
В сряда, 23 май, от 17,45 часа на стадиона в Разград един срещу друг ще излязат "Лудогорец" и ЦСКА. Залогът е огромен - титлата на България по футбол.
Подобно нещо - първият срещу вторият в класирането да играят в последния кръг на първенствотоа, е виждано само три пъти в историята на родното първенство. За първи път в това е замесен отбор, различен от "Левски" и ЦСКА. Явлението Crazy forest, както наричат "Лудогорец" феновете в София, вече грабна първия си трофей - купата на България, след победа над "Локо" (Пд) във финала и по нищо не показва, че ще се спре дотук.
Общите корени
За първи път името "Лудогорец" се появява в България през 1947 година, или точно една преди да се основе ЦСКА като "Септември при ДНВ". Преди да се появи сегашният клуб на 18 юни 2001 година, най-големият успех на футбола в Разград е един 1/2-финал за купата на Съветската армия, загубен от регионалния съперник "Доростол" (Силистра), и една изпусната промоция за влизане в "А" група за сметка на същия отбор. Разградчани имат няколко тотални изчезвания от картата на професионалния футбол в България, свързани с изпадането им при аматьорите.
На практика сблъсъкът в сряда е освен между почти връстници и на най-титулувания български отбор срещу може би най-неопитния в елита. Това е първият сезон на отбор от Разград в "А" група.
"Лудогорец" повтаря почти едно към едно пътя на "Литекс" отпреди 20 години, когато ловчанлии спечелиха първите си титли в България. С единственото изключение, че тимът от Североизтока всъщност тръгна от трета дивизия, за да стигне до елита. И сега е изправен пред уникалния шанс да направи дубъл още в първия си сезон сред най-добрите, докато ловчанлии станаха "само" шампиони.
Всичко хубаво в Разград тръгна точно от разцепление в редиците на ЦСКА. Собственикът на "Лудогорец" Кирил Домусчиев бе в надзорния съвет на "червените", но го напусна заради различия със собствениците от "Титан" Димитър Борисов и Иво Иванов. Тримата на книга продължават да имат общ бизнес, но според запознати вече не си говорят.
Домусчиев никога не е криел, че от дете е привърженик на ЦСКА, за разлика от брат си Георги, който пък викал за "Левски". Също с "червени" симпатии е изпълнителният директор Ангел Петричев. От Борисовата градина към офисите на "Лудогорец" се преместиха шефът на школата Иво Котев и ръководителят на скаутите Методи Томанов. Лидери на отбора са Емил Гъргоров и Иван Стоянов, които също са сред любимците на "червените" фенове. А на полусезона в Разград се преместиха и 7 от най-перспективните юноши на армейците, които последваха треньора си Матич.
Босът на разградчани бе бесен след равенството 2:2 в София, но върхът на ексцесиите по оста ЦСКА - "Лудогорец" бе при гостуването на разградчани на "Локо" (Сф) на "Българска армия". Тогава фенове нападнаха Домусчиев и се стигна до доста грозни сцени в ложите.
Как се стигна до сблъсъка
Двата тима се захапаха още от началото на първенството за първото място в класирането. Първоначално от разградския тим не афишираха амбициите си, които обаче бяха ясни на всички в елита. Първият полусезон двата отбора се движеха наравно, като най-голямата разлика в точките бе 2 в полза на единия или другия съперник
"Лудогорец" излезе само два пъти по-напред от ЦСКА в класирането, като тогава и други отбори се опитваха да се намесят в битката за златото. Всичко приключи със зрелищно равенство 2:2 на "Българска армия" и малко предимство за "Лудогорец".
По време на паузата нещата се промениха коренно. Догато в София разпродаваха звездите си в Корея, Турция и всички краища на земното полукълбо, на север си направиха поредната селекция. Специалистите бяха категорични, че от ЦСКА нищо няма да се получи, особено след като бяха привлечени имена, които никой не е чувал. Още в първия кръг, който се игра, "Лудогорец" вече бе с три точки преднина, най-голямата от началото на сезона. ЦСКА излетя и от купата след 1:2 от "Септември" (Симитли). И положението изглеждаше решено.
Тогава обаче настъпи сривът в "Левски" и "Лудогорец". Разградчани записаха три поредни загуби в първенството и изведнъж без отбор ЦСКА се оказа с 6 точки напред. Без да разполага с нормален състав, който да бъде класа над останалите. Вместо това Стойчо Младенов налагаше имена, които никой не бе чувал. "Червените" станаха единственият тим, който победи "Локо" в Пловдив. Вместо обаче с уволнения, както се прави в България, в "Лудогорец" отвърнаха с кръчма, като събраха отбора и треньорите в ресторант в Шумен. За да не им пречат.
Най-голямата разлика се получи, след като "Литекс" направи 1:1 в Разград, като Христо Стоичков имаше пълното право да псува рефера, който не даде дузпа за неговия отбор в добавеното време.
След това обаче последваха две загуби на ЦСКА във вечното дерби и в Перник, за да се стигне отново до разлика от 2 точки, както бе през по-голямата част от първенството.
Директиви и напомпване
Битката за титлата по традиция върви и със своята серия от скандали. В ЦСКА се вторачиха в БФС заради няколко странни решения на централата и най-вече заради факта, че бе забранено на Анисе да играе. Въпреки че дори и изпълкомът призна, че договорът му с "Черноморец" е нередовен, и го забрани. Последва битката за тримата наказани с допинг, за да се стигне до постоянни протести пред сградата на централата с искания за оставки.
Толерантното отношение на държавата към "Левски" пък накара Стойчо Младенов да заговори за директива срещу ЦСКА. Правителството намери и спонсор на "сините", който да налива милиони в клуба, точно както преди години даде безплатно и базата на отбора на "сините". Този, който бе определен за "червените", отсече, че има свободни 100 000 лева, като те били заради уважението към институцията ЦСКА. С идването на последните мачове финансовата криза в Борисовата градина отново достигна до върха, като играчите вече имат да получават над 2 заплати. Бременната съпруга на бразилеца Адемар, който бе контузен тежко на мача срещу "Видима-Раковски", изрева в интернет, че мъжът й ще си търси правата във ФИФА, след като останал без средства дори за предстоящото раждане на дъщеря си Валентина в София. А националът на Екваториална Гвинея Иван Боладо пък нямало как да напусне Истанбул, след като паспортът му бил прибран от хотела заради неплатени сметки. Той се лекува от скъсани връзки в клиниката "Аджъбадем", която е спонсор на ЦСКА.
Най-скандалният момент в сезона на "Лудогорец" са отношенията му с "Миньор". Перничани решиха да излязат с юношите точно на мача срещу един от лидерите, като си намериха и добър повод. Протест срещу БФС заради нерешения случай по компенсацията за бягството на Даниел Златков в "Славия". Президентът Никифор Вангелов дори даде срок за изпълнение на желанието му и пусна юношите. Те загубиха с 0:7, но изненадващо перничани изпаднаха в амнезия. БФС не реши случая, но изведнъж "Миньор" си заигра с титулярите. Вангелов вече обясняваше как ще изядат прасетата на терена. И победи ЦСКА, за да направи финала на първенството интересен. БФС така и не реши казуса, но не посмя и да накаже клуба за фактическото неявяване на мач.
Димитър Димитров-Херо пък полудя при гостуването в Разград, след като Стефан Спасов-Пастата свири дузпа, с която "Лудогорец" спечели. "Тази няма да я даде и Ивайло Петев", категоричен бе наставникът.
Така след серия скандали, обвинения и твърдения първенството ни идва към своя сензационен финал. Някъде обаче по пътя бе забравено, че става въпрос за футбол. А европейското стартира отново без нас и без всякакви директиви. Но със сигурност ще има съдийски скандали.
ГЕОРГИ БАНОВ
Само три подобни сблъсъка в историята на “А” група
Историята на "А" група помни само три подобни сблъсъка за определяне на шампиона в последния кръг между първите два отбора в класирането.Независимо от резултатите в мачовете си днес ЦСКА и "Лудогорец" няма как да бъдат изместени от челото.
Напълно в традициите на родния футбол и трите предишни случая са след вечно дерби в последния кръг. За последно обаче това се е случило преди цели 28 години.
За първи път титлата в елита се решава в директен сблъсък в последния кръг на 28 юни 1971 година. Всъщност в този случай едва ли може да се говори за някаква интрига. ЦСКА води с 2 точки и по-добра голова разлика, като на вечния съперник му трябва победа с 9 попадения, за да спечели титлата.
"Левски" печели двубоя с 1:0 след гол на Цветан Веселинов-Меци в 60-ата минута, но след именно "червените" получават златните медали и шампионската купа. Всъщност срещата е от изключителна важност за родния футбол. След поредното влизане на Пламен Янков в краката на звездата на "Левски" Георги Аспарухов Гунди го сритва в корема пред трибуните на сектор "В" на националния стадион. 60 хил. зрители изтръпват, а реферът Александър Щерев го гони.
На "Левски" предстои финал за купата на Съветската армия срещу пловдивския "Локо", а на следващия ден Гунди е наказан за 3 мача от футболната федерация. Получава покана да гостува на врачанския "Ботев", който празнува половинвековен юбилей, като мачът е на 30-и. Никола Котков пък е контузен. Аспарухов минава през стадиона и получава разрешение от Йончо Арсов да пътува. Вместо сина си Андрей обаче решава да вземе Котков. Така се стига до фаталната катастрофа, при която и двамата умират. Алфата на Аспарухов се забива в резервоара на ЗИЛ с ремарке на прохода Витиня. След години се разбира, че в колата е имало и трети човек, който е взет на стоп от бензиностанцията преди спускането към Ботевград.
Финалът се играе чак на 25 август, което е прецедент във футболната ни история. "Левски" печели трофея с 3:0.
Във въпросния мач срещу “Левски”, първи директен финал за титлата у нас, наставникът на ЦСКА Манол Манолов пуска Стоян Йорданов, Илия Чалев, Божил Колев, Иван Зафиров, Георги Денев, Димитър Пенев, Цветан Атанасов, Аспарух Никодимов, Петър Жеков, Димитър Якимов и Пламен Янков. На полувремето вместо Чалев се появява Борис Гаганелов. Колегата му Йончо Арсов пък залага на Бисер Михайлов, Милко Гайдарски, Добромир Жечев, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Янко Кирилов, Цветан Веселинов, Стефан Павлов, Георги Аспарухов, Павел Панов и Петър Кирилов.
Историята на директните сблъсъци за титлата в последния кръг продължава на 30 май 8 години по-късно. Този път ролите са променени. "Левски" държи точка преднина и му стига и равен за титлата. Мачът също има привкус на история, защото точно преди него ЦСКА прави сензационна промяна.
На мястото на Никола Ковачев за треньор е назначен Аспарух Никодимов-Паро, който няма навършени 34 години и е работил само с юноши. Той ще стане най-успешният в историята на България наставник в евротурнирите. На стадиона отново има невероятните и мечтани днес 65 000 зрители. Никодимов залага на Йордан Филипов, Иван Зафиров, Георги Димитров, Цоньо Василев (46-Ангел Рангелов), Божил Колев, Борис Средков, Димитър Димитров, Пламен Марков, Спас Джевизов, Никола Христов, Красимир Горанов (65-Цветан Йончев). Наставникът на "Левски" Иван Вуцов пък хвърля в битката Томас Лафчис, Пламен Николов, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Николай Грънчаров, Тодор Барзов, Руси Гочев (87-Емил Спасов), Бранимир Кочев, Антон Милков, Павел Панов, Красимир Борисов (71-Войн Войнов).
Резултата открива Антон Милков в 57-ата минута, но само 6 по-късно бъдещият национален селекционер Пламен Марков успява да изравни. В 79-ата нисичкият Тодор Барзов успява да преодолее двама защитници, прехвърля и вратаря Йордан Филипов за победното 2:1 в полза на "Левски".
Последният подобен мач е на 3 юни 1984 година. Двата отбора са с абсолютно равни точки, като ЦСКА има предимство в головата разлика. Всички български рефери отказват да свирят мача и се случва нещо невероятно - викнат е западногерманецът Дитер Паули, който минава за един от най-добрите рефери в света.
Привържениците на "Левски" помнят мача, защото той завършва 3:1 и така отборът печели всички купи в един сезон. Тогава съществува вече купата на България и още - тази на Съветската армия. За "червените" остава лошият привкус от свирката на Паули, който отменя гол през първото полувреме, а при 1:2 и тотално надмощие на ЦСКА "проспива" фаул на Петър Курдов срещу Динко Димитров, след който защитникът приключва с футбола заради пукнат прешлен на врата. Брат му Георги се опитва да поиска обяснение и е изгонен. С девет човека "червените" допускат третия гол на Пламен Цветков в 88-ата минута. Същото лято Паули изненадващо се появява на турнира за купата на курорта "Албена" и обяснява, че бил много доволен от почивката си в България на разноски на БНТ. Тогава генерален директор е Иван Славков-Батето, заклет привърженик на "Левски".
Иначе "Левски" открива в 21-ата минута след свиреп удар от далече на Емил Спасов-Чекията. В 55-ата Божидар Искренов-Гибона покачва на 2:0, а Георги Славков връща едно попадение в 79-ата, за да се стигне до драмата в края.
Иначе в този паметен мач наставникът на ЦСКА Манол Манолов-Симулията залага на състава: Георги Велинов, Недялко Младенов (73-Васил Тинчев), Динко Димитров, Красимир Безински, Георги Димитров, Радослав Здравков, Цветан Йончев, Георги Славков, Спас Джевизов, Лъчезар Танев (46-Пламен Марков), Стойчо Младенов. Колегата му Васил Методиев-Шпайдела пък пуска Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Илиев, Петър Петров, Емил Велев, Красимир Чавдаров, Руси Гочев, Наско Сираков, Михаил Вълчев (86-Пламен Цветков), Емил Спасов, Божидар Искренов (78-Петър Курдов).
Напрежението между отборите обаче вече е стигнало до своя връх. Година по-късно се стига до най-скандалния мач между двата отбора, след който те са разформировани с указ на ЦК на БКП и преименувани на "Средец" и "Витоша". Титлата на "сините" и купата на "червените" са отнети, а за шампион е провъзгласен пловдивският "Тракия". След 1989 г. трофеите са върнати на двата гранда.
ГЕОРГИ ХРИСТОВ
1000 лева за място до Домусчиеви
1000 лева струва билетът за ВИП ложата на “Лудогорец”, в която седят собствениците на футболния клуб Кирил и Георги Домусчиеви и където приемат своите гости. За първи път фенове ще имат тази възможност за предстоящия финал на първенството - мача с ЦСКА в Разград.
По 10 лева ще плащат за билет феновете от агитката на ЦСКА, реши ръководството на “Лудогорец”. За основните сектори на стадиона билетите са по 15 лева. Само ултрасите ще влизат за 8 лева.
“Лудогорец” въвежда ограничение за покупка на билети - до 3 на човек, за да се избегне спекулата.
Всички средства от продадени билети за мача с ЦСКА ще бъдат вложени в изграждането на нов терен с естествено покритие, съобщиха от ръководството на "Лудогорец". Теренът ще бъде изграден до новата тренировъчна база, на която освен футболистите от мъжкия тим ще се готвят и децата от школата.
Поне по отношение на базата разградският тим вече е далеч преди съперника си. Стадионът е с напълно ново осветление, което бе тествано по време на купоните за спечелването на купата на България.
В същото време "Българска армия" може да се похвали единствено с една нормална съблекалня. Това бе направено до момента.
Базата в Панчарево е напълно разрушена, като още се чакат разрешителни за началото на ремонт. Под въпрос обаче е инвестицията, защото финансовата криза в ЦСКА вече не е тайна за никого.
Според изчисленията само в базата "Лудогорец" ще бъдат вложени над 8 милиона лева. Целта е стадионът да може да приеме мачовете от евротурнирите, в които отборът със сигурност ще участва. Съоръжението вече е напълно в изискванията на УЕФА за тях.
В София пък намират извинение с факта, че през последния четвърт век ЦСКА бе единственият български отбор, който плащаше за базата си. Всички останали получиха подаръци от общините и държавата, а "червените" успяха да подпишат договор само преди месец.
ВИОЛЕТА МИНЧЕВА