
По време на опитната терапия за няколко дни се появяват нови косми с дължина около 1 см
В продължение на почти десетилетие учени от Калифорнийския университет в Ървайн изучават едни от най-грозноватите бенки по кожата, за да разберат защо произвеждат толкова дълги косми. Новата им статия в авторитетното научно списание “Нейчър” разказва, че такива бенки съдържат определени молекули, които насърчават растежа на коса.
Косопадът е кошмар за всеки човек, защото интуитивно се свързва с остаряването. Но проблемът съвсем не е характеристика само за късните десетилетия от живота. С оредяването на косата се сблъскват бременните и родилите наскоро жени, хората в стрес, прекаралите COVID, страдащите от гнездовидно опадане на косата по все още неразгадан напълно механизъм или в резултат на нарушения в работата на щитовидната жлеза.
Дерматолозите малко преувеличават, като казват, че 8 от 10 пациенти им се оплакват от прекомерно бърза загуба на косми на главата, но поне половината от хората са недоволни от гъстотата на косата си. Лекарите все по-често виждат жени на 30-40 години, чиято коса е оредяла подобно на засягане от менопаузата, и млади мъже на 20-30 години с оголени участъци по главата.
Хората обикновено губят между 50 и 100 косъма на ден, след което от стволовите клетки в космените фоликули поникват нови. Но при плешивост, наричана от лекарите алопеция или андрогенна алопеция - стволовите клетки са неактивни, “заспали” и не създават нови косми.
С основание се смята, че който открие средство за укрепване и дефинитивно сгъстяване на космите или за лечение на тотално олисяване, ще направи революция в дерматологията. Такава мечта вероято мотивира учените, публикували обнадеждаващи резултати от новото изследване.
Засега успехът е доказан при мишки, но учените смятат, че има потенциал и за лечение на хора, тъй като се прилагат човешки клетки. Изследователският екип изолира молекула, наречена остеопонтин, намираща се в големи количества в косматите кожни бенки, която може да активира латентните стволови клетки на космения фоликул.
Изследването демонстрира забележителен ефект. След присаждане на “кръпки” от човешка кожа на гризачите, в рамките на един ден учените прилагат в експерименталната зона три инжекции, съдържащи молекулата. За няколко дни се наблюдават пораснали нови косми с дължина около 1 сантиметър.
За да потвърдят, че остеопонтинът е отговорен за растежа на космите, изследователите също така инжектират неутрален протеин на друго място върху кожата, но в мястото на контролата не поникват косъмчета. Откритията изглеждат приложими за хора, тъй като експериментът използва проби от човешка кожа и молекула, открита в човешки бенки.
Изследването може в крайна сметка да доведе до амбулаторна процедура за насърчаване на растежа на косата. Може би дори ще може да се извършва в кабинета на дерматолог подобно на процедури като приложение на ботокс с козметична антиейджинг цел или за лечение на някои видове тикове и треперене. Изследователите си представят, че молекулата ще бъде включена в биотехнологичен препарат под формата на гел ще бъде инжектирана чрез процес, наречен микроигли, които буквално се търкалят щадящо по кожата и нанасят по малко от продукта на множество места. След като се събудят бездейните фоликули, те по напълно физиологичен начин ще произвеждат косми, които ще имат качествата на косата, която сме имали на 18. Със същата дебелина и структура, младежки цвят, права или къдрава според конкретния човек.
Екипът очаква да започне първото си изпитване върху хора през следващите месеци още тази година, за да тества безопасността на съединението, предназначено да доставя остеопонтин в тялото. Съединението ще се прилага чрез инжекции в скалпа.
Към момента въпреки одобрените няколко продукта за рязко сгъстяване на косата най-ефективният метод си остава трансплантацията, но процедурата е скъпа и продължава дълго време.
Калифорнийските учени очакват тяхната система да е от полза при почти всички оредявания на косата с изключение на косопада от нарушения на щитовидната жлеза.