
Почти половината от всички бременности в света - около 121 милиона всяка година, са нежелани според доклада за състоянието на световното население на Агенцията на ООН за сексуалното и репродуктивното здраве. В същото време около 257 милиона жени, които искат да избегнат бременност, не използват безопасни, съвременни методи за контрацепция.
Всяка година се извършват около 73 милиона предизвикани аборта, като 61% от всички нежелани бременности и 29% от всички бременности изобщо завършват с предизвикан аборт.
Нивата на нежелана бременност и аборти варират значително между страните - дори в рамките на един и същи регион или географска област.
„В България се прекъсват 33% от бременностите. Според официалната статистика ежемесечно над 1000 българки извършват аборт по собствено желание. Страната ни е на трето място след Армения и Грузия по брой аборти на 1000 жени във възрастовата група 15-49 години според Евростат, но в Европейския съюз е на първо място по брой прекъснати бременности.“ Това съобщи проф. Асен Николов, началник на Родилната клиника в СБАЛАГ „Майчин дом“ и председател на Българското дружество по акушерство и гинекология.
У нас най-често практикуваните начини за предпазване от бременност са прекъснатият полов акт и календарният метод - въздържане от интимност в "рисковите дни" за овулация. При тази практика обаче 1/4 от жените забременяват в рамките на година. В същото време от десетилетия има достатъчно надеждни методи за контрацепция, благодарение на които се свежда практически под 1% вероятността за непланирана бременност.
В България днес всяка жената може да прекъсне по свое желание бременността си преди 12-ата гестационна седмица. Но както и за всички останали здравни рискове, по-доброто "лечение" е да не се стига до необходимост от прилагането му.
В миналото абортът дори е бил преследван. Закон от 1896 г. забранява операцията за прекъсването на бременност и нарушителите са губели лекарски права. През 1956 г. нормативният акт е отменен и в следващите години се отчита бързо нарастване на абортите с пик през 70-те.
В дадени години абортите са дори повече от родените деца. Ако съберем всички аборти, извършени в периода 1953 - 2018 г., ще се окаже, че има неродена почти една днешна България, пресметна проф. Николов.
Лекарите апелират да се намали броят на нежеланите бременности и абортите.
Абортът е свързан с риск от усложнения, някои от които с тежки последици за физическото и психическото здраве на жените, изтъкна началникът на Родилната клиника. И напомни, че нежеланата бременност и изкуственото прекъсване на бременността са предотвратими рискове, които имат висока цена за физическото и емоционалното здраве на жените.
Сред възможните неблагоприятни ефекти са увреждане на матката или шийката на матката, силно кървене, непълен аборт, изискващ допълнителна хирургическа процедура, инфекции, сраствания, както и редките, но много драматични случаи на сепсис, перфорация на матката и дори фатален изход.
Рисковете от усложнения при аборт се увеличават за жени с хипертония, диабет, някои заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, при тежки чернодробни, бъбречни или белодробни заболявания.
Предизвиканият аборт увеличава около 20 пъти и риска от преждевременно раждане при следваща бременност. А усложнения като инфекции и увреждания на матката, могат да доведат и до безплодие, обясни проф. Николов.