
Днес се отбелязва Световният ден на възпалителните чревни заболявания
Димо Гатев е на 39 години. Диагностициран е с болестта на Крон от 2004 г., а от 2013 г. е на биологично лечение. Работи в ИТ индустрията, обича планинарството и пътешествията, както и всякакви предизвикателства. Зам.-председател е на Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит.
- Какво представляват възпалителните заболявания на червата?
- Това са група заболявания на храносмилателния тракт, които засягат дебелото или тънките черва. Двете основни разновидности са болестта на Крон и улцерозният колит, също познат и като язвен колит. Смята се, че са автоимунни заболявания – при тях имунната ни система атакува елементи на храносмилателния тракт,
при което се образува възпалението. При нормални обстоятелства възпалението е обичайна и необходима реакция на организма в отговор на инфекция или нараняване. За пациентите с тези заболявания обаче чревното възпаление се превръща в хронично състояние, което продължава цял живот.
Начините, по които тези заболявания се проявяват, са твърде разнообразни. Симптомите могат да бъдат от леки до тежки, но обикновено включват продължителна диария (над един месец), коремни спазми и болка, усещане за спешно ходене по голяма нужда, усещане за недоизхождане след ходене по голяма нужда, ректално кървене. Симптоми, които също могат да съпътстват възпалителните чревни заболявания, са загуба на апетит, загуба на тегло, отпадналост, анемия, нощно изпотяване, повишена телесна температура, нарушение на менструалния цикъл при жените.
- Колко хора в България са засегнати от възпалителни заболявания на червата? Какви са нивата на разпространение и как това се е променило с времето?
- Информацията, с която разполагаме към момента, е, че броят на пациентите с възпалителни заболявания на червата у нас е около 5000. Това включва хората, страдащи и от двете основни разновидности на заболяванията, които вече споменах. Съвсем точни данни е трудно да бъдат намерени, тъй като тези заболявания се диагностицират трудно, а и не всеки човек търси навреме лекарска помощ.
В световен мащаб повече от 6,8 милиона души живеят с възпалително чревно заболяване, като най-високо е тяхното разпространение в САЩ, а най-ниско - в Африка. Това до голяма степен се свързва със стреса и с хигиенните навици на хората.
- Какъв съвет бихте дали на човек, който наскоро е бил диагностициран с възпалителна болест на червата в България?
- Съветът ми е да търси информация от правилни източници, да не рискува със самолечение или алтернативни методи като билколечение. Много полезна информация може да се намери на сайта на Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит - www.babkuk.org. От там може да се изтегли и наръчник за хората с тези заболявания, откъдето ще получат отговор на най-често задаваните въпроси.
Също така е изключително важно всеки нов пациент да се свърже със специализиран център за лечение на възпалителни чревни заболявания, за да му се направи правилна диагностика и да се лекува с подходящата за него терапия. Само така той може да стигне най-бързо до ремисия или близко до нея състояние, което да му позволява да води сравнително нормален и спокоен начин на живот, без заболяването да влияе върху ежедневните му дейности. У нас такива центрове има в няколко града, като трите най-големи са в София УМБАЛ “Св. Иван Рилски” и УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ” и във Варна УМБАЛ “Св. Марина”. Всички те разполагат с голям капацитет и отлични специалисти.
Не по-малко важна е и нуждата от подкрепа за новодиагностицираните пациенти. Добре е хората да се свържат с психолог и с диетолог, който да им изготви специален хранителен режим.
Пациентите с възпалителни чревни заболявания имаме и група във фейсбук, където споделяме проблемите и опита си, обменяме полезна информация и съвети. Като човек, който живее над 19 години с болестта на Крон, мога да кажа, че това заболяване не е опасно, ако се третира правилно и освен лечението много важно е психическото и емоционално състояние на пациента. От значение е изборът на работа. Добре е човек да не е подложен на невъобразимо количество стрес, което води до кризи и чести постъпвания в болница.
- Кои са някои от най-големите предизвикателства, пред които са изправени пациентите с възпалителни чревни заболявания в България?
- На първо място е правилното лечение, но за щастие, у нас, както споменах, има специализирани центрове. По-голямата част от проблемите на хората с възпалителни чревни заболявания са свързани обаче не с медицинския аспект, а с отношението на работодателите и достъпа до обществени услуги като тоалетна.
За хората, живеещи с тези заболявания, достъпът до тоалетна е изключително важен, а както знаем, инфраструктурата в България не го позволява или е силно ограничена, заведенията за хранене нямат такъв тип култура да допускат случайни хора. Също така голяма част от работодателите не проявяват никаква толерантност към хората с хронични заболявания. Това е и причината много от пациентите да не споделят за заболяването си, защото ги е страх да не изгубят работните си места.
- Има ли промени в политиката, които бихте искали да видите в България за по-добра подкрепа на пациенти с възпалителни заболявания на червата?
- Бихме искали да видим пълна реимбурсация на всички видове лекарства, които се използват за лечение на тези заболявания, особено на най-често прилаганите. Трябва да отбележим обаче, че терапии, касаещи най-тежките случаи, често се покриват 100%.
- Как пациентската организация подкрепя пациентите с възпалителни заболявания на червата?
- Доскоро организирахме групови срещи с психолог, също така подготвихме и наръчник за хора, диагностицирани с болестта на Крон или улцерозен колит, който може да бъде свален от сайта ни.
Покрай Световния ден на възпалителните чревни заболявания – 19 май, организираме различни инициативи, чиято цел е повишаване на информираността на хората за тези заболявания и за нашите нужди. Днес ще осъществим кратка разходка, облечени в лилаво, и ще направим срещи на пациентите в София и Пловдив.
За отбелязването на Световния ден в лилаво се осветяват и сгради в целия свят. В България тази вечер със специална визия ще бъде осветена фасадата на хотел “Хилтън”, на които искрено благодарим за подкрепата.
- Какво послание бихте искали да отправите към пациентите в България в Световния ден на възпалителните чревни заболявания?
- Посланието, което винаги отправям и аз самият се опитвам да следвам, е пациентите да се грижат за себе си, за тялото си, за психическото и емоционалното си състояние. Да не пренебрегват и да не изолират семейството и близките си, да внимават в избора на работа и задачите, с които се наемат – нищо претоварващо и нищо крайно екстремно.
Да спортуват, но леки спортове като йога, плуване, разходки сред природата. Задължително е и да спазват диета според моментното им състояние.
Всички тези фактори са важни за хората с възпалителни чревни заболявания, за да могат да водят пълноценен начин на живот.