
През 2009 г. италианският съдебен антрополог Матео Борини от университета във Флоренция хвърли бомба в научния свят - той обяви, че е открил първия в света скелет, показващ ритуал за унищожаване на вампир, пише в. "Дейли телеграф".
Откритието бе направено при разкопки на масов гроб на остров Лазарето Нуово край Венеция, където били закопавани жертвите на чумата от XVI в. Там бил намерен женски скелет, в чиято уста била напъхана тухла, за да не се храни с жертвите на черната смърт. Борини веднага обяви, че това е най-ранното археологическо свидетелство за убийство на вампир. "Откритието ни помогна да установим как се е родил митът за вампирите", разказва тогава Борини пред Ройтерс.
Поредицата от чумни епидемии в Европа между 1300 и 1700 година подсилват вярванията за съществуване на вампири най-вече заради купищата трупове и неразбирането на процеса на разлагане на тялото, смята Борини. Когато гробарите отваряли могили, понякога се натъквали на тела, раздути от газове, с коса, която продължава да расте, и кръв, течаща от устата им, поради което започнали да смятат, че тези хора все още са живи.
Бактериите в устната кухина пък разяждали платното, с което се покривало лицето, и така се оголвали зъбите, сякаш са "изяли" плата. Затова понякога вампирите били наричани "изяждащите савана".
Средновековни медицински и религиозни текстове съобщават също, че "немъртвите" разпръсквали зараза, за да се хранят с остатъците от живот в труповете и така да съберат сили, за да се върнат отново на улицата.
За да убиеш вампир, е трябвало да премахнеш савана от устата му, т.е. да го лишиш от храна, и да натикаш там нещо, което не става за ядене.
Възможно е да са били откривани и други останки с тухли в устата, но за пръв път имаме потвърждение за ритуала", казва Борини.
Ройтерс припомня, че легендите за кръвопиещи създания са на хиляди години, но модерната представа за вампира е оформена от романа "Дракула" от 1897 г. на ирландеца Брам Стокър, който базирал историята си на източноевропейски предания от ХVІІІ век.
Във Венеция през 1576 г. чумата убива повече от 50 000 души. Измират над една трета от жителите на града, включително художникът Тициан. Гробарите, които се натъкнали на женския труп, вероятно са помислили, че това е вампир, и са решили да му попречат да продължи да убива повече венецианци.
"Вампирската" теория на Борини обаче събра и много критици, които го обвиниха, че търси сензация. Те твърдят, че тухлата е можела да попадне в устата на черепа съвсем случайно. Антроположката Симона Миноци от университета в Пиза например посочва, че според снимките останките на предполагаемия вампир са били открити сред руини от камъни и керемиди.
Устата на черепите пък често остава отворена и в нея могат да попаднат различни неща. Миноци дава пример с друг скелет, открит в друго венециански гробище, където в устата на скелет била открита бедрена кост.