
126 сигнала от граждани, както и от медиите за липса на лекарства е обработила Изпълнителната агенция по лекарствата от януари до юли тази година. Те засягат около 70 лекарства, които са за различни заболявания, стана ясно по време на дискусия на тема „Актуални предизвикателства пред лекарствоснабдяването в България“, в която участват здравният министър проф. Христо Хинков, заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по лекарствата маг.-фарм. Богдан Кирилов, представители на фармацевтичния сектор и др.
По отношение на контрола, извършихме 400 проверки при търговци на едро и дребно. При 20% са установени нарушения - отпускат се лекарства без да се изисква рецепта, съобщи Кирилов. При търговците на едро има нередности към системата СЕСПА, обясни той.
Илко Гетов обобщи, че около 5 сигнала месечно получават институциите.
Според Лука Чичов – генерален мениджър на IQVIA ЦИЕ пандемията от COVID и икономическите последици са повишили фокуса върху недостига на лекарства. Липсват изчерпателни данни върху недостига на лекарства в Европа, каза Чичов. За месец септември почти 50 хил. случая на недостиг има в Европа. Над 10 хил. продукти са изтеглени от пазара, за 24 000 има решение и са на пазара, обясни той.
Повече от половината имат генерична алтернатива на пазара, за съжаление не всички, коментира Чичов. Имаме над 20 държави, които са засегнати. По време на пандемията имаше голям пик на използването на антибиотици. Наблюдава се голяма динамика, проблемите с една четвърт от лекарствата се решават за месец, за 80% се решават за около 6 месеца, каза той.
Според Чичов причините за недостиг са комплексни и изискват цялостен подход за справянето му. Сред причините са проблеми с веригата на доставки, търговски, административни- спиране на доставки или неочаквани пикове на търсенето. По думите му трябва по-голяма прозрачност относно недостига на лекарства чрез структуриран и задълбочен анализ.