във Висшата лига от началото на сезона, в които е излизал на терена. Точно толкова той прави само за пролетния полусезон на 1999 г., когато дебютира с екипа на “червените” в професионалния футбол.
Той се появява за първи път във вечното дерби на 6 март и записва първите си 18 минути с фланелката на ЦСКА, като влиза на мястото на Стилиян Петров. Тъкмо е навършил пълнолетие и Димитър Пенев го хвърля в дълбокото, без да му мисли.
Но кариерата на Бербатов можеше да се развие и по друг начин, ако Георги Василев не се бе скарал с Илия Павлов и бе останал наставник на тобора. В неговия списък младите Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров бяха под чертата, т.е. трябваше да бъдат освободени.
За един полусезон Бербо записва 156 минути и 3 гола в елитната ни група. Първото му попадение е срещу “Миньор” за купата само 4 дни след дебюта. В края на сезона той печели и първия си трофей от знаменитата врътка, която “червените” правят с "Литекс". Те дават на ловчанлии победа за първенството с 2:0 на стадион “Българска армия” и като компенсация получават купата след 1:0 на “Васил Левски”.
От този момент Бербатов никога не е играл толкова малко, колкото този сезон. Дори когато бе продаден на “Байер” (Леверкузен), той има 12 срещи за ЦСКА и след това 6 за германския отбор плюс още два за втория отбор на немците. Минималното количество срещи е по 24 в първите си два цели сезона в Бундеслигата. През останалото време не е падал под 30.
Митко прави рекорда си с екипа на “Тотнъм” точно преди да бъде продаден на “Юнайтед” и да стане най-скъпият трансфер за Фергюсън. В сезон 2007/2008 той навърта невероятните 52 мача за клубния си отбор “Тотнъм”, колкото някои правят в два сезона на “А” група. Във Висшата лига той има 36 срещи и бележи 15 пъти за “Тотнъм”. За купата на Англия е 100-процентов - 2 мача и 2 гола. Добавя още един за 6срещи за купата на лигата и още 5 в 8 за евротурнирите. Така печели уважението на цяла Англия като един от най-добрите нападатели във Висшата лига.
През този сезон в “Юнайтед” обаче голмайсторът не се е появявал на терена от 31 януари в шампионатен мач, когато вкара последния си гол срещу “Сток сити”.
От този момент всъщност влиза в групата на сър Алекс само още 5 пъти, като последните му 70 минути са срещу “Аякс” за Лига Европа. В останалите 4 мача от първенството, когато е сред 18-те, не влиза в игра срещу “Челси”, “Ливърпул”, “Уест Бромич” и “Норич”. За последно е бил в тимовия лист на 11 март, когато “Юнайтед” надвива 2:0 “Уест Бромич” във Висшата лига. От този момент винаги е задраскван.
Разликата с половин първенство за ЦСКА и сегашния сезон идва заради участието му в 4 срещи за евротурнирите, иначе щеше да е с по-малко мачове.
Митко записа 3 в Шампионската лига и един за Лига Европа. Записва и 3 мача за купата на лигата срещу отбори като “Лийдс” и “Олдършот” от долните дивизии на Англия, а при дебюта си играе само срещу елитни тимове като “Миньор” (Перник), “Левски” (Кюстендил) и “Литекс”. За купата на Англия пък е само с една изиграна минута при загубата от "Ливърпул", когато мачът вече бе приключил.
Въпреки кризата Митко продължава да е един от най-ефективните нападатели в Англия. Той бележи гол на всеки 81 минути и 30 сек, които е престоял на терена в мач от първенството. С подобно нещо не могат да се похвалят дори и най-добрите.
В момента лидер при голаджиите е асът на “Арсенал” Робин ван Перси, който обаче бележи на всеки 93 минути и 48 секунди или по този показател е доста по-зле от Митко.
Но това едва ли прави впечатление на сър Алекс Фергюсън. Неговите любимци Дани Уелбек и Хавиер Ернандес са доста по-слаби от българина, но за сметка на това били по-бързи. (24часа)
Защо не стана крал на “Олд Трафорд”
През септември 2008 г. “Манчестър Юнайтед” подписа с Димитър Бербатов и сър Алекс Фергюсън каза: “Неговите качества и възможности ще дадат различна перспектива на отбора”. В очакване за нещо подобно много фенове и журналисти нарекоха нападателя “новия Ерик Кантона”. Защото двамата играеха със сходен стил и подхождаха еднакво към мачовете. Но престоят на българина в клуба е меко казано, доста противоречив.
Имаше чудесни изпълнения като онзи хеттрик срещу “Ливърпул” и 5-те гола срещу “Блекбърн”. Има обаче и моменти като сегашния, когато той е едва четвърти избор при нападателите. И няма гол в 20 мача от Шампионската лига.
Сър Алекс обяви, че идва краят на кариерата му в Манчестър. Защо момчето, наречено “новия крал”, така и не седна в трона на “Олд Трафорд”?
Превземане
Когато Кантона дойде през ноември 1992 г., “Юнайтед” не бе отборът, който е днес. Нямаха титла от 1967 г. Това се оказа решаващо за Кантона, който получи чудесна възможност да влезе в историята. Титлата през 1993 г. стартира тоталната доминация на отбора във Висшата лига, а Ерик просто задаваше скоростта на машината.
При Бербатов бе точно обратното. Отборът бе европейски и английски шампион и толкова силен във вътрешното първенство, че не му остана много възможност да направи сериозна промяна.
Главният?
Когато Кантона дойде в “Юнайтед”, на отбора му трябваше талисман. Нападателите Брайън Макклеър и Марк Хюз бяха в отчайваща форма, а Дион Дъблин бе аут за 6 месеца със счупен крак. Така сцената бе отворена за французина да стане главният на “Олд Трафорд”. Кантона се привърна в събирателна точка на нападението и диригент за оркестъра на “Юнайтед”. Всичко минаваше през него и той се отплати с куп голове и пасове.
Бербатов пристигна при грамадна конкуренция. Той трябваше да се изправи срещу таланта на Кристиано Роналдо, Уейн Руни и Карлос Тевес, за да получи главната роля в “Театъра на мечтите”. Отборът бе конструиран около Роналдо и щом той бе продаден, Руни просто пое палката.
В бившия клуб на Бербатов “Тотнъм” той бе звездата и отборът на “шпорите” бе изграден около него и партньора му Роби Кийн. Това обаче нямаше как да се случи в “Юнайтед” и той трябваше да се примири с поддържащата си роля.
Всичко, което правиш, аз го правя по-добре
Когато Кантона дойде, в “Юнайтед” нямаше играч с неговия стил. Това го направи голяма сила в атака. Точно то се оказа нещастието за Бербатов. Българинът обича да поеме топката някъде между защитата и халфовете и да решава какво да прави по-нататък. Проблемът дойде от факта, че и Уейн Руни прави същото. И то доста добре, ако не и по-добре.
Руни не само може да навлиза в свободната зона, но има умее да играе рамо в рамо с последния защитник. Той има погледа да започва атаките, както и невероятния хъс да ги завършва. Уейн показва и доста повече в защита, което го прави незаменим от тактическа гледна точка. Освен това играта му е с огромна ефективност. И макар Бербатов да е 189 см, а Руни е само 176, когато Луис Антонио Валенсия нахлува по дясното крило и центрира в пеналта, всички предпочитат англичанина да е насреща.
Присъдата
Никой не може да отрече таланта на Бербатов. Но качествата, които го направиха крал на “Уайт Харт Лейн”, са достатъчни само за принц на “Олд Трафорд”. Той може да бъде сравняван с Кантона заради стила, но му липсва онова сърце, което направи французина Невероятната седмица. И го короняса като господар в Манчестър.
СЕБ КОУЪН