
- “Александровска” е най-голямата университетска болница, в която нито един пациент не е върнат, но апаратът, с който работим, е на 15 г. и се чупи, казва началникът на Клиниката по нуклеарна медицина
- Екипът на клиниката печели втори проект към Международната атомна агенция на стойност над 1 500 000 лева за дооборудване на циклотрон комплекс, вследствие на което ще се произвеждат още 5 нови радиофармацевтика - ще са от полза на онкоболни и с алцхаймер
- Доц. Хаджийска, ръководите Клиниката по нуклеарна медицина към УМБАЛ “Александровска”, която първа в България преди 15 г. въведе мултимодалната образна диагностика - сцинтиграфска томография, съчетана с компютърна томография. Преди време читател ви номинира за лигата на "Лекарите, на които вярваме" и написа, че именно вашата клиника често е единствената надежда за много родители за диагностиката на сериозни заболявания на децата им. Кое е толкова уникално в клиниката?
- Клиниката по нуклеарна медицина в Александровска болница е водещото диагностично и терапевтично нуклеарно медицинско звено, основоположник на специалността. Състои от три базови отделения. Едното е конвенционалното, където се правят сцинтиграфиите. Второто е отделението по позитронно-емисионна томография, по-популярно като ПЕТ скенер. Там се изследват предимно онкологично болни. Третото е производственото отделение, където
правим радиофармацевтици на място,
което е уникално за страната.
Конвенционалното отделение от години се е превърнало в основно, дори единствено звено, където се изпращат деца от различни възрастови групи от цяла България. Първо, защото имаме традиции в тази диагностика. Изпращат се деца предимно с нефрологични и урологични проблеми, на които предстои оперативна интервенция. Често те са с вродена хидронефроза и детските уролози трябва да решат дали да предприемат незабавна операция, за да се спре по-нататъшно влошаване на бъбречната функция, или може да се изчака във времето чрез проследяване. Именно тук е важна бъбречната сцинтиграфия, която показва както визуално, така и с количествени параметри състоянието на бъбречната функция. Поне веднъж годишно използваме това изследване за проследяване на децата.
Пациенти са ни дори бебета на 3 месеца
Освен поради доказаната компетентност на екипа пациентите са тук и заради добре отработената практика за даване на анестезия. Защото децата между 2 и 4 г., въпреки уговорките с родителите, често не могат да стоят неподвижни 25 минути. Детските анестезии са специфична дейност, избягвана в доста центрове, поради което родителите често се лутат и срещат трудности за уговаряне на такива специалисти.
Анестезиолозите в УМБАЛ “Александровска” са едни от най-добрите професионалисти в страната и са профилирани за работа с деца. Тъй като анестезията особено при деца е рискова процедура, ние имаме пълното оборудване за спешна помощ, съобразявайки се със спецификите при най-малките.
Оказва се, че много частни и държавни болнични заведения отказват да поемат сцинтиграфската диагностика на педиатричните пациенти, независимо че имат сключени договори с НЗОК. По последни данни тези изследвания се провеждат основно в нашата клиника, а детските уролози и нефролози от цялата страна разчитат основно на тях при вземането на решение за оперативна интервенция. Наскоро нашият център даже участваше в първата среща на Сдружението по детска урология и нефрология, чийто председател е д-р Емил Атанасов. Там обсъдихме много от проблемите и пак стигнахме до консенсус за протоколите, които трябва да се използват.
Предимство на клиниката е и това, че от началото на 2022 г.
работим с уникален гломеруло секретиращ радиофармацевтик
Той, за разлика от досега прилаганите, които се използват в останалите центрове заради по-ниската цена, дава по-добра възможност за надеждна диференциална диагноза между обструктивна и необструктивна уропатия, което вълнува лекарите, когато трябва да вземат решение за консервативно проследяване или хирургична намеса при малките пациенти. Той се доставя специално и само за Александровска болница и се използва само за най-малките пациенти.
- Няма ли други методи за тази диагностика. Това ли е най-добрият?
- Има - ехография, магнитен резонанс. Но сцинтиграфията е документирана в ръководствата за добра клинична практика на детската урология. Т.е. има нужда от това изследване. Но апаратът е на 15 г. и в последните 3 г. доста често се чупи. Работата се забавя заради ремонтите, да не говорим за разходите, които са за сметка на клиниката, а те за 1 г. са за 55 хил. лв. Освен това апаратурата е морално остаряла, поддържа единствено двуслайзови КТ образи и не е конкурентна на инсталираните в други центрове, където КТ изображенията с поне 16 слайза. Да не говорим, че рентгеновата тръба вече отдавна е минала своя полезен живот.
“Александровска” е най-голямата университетска болница в България, в която нито един пациент не е върнат на практика, но апаратурата е остаряла.
- Т.е. нуждаете се от нова гама-камера, защото често ремонтирате старата и някой път няма да знаете за колко време ще спрете да правите диагностика, а пациентите, и най-важното - болните дечица, ще трябва да чакат.
- Да. Реално се нуждаем от закупуване на нов апарат за еднофотонна емисионна томография/компютърна томография и въобще от осъвременяване на най-голямото и основополагащо звено по нуклеарна медицина в страната, в което се обучават студенти, специализанти и докторанти от цялата страна.
- Основно при деца ли ползвате този апарат?
- Не. Изследват се значителен брой пациенти с онкозаболявания, за които комбинираното сцинтиграфско/компютър-томографско изследване е от ключово значение, определящо следващия терапевтичен подход и ефекта от лечението. Това са пациенти с карцином на гърдата, простатата, паращитовидните жлези, костите, бъбреците, белия дроб и др. От особено клинично значение е лимфосцинтиграфията и SPECT/CT на сентинелни лимфни възли при планиране на интраопертативното лечение и облъчване IORT при пациентки с карцином на гърдата в ранен стадий, при които изследването може да спести усложненията от разширената лимфна дисекция.
- Поне ПЕТ скенерът ви е сравнително нов, нали?
- ПЕТ скенерът e на 3 г., последно поколение. За съжаление, и той бързо се амортизира, защото
през него минават по 28 пациенти на ден
Нито едно друго подобно медицинско звено в България не поддържа този брой пациенти. Екипът, с който работя, е изключително добре обучен, а по-младите продължават да се обучават, ходят на курсове. Работим на две смени - на практика от сутрин до вечер.
От миналата седмица имам добра новина, че екипът на клиниката печели втори проект към Международната атомна агенция на стойност над 1 500 000 лв., които ще дойдат в болницата под формата на апаратура.
Благодарение на първия въведохме два нови радиофармацевтика в клиничната практика, уникални за България - преди това пациентите ходеха в чужбина и плащаха над 5000 евро за едно такова изследване. А е важно да се знае, че в Александровска болница не доплащат за нищо. Вторият проект, който се очаква да стартира от 5 януари, е за дооборудване на циклотрон комплекс, вследствие на което ще се произвеждат още поне 5 нови за клиничната практика радиофармацевтика. С тях ще можем да сме в полза не само на пациентите с простатен карцином, невро-ендокринни тумори, каквито бяха предходните два нови радиофармацевтика, но ще можем да сме от полза и на пациентите с рак на гърдата, на пациентите с неврологични заболявания, каквато е например алцхаймер като болест.