
Има идея МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново да стане един от 10-те центъра в страната за съвременно лечение на инсулти, казва изпълнителният директор
- Д-р Попов, започнахте управлението си с протести на медици за заплати, каква е ситуацията в момента?
- Поех поста в изключително трудно и предизвикателно време. През април миналата година бе отменено извънредното положение заради корона кризата, прекратиха се дотациите от бюджета към лечебните заведения. За 2021 г. по време на пандемията болницата е получила 9 млн. лв. допълнителни субсидии. До април 2022 г. са влезли още 3 млн. лева. Над 90% от тях са отивали във фонд "Работна заплата". Първата заплата, която трябваше да дам като изпълнителен директор, беше наполовина по-ниска от това, което са получили предишния месец. Разбирате
пред какво предизвикателство беше изправено ръководството
на болницата. За изминалия период на управление успяхме с повишението на приема на пациенти, с увеличението на клиничните пътеки, с вътрешни преразпределения и икономии да увеличим заплатите между 20 и 40%. В момента няма новоназначен специалист по здравни грижи с минимална заплата под 1000 лв. и лекар под 1200 лева. Дори и с това увеличение заплатите са по-ниски с 12% от тези, които колегите са получавали през 2021 г. Моята цел е основните заплати да отговарят на колективния трудов договор, без да поставяме под финансов риск лечебното заведение.
- С какви финансови резултати приключихте 2022 г.?
- Болницата завърши годината на счетоводна загуба от 944 000 лева. Нямаме просрочени задължения. Редовно обслужваме всички свои контрагенти, плащаме заплатите. За изминалия период от 6-7 месеца загубата на болницата не се е увеличила.
Стратегията на моя екип беше да съхраним персонала.
Всички реализирани приходи са концентрирани в увеличение на основната работна заплата. Оцеляването на лечебно заведение с клинични пътеки, непроменени от 2008 г., при тази ужасна инфлация е предизвикателство. За 2022 г. разходите за материали, вода, горива, електроенергия са 2,033 млн. лв., а година по-рано са били 1,2 млн. лева. Увеличили са се със 794 000 лева.
- Финансирането ли е основният проблем в българското здравеопазване?
- Не чувствам областната болница като равнопоставено лечебно заведение с частните болници. Поддържаме структури, които са социално значими. Многопрофилната областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкезов” е единствената болница в областта със спешно приемно отделение. 80% от тежките случаи, които са потърсили помощ през късните часове на денонощието, идват при нас. За 220 000 души население това е
единственото място, в което могат да потърсят помощ при спешно състояние.
Намираме се и на много важен транспортен кръстопът. Имаме изключително много травматизъм. Когато се случи такова събитие, първите 20 минути са златни - къде ще бъде транспортиран пациентът и дали там, където ще бъде транспортиран, ще му бъде оказана адекватна помощ.
Ние сме единствената структура, която има кръв център, както и ТЕЛК. Това, както и физиотерапията, са отделения в неравностойно положение, които поддържаме и ще развиваме, но финансирането за тях е недообмислено.
- От какви специалисти имате нужда в болницата?
- В болницата работи превъзходен екип от лекари. Това са хора, които са отдадени на каузата. Имаме 30% недокомплект на отделенията, имаме остра нужда от хирурзи, нефролози, педиатри. Въпреки всичко дейността е структурирана така, че денонощно оказваме необходимата помощ.
Единствените структури, които нямат дефицит на кадри, са АГО комплексът с неонатологично отделение и съдовата хирургия.
Изключително целенасочено
работим за привличане на млади специалисти.
Великотърновската болница е база за обучение на специализанти. През юни успешно защитихме акредитация и получихме нов 5-годишен мандат за обучение по основните клинични специалности с отлична оценка. Обявили сме 25 места за специализация.
За миналата година сме привлекли 8 лекари да специализират. От тази година им предоставяме безплатно настаняване в стаите на освободеното АГО в Старата болница. В момента имаме 20 специализанти.
- Какви са приоритетите ви?
- За да повишим нивото на компетентност на Великотърновската болница и тя да стане една от водещите областни болници, започнахме проект за привличане на утвърдени специалисти. Доц. Радосвет Горнев добре се вписва в екипа на хирургията. Той ще оперира тежки случаи, които досега не оперирахме, и ще обучава младите специалисти.
Има идея нашата болница да стане един от 10-те центъра в страната за съвременно лечение на инсулти в колаборация с Медицинския университет във Варна, защото България е на първо място по смъртност от инсулти и последиците от тях. Необходимо е да има инвазивни неврорентгенолози, които да извършват ендоваскуларно лечение на инсулт освен фибринолиза. Имаме необходимата апаратура. Специалисти от МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" ще придобиват опит и познания за иновативни методи за лечение от водещите лекари във Варна. Провел съм предварителни разговори с директора на варненската университетска болница, с ректора на университета. Пилотното сътрудничество ще започнем с кардиологията и кардиохирургията, неврохирургията и, надявам се, урологията.
Моята идея е търновската болница да се акредитира и
да стане университетска болница.
Разполагаме с необходимата апаратура и имаме подходящи условия за работа. Сключихме договор за обучение на студенти по медицина. Те ще карат задължителния си летен стаж при нас.
- Какви са плановете ви за освободената база на Старата болница?
- Има изготвен инвеститорски проект за създаване на хоспис с 50 места в Старата болница. Предложението е да се осигури 24-часова грижа за болни. Персоналът ще е от медицински лица от отделението по физеотерапия и рехабилитация и ще бъдат назначени болногледачи. В звеното ще бъдат приемани пациенти в кома, тежко болни и по-леки случаи. Хосписът ще осигурява пълен комплект от грижи и обслужване и ще е в тясна колаборация с болницата. Предстои предложението да бъде разгледано на заседание на Съвета на директорите, а след това здравното министерство ще се произнесе за формата, под която следва да се реализира. Инвеститорът е софийска фирма, а стойността на проекта - 1,3 млн. лева.
Смятам да разширя отделението по физиотерапия със сектор за продължително лечение, ранна рехабилитация и специализирана грижа. Това
ще бъде по клинична пътека.
В момента има една голяма празнина. Пациент с инсулт например се лекува в отделението по нервни болести, пътеката изтича на 5-7-и ден, за неговото легло чака още един спешен случай и този пациент няма къде да отиде, защото етапът му на лечение не е завършил. Той отива в отделението за продължително лечение, там може да остане до 20 дни, след това се решава дали да продължи в хосписа или в домашна обстановка.