Сред най-често срещаните видове рак в детска възраст на първо място е левкемията (30-35%). На второ място са туморите на централната нервна система (15-20%), следвани от лимфомите (10-15%). Други видове в списъка са невробластом (8-8,5%), костни тумори (8%), саркоми на меките тъкани (6,5%) и тумор на Wilms (6%).
В специализирания педиатричен център за трансплантации на костен мозък на Анадолу Медицински Център децата се лекуват от мултидисциплинарни експертни екипи.
Пациентите на Специализирания център за трансплантация на стволови клетки от костен мозък са на възраст 0-18 години със злокачествени или незлокачествени заболявания. Лекуваме злокачествени заболявания като левкемия, лимфом на Ходжкин, сарком на Юинг, тумор на зародишни клетки и някои мозъчни тумори. С трансплантация се лекуват и доброкачествени заболявания като хемоглобинопатии (средиземноморска анемия / таласемия майор, сърповидно-клетъчна анемия), апластична анемия, имунна недостатъчност и метаболитни заболявания и др.
В Центъра за детски трансплантации на костен мозък се трансплантират клетки както от самия пациент, така и от роднини или нероднини донори, в зависимост от вида на заболяването. Всеки пациент се оценява индивидуално и се предпочита донорът с най-високо ниво на съвместимост според групата и нивото на заболяването.
Експертна грижа
За нашите пациенти се грижи мултидисциплинарен екип от специалист по детска хематология и онкология, специалист по детски болести с опит в трансплантацията на костен мозък, специалисти по детски инфекции, нефрология, кардиология, гастроентерология, детско интензивно лечение. Екипът включва и общо 14 медицински сестри с опит в трансплантацията на костен мозък. Ръководител на специализирания център е д-р Саваш Кансой, признат специалист по детска хематология и онкология.
В центъра, който е с високо ниво на инфекциозен контрол, се допуска само един придружител на болното дете. Пациентът е под денонощно лекарско наблюдение в Центъра в продължение на около 2 месеца. Тъй като пациентите са много податливи на инфекции и е необходима внимателна изолация, посетители не се приемат. В помещенията с въздушна изолация с отрицателно налягане, децата могат да се хранят и къпят ежедневно. Осигурена е среда за дистанционно обучение.
Успеваемост на лечението
Процесът на трансплантация на костен мозък е сложен и изисква екипна работа от различни специалисти и внимателни грижи от пациента и родителите му. След една година детето се връща към нормалния си живот, но първите 5 години се смятат за рискови. Като цяло 75-80% от педиатричните хематологични ракови заболявания и 80-90% от имунодефицитите могат да бъдат лекувани и да се постигне пълно излекуване. Успеваемостта на лечението е много висока при някои заболявания, например 90% успех може да се постигне при тежък комбиниран имунен дефицит.
Повече за процеса на трансплантация на костен мозък при децата можете да прочетете тук: https://www.anadolumedicalcenter.bg/medical-speciality/bone-marrow-transplantation/pediatric-transplantation-process/