
- За 3 дни българските медици прегледаха 220 души.
- Д-р Милен Врабевски от години инвестира лични средства в тези области
Фондация „Българска памет и нейният председател д-р Милен Врабевски организираха и финансираха безплатни кардиологични прегледи в областта Мала Преспа, Албания, където преобладава коренно българско население.
Идеята на благотворителната инициатива бе да допринесе за подобряването на качеството на живот на местните жители и да им осигури достъп до висококачествени и профилирани медицински услуги, каквито в района липсват.
Прегледите се проведоха в рамките на три дни в медицинския център в с. Пустец под ръководството на световно признатия български кардиолог проф. д-р Иво Петров, дмн, и неговия екип от „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечносъдов център, които пристигнаха в Албания заедно със своя изпълнителен директор Андрей Марков. Заедно с тях пътува и единствената по рода си в България мобилна лаборатория с най-модерната апаратура за кардио-пулмонални изследвания.
При огромен интерес българските лекари успяха да прегледат 220 души, голяма част от които бяха насочени за последващи изследвания и допълнително лечение.
Областта Мала Преспа обединява 9 села, в които има две поликлиники, обслужващи 5000 жители – в с. Пустец и в с. Горица. Всяко от двете болнични заведения разполага с по един общопрактикуващ лекар, а пациентите им са поделени наполовина. Това е един от най-бедните региони на Албания и медицинските центрове не разполагат с профилирани специалисти и апаратура.
Инициативата на фондация „Българска памет бе подкрепена от вицепремиера Мария Габриел и Министерството на външните работи, които осигуриха транспортирането на делегацията с военния самолет „Спартан и логистична помощ на терен.
Д-р Врабевски от години инвестира лични средства в райони с българско население в Албания.
Вече повече от 16 години той организира и финансира образователни семинари, които да събират младите хора от България, Албания, Украйна, Молдова, Северна Македония и Сърбия на едно място, предоставяйки им достъп до кариерно развитие и професионална ориентация в България, семинарни и други занятия с директни ползи за тях във високотехнологичния XXI век. Обученията включват роботика, кибернетика, програмиране и други.
Д-р Милен Врабевски и фондация “Българска памет имат ключова заслуга за инициирането и организацията на целия процес по признаването на българското малцинство в Албания през 2017 г. – нещо, което коренното българско население в страната очаква от 1934 г.
През юли 2020 г. д-р Врабевски и фондация “Българска памет даряват на Община Пустец пожарна кола, линейка и високопроходим автомобил за социален патронаж, с каквито до онзи момент албанската община не разполага.
През същата година с финансиране на д-р Врабевски е ремонтиран водопроводът в с. Туминец, благодарение на което е възстановено 24-часовото водоснабдяване в две от деветте села в област Преспа.
Благотворителните дейности на фондация „Българска памет в Албания продължават с обзавеждането и оборудването на училищна библиотека, учителска стая и модерен компютърен кабинет в училището в Пустец. В момента в него се обучават деца от деветте села на общината.
След сигнал от д-р Врабевски и фондация „Българска памет за липсата на асфалтиран път между с. Връбник и град Билища през 2021 г. България отпуска бюджет за реконструирането му.
Проф. д-р Иво Петров, дмн: За мен и екипа ми бе чест да бъдем от полза на сънародниците ни в Пустец
В разговор с д-р Милен Врабевски и Софика Мале възникна идеята да бъдем от помощ на този относително отдалечен от сегашните предели на България край, в който много от хората са запазили своето българско самосъзнание, въпреки че в течение на толкова години са били забравени от българската държава. За мен и моя екип беше радост и чест да можем да се включим в подобна инициатива.
Бяхме посрещнати много топло, с огромна благодарност. Направи ни впечатление, че хората там използват забравени български думи и изрази, които ние знаем от литературата, но е толкова хубаво да ги чуем в разговорна реч. Настръхвам, като се сетя.
Смятам, че бяхме от полза, защото хората там трябва да пропътуват съществено разстояние, за да си направят специализирани изследвания и да бъдат прегледани от профилирани специалисти.
Това е нашият малък принос към тяхното здравеопазване и бяхме много радостни, когато ни казаха, че се надяват да ги посещаваме регулярно.
Димитри Никола от с. Връбник: Фондация “Българска памет“ се грижи за здравето на българщината в Албания
Благодарен съм на фондация “Българска памет”, че се грижат за здравето на българщината в Албания. Когато разбрахме за посещението на българските лекари, всички бяхме много щастливи и с голяма надежда посетихме прегледите. Аз съм впечатлен от отношението и професионализма на българските лекари.
Нико Наколовски от Пустец: Д-р Врабевски помогна на дъщеря ми да учи в България
Много благодаря на д-р Врабевски, който помага от години на жителите на Пустец, но освен това помогна много и на моите деца. Ние не сме от заможно семейство, имаме финансови проблеми. Благодарение на него дъщеря ми беше обезпечена да следва в България, той се погрижи да има всичко необходимо за старта на учебната година, да може да покрива разходите за общежитие, консумативи, джобни, всичко нужно. Цялото ни семейство му благодари от сърце и душа!
Наталия Накалофски: Родом съм от Пустец, но винаги съм мечтала да живея в България
Моите родители винаги са ми казвали, че имаме български произход. Останали сме в Албания след разпадането на границите и сме сформирали българско малцинство. Имаме албанско гражданство, но това не ни пречи да поддържаме нашата българска култура.
Когато за първи път посетих България, бях изумена - от начина, по който българите говореха езика, от тяхното гостоприемство. Всичко ме караше да се чувствам комфортно, сякаш съм вкъщи. Не исках да се прибирам. Исках да остана в България завинаги.
Участвала съм два пъти в семинари на фондация “Българска памет” в България, където намерих много нови приятели, научих интересни неща и придобих важни компетенции, които и до ден днешен много ми помагат.
Сега съм щастлива, че вече съм студентка в Софийския университет, живея в България и това до голяма степен е благодарение на д-р Милен Врабевски, който ми помогна много, за да мога да се справям финансово с всички разходи.
Много ми е мило, че в Пустец гостуват български медици, които се погрижиха за местното население отново благодарение на него. Тази помощ е безценна!