Лечението на здравноосигурени пациенти се поема напълно от НЗОК и не се изисква доплащане
Радиохирургията – какво представлява?
Радиохирургията e лъчетерапевтичен метод, при който се прилага прецизно фокусирано в малък обем от тялото външно лъчение във високи еднократни дози. Целта е постигане на „хирургичен” резултат, от където произлиза и името. Методът блокира възможността за размножаване на патологичната тъкан чрез увреждане на жизненоважни структури на болните клетки. Така те постепенно загиват и туморите се свиват или изчезват, като мястото им частично се заема от съединителна тъкан. С тази безкръвна алтернатива на стандартните хирургични интервенции се лекуват освен онкологични (злокачествени тумори и техните метастази) и редица неонкологични заболявания.
Мозъчната радиохирургия – по света и у нас
Радиохирургия се прилага за първи път клинично преди повече от 50 години в Швеция от неврохирурга Ларс Лексел и екипа му с разработените от тях първи прототипи на Гама нож. Докъм края на ХХ век се прилага само в областта на мозъка и само с Гама нож. През последните 5 десетилетия технологията се усъвършенства постоянно, а близо милион и половина пациенти избират да се лекуват с нея. Понастоящем в целия свят работят над 350 Гама нож центъра и това лечение е утвърдено като златен стандарт в мозъчната радиохирургия.
Лъчелечението в България през 90-те години на ХХ и първото десетилетие на ХХI век е значително изостанало поради морално остаряла апаратура и липсата на финансиране. Липсва технологична възможност за прилагане на наложилите се вече по света радиохирургични методи и пациентите от България търсят възможности за скъпо лечение в центрове в чужбина – това е времето на т.нар. „тъжни кервани към Турция”.
Д-р Румен Лазаров и екипът му провеждат първата радиохирургия в България през 2015 г. на допълнително оборудван с радиохирургични приставки линеен ускорител. В следващите години на новите високотехнологични линейни ускорители в страната, включително на Кибер нож и Томотерапия, постепенно започва да се прилага все повече радиохирургия, която вече е реимбурсирана от НЗОК.
Гама нож в България? Да!
„Керваните към Турция”, макар и намалели, не спират до началото на 2021 г., когато в болница „Сърце и Мозък”, Плевен започва работа най-модерният на Балканите и единствен в България Гама нож. Той е първият, който дава възможност за използване на добре познатата от десетилетия в лъчелечението техника за неинвазивно позициониране и имобилизация на пациентите с индивидуално моделируеми подложки и термопластични маски. Технологията от ново поколение стъпва на доказаната база на предишните модели и дава редица нови технологични и клинични възможности, като най-значима от тях е неинвазивната имобилизация, като алтернатива на старата инвазивна стереотактична рамка, без да се компрометира ненадминатата точност. Новият модел Гама нож дава възможност за фракционирана радиохирургия, стереотактично образно насочване и адаптиране на дозиметричния план към текущата позиция, следене на позицията и контрол на облъчването в реално време. В България вече не просто е налице техническа възможност и екип от обучени специалисти за провеждане на радиохирургия с Гама нож, но страната ни разполага с най-висок клас такъв апарат, по-добър от повечето, на които биха се лекували българските пациенти в чужбина.
През януари 2021 г., екипът на лъчетерапевтичния център на „Сърце и Мозък”, Плевен – лъчетерапевти, медицински физици и лъчетерапевтични лаборанти под ръководството на д-р Румен Лазаров, извършва първата радиохирургия на Гама нож в България, в колаборация със звената по образна диагностика, неврохирургия и неврология на болницата и в присъствието на двама водещи световни клинични специалисти в областта (лекар и медицински физик). За малко повече от две години със стереотактична роботозирана радиохирургия в Плевен сa лекувани близо 400 пациенти, основно с мозъчни метастази (включително с множество такива едновременно), доброкачествени тумори, някои случаи на първични злокачествени мозъчни тумори, съдови малформации и функционални състояния (тригеминална невралгия). Радиохирургията се прилага рутинно както в рамките на един ден, така и фракционирана в няколко дни. В зависимост от конкретния случай има възможност за фракционирано облъчване на всяка отделна лезия, както и на различни лезии в различни дни (напр. при множество метастази), адаптивна планирана реирадиация (прилагана при метастази, артерио-венозни малформации), „фракциониране” по обем в няколко дни (при по-големи артерио-венозни малформации дозата се разпределя в няколко сеанса). Огромно предимство е възможността за адаптиране на дозиметричния план между сеансите и/или в рамките на провеждания сеанс при всяка процедура. Радиохирургията се извършва с ултра висока прецизност от порядъка на 0,1-0,2 милиметра (за сравнение, тя е 1-2 милиметра при повечето техники на линейни ускорители), като тази точност се проверява и потвърждава всеки ден от медицинските физици преди провеждане на радиохирургията и се следи автоматично, непрекъснато и в реално време, докато се извършва лъчетерапевтичният сеанс. В сравнение с другите системи за радиохирургия Гама ножът дава възможност за десетки пъти намаляване на дозата на облъчване в тялото, което позволява провеждане на мозъчна радиохирургия дори при бременни.
Най-високата степен на прецизност и ненадминатата сигурност са критично важни при мозъчната радиохирургия, където щаденето на здравата мозъчна тъкан е определящо за ограничаване на страничните ефекти и за запазване на нормалните мозъчни функции.
Опитът на екипа в „Сърце и Мозък” Плевен с уникалните за страната нови технологии в стереотактичната радиохирургия е представян на най-големия форум в лъчелечението в Европа – ESTRO, в журнала на Европейското дружество по медицинска физика EFOMP, на конгреса на Европейското Гама нож дружество, на Гилдията на лъчетерапевтите, Българското радиохирургично дружество и в редица публикации. В резултат на високата експертиза на екипите, наличието на уникална апаратура и натрупания опит болница „Сърце и Мозък” е избрана за съорганизатор и домакин на национален научнопрактически форум на медицинските физици в лъчелечението, където участие вземат водещи световни експерти и се представят най-новите тенденции и възможности в областта, много от които вече се прилагат в Плевен.
Клинични индикации
Показанията за прилагане на радиохирургия са първични злокачествени мозъчни тумори, мозъчни метастази от различни първични злокачествени тумори, доброкачествени мозъчни тумори – акустични невриноми, менингиоми, хемангиобластоми, каверноми, краниофарингеоми, тумори на хипофизата и други, артерио-венозни и други съдови малформации, функционални разстройства – тригеминална невралгия, есенциален тремор, болест на Паркинсон и други. Понастоящем се провеждат клинични проучвания за прилагане на радиохирургия за лечение на епилепсия, невропсихиатрични състояния (обсесивно-компулсивни разстройства, мании и други), различни болкови синдроми.
При провеждане на радиохирургия не се налага обща анестезия, а като правило пациентите понасят отлично този вид терапия. Опитът показва, че няма изявени странични ефекти – изключително редки са наблюдаваните при лъчелечението остри странични ефекти като гадене, повръщане, главоболие, кожни реакции. Най-често пациентите могат да се приберат вкъщи по-малко от 24 часа след самото облъчване, в някои случаи дори веднага след процедурата. Важно е да се знае, че лъчетерапевтичните методи и в частност радиохирургията дават възможност да бъдат поставени под контрол туморни заболявания, включително и злокачествени, както и че при доброкачествените мозъчни тумори и други нетуморни заболявания радиохирургията най-често дава идентични резултати със стандартните неврохирургични интервенции, при отсъствието на обичайните за тях разрези в скалпа, отвор в черепа и мембраните около мозъка и дисекция на здравата мозъчната тъкан. Това е и причината във водещите световни неврохирургични центрове все по-голям дял от случаите да бъдат лекувани радиохирургично вместо със стандартна хирургия. За съжаление поради недостатъчната информираност на медицинските специалисти за наличието и възможностите на метода, и въпреки че методът от години се реимбурсира от НЗОК, в България радиохирургия с Гама нож все още не се прилагат навсякъде, където това би било по-ефективно, по-щадящо или дори единствено възможно за пациента лечение.
Точното и навременно лечение е ключът към добрите резултати
При кандидатстване за финансиране на лечение с радиохирургия в чужбина отговорът на консултантите на НЗОК би бил, че то трябва да бъде покрито със собствени средства (от порядъка на 10 000 лв., бел. ред), тъй като такава процедура, отговаряща на най-високите световни стандарти, е достъпна у нас. За съжаление все още съществува инерция пациентите да бъдат насочвани към чужбина, или да се подлагат на високорискови отворени операции. Бавенето и лутането често са причина за закъснение в прилагането на радиохирургия, а навременното лечение и дългосрочното проследяване от компетентни специалисти са определящи за добрите резултати от лечението и качеството на живот на пациента.