
“Когато има нещо, върху което да се фокусираш, нямаш време да вземаш грешни решения”, обясни таекоундистът Денис Димитров, медалист от европейски първенства. Според националната шампионка по спортна акробатика Мариела Костадинова спортът играе основна роля във възпитанието в полезни навици, защото учи на постоянство. Дори и това, че когато съучениците ми излизаха вечер, аз се прибирах капнала от умора след тренировка, може да обясни разликата в навиците, смята Ивана Ангелова, шампион на България в дисциплината прескачане на препятствия клас Т. Тримата са част от кампанията срещу употребата на тютюневи изделия сред подрастващите “Можещите”. Тя се реализира в партньорство между асоциация “Родители”, “Заедно в час” и “АстраЗенека”, като част от глобалната инициатива на компанията Young Health Programme, насочена към превенция и ограничаване на хроничните заболявания сред младите по света.
“Инвестираме в проекти, които целят да стимулират здравословния начин на живот. В България избрахме да наблегнем на темата за превенция от тютюнопушене, защото децата у нас са на челно място в Европа по пушене. Ако чрез програмата сме успели да убедим дори един младеж да не посегне към цигарите, значи има смисъл от усилията, които всички тук сме направили”, обясни Деян Лаковски, директор клъстер “Балкани АстраЗенека”.
Всяка година тютюнопушенето убива над 8 млн. души, като 1,5 млн. от тях са пасивни пушачи. Основната причина за рак на белия дроб е употребата на тютюневи изделия. Не е широко известно, но това е в основата и на над 50% от случаите на рак на пикочния мехур, разказа онкологът д-р Ивелина Пaнджарова.
Зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски приветства инициативите на асоциация “Родители” за организирането на часове на класа с фокус върху щетите от пушенето, но заяви, че държавата трябва да прави повече за намаляването употребата на всички видове тютюневи изделия сред младите. “Най-малко 40% от българите пушат, а над 30% от децата на 15 - 19 г. също посягат към цигарите. Това е резултат на факта, че близо 30 г. държавата не успя да въведе здравното образование в училищата и децата ни са най-неподготвените в ЕС за реалния живот. Опитваме се да променим това. Материалите са готови, но няма отделени часове и достатъчно обучени преподаватели”, коментира Околийски.