
Те успешно се съчетават с конвенционалните терапии и дори намаляват страничните ефекти от химио- и лъчетерапиите
Лекарствените гъби се използват от хилядолетия в традиционната китайска медицина. Най-ранните данни за употребата им датират отпреди 4000 години в Китай. През последните години те заслужено печелят място сред терапиите за борба с онкологичните заболявания.
Лекарствените гъби, наричани още витални гъби, успешно се съчетават с конвенционалните терапии и дори намаляват страничните ефекти от химио- и лъчетерапиите.
Смята се, че гъбите съдържат съединения, понижаващи риска от развитие на различни видове рак. Установено е, че те модулират и стимулират имунната система чрез увеличаване на броя и активиране действието на имунните клетки. Някои видове лекарствени гъби стимулират съединенията, отговорни за потискане на туморното развитие и намаляване на възпалението.
През последните 30 години са проведени много медицински изследвания, за да се илюстрира силата на медицинските гъби при терапията и превенцията на рак. Оказва се, че те съдържат високо ниво на специфичен тип въглехидрати, наречени полизахариди, които имат много терапевтични свойства.
Полизахаридите в гъбите съдържат бета-глюкани. Това са малки съединения, които са известни със силните си имуномодулиращи и противотуморни свойства. Различни проучвания доказват, че бета-глюканите активират белите кръвни клетки, помагат за превенция на сърдечносъдови заболявания и предотвратяват трансформацията на здрави клетки в ракови. Като допълнение те могат да намалят възпалението, което е често срещана причина за развитието на раковите тумори.
Клинични проучвания доказват положителния ефект по време на химиотерапия на бета-глюканите, открити в екстрактите от лекарствени гъби. Чрез различни сложни биохимични пътища те могат да подобрят имунния отговор, да подпомогнат възстановяването на костния мозък и да увеличат процента на преживяемост при онкоболни пациенти.
Лекарствените гъби могат да бъдат силен съюзник в борбата с онкологичните заболявания. Независимо дали са под формата на храна или хранителни добавки, те могат да подобрят качеството на живот на пациентите и да подкрепят организма в битката.
Най-важното при избора на лекарствени гъби под формата на хранителни добавки е да се търсят висококачествени екстракти с гарантирано качество.
На българския пазар има изключително много продукти, които са на базата на мицел от гъби. Доказано е, че мицелът няма терапевтичните свойства, които имат екстрактите. По-високото съдържание на полизахариди в екстрактите ги прави подходящи при терапия на онкологични заболявания.
На пръв поглед различните видове лекарствени гъби действат по сходен начин. Истината обаче е, че гъбите се различават коренно по своето действие. Неслучайно съществуват лекари-микотерапевти, които изучават свойствата и въздействията на лекарствените гъби при различни заболявания. Лекарите-микотерапевти най-добре могат да преценят от какви лекарствени гъби има нужда пациентът и в какви дозировки би бил най-ефективен техния прием.
Независимо че лекарствените гъби нямат странични ефекти и не вредят по никакъв начин на здравето, консултацията със специалист е препоръчителна, особено когато касае онкологично заболяване.
От 2017 г. в България съществува „Общество по лекарствените гъби България“. В него членуват лекарите-микотерапевти, които изучават лекарствените гъби и информират пациентите за възможните ползи от терапията с лекарствени гъби (микотерапията).
За връзка с обществото по лекарствени гъби тел: 0879 627 295 и www.mikoterapia.bg.