
Какво е сърдечна аритмия и как да разпознаем нейните симптоми?
Сърдечна аритмия възниква, когато електрическите сигнали, които казват на сърцето да бие, не работят правилно. Вследствие на това сърцето може да бие твърде бързо или твърде бавно. Нормално е пулсът да се ускорява по време на физическа активност и да се забавя, докато почивате или спите. Но честият неправилен ритъм може да означава, че сърцето не изпомпва достатъчно кръв към останалите части на тялото и ако не бъде лекувано, това заболяване може да доведе до животозастрашаващи състояния като камерно мъждене. Този особен вид аритмия причинява драматичен спад на кръвното налягане, водещо до колапс и потискане на дишането и пулса. Вентрикуларното мъждене е спешно състояние, което изисква незабавна медицинска помощ. Това е най-честата причина за внезапна сърдечна смърт.
Ето защо е важно да познаваме най-честите симптоми на сърдечната аритмия:
1. Сърцебиене
Един от отличителните признаци на сърдечна аритмия е усещането за нередовен сърдечен ритъм или т.нар. сърцебиене. То може да се прояви като трептене, ускорен пулс, чувство на удари в гърдите или “прескачане” на сърцето.
2. Задух
Недостигът на въздух, особено по време на физическо натоварване или дори в покой, е важен симптом на сърдечна аритмия. Неравномерният сърдечен ритъм компрометира способността на сърцето да изпомпва ефективно кръвта, което води до недостатъчно снабдяване на тялото с кислород.
3. Болка в гърдите
Болка или дискомфорт в гърдите е друг важен симптом, който хората със сърдечна аритмия могат да изпитат. Болката варира от лека, тъпа до по-остра, пронизваща. Важно е да се отбележи, че този симптом може да е показателен за различни сърдечни и извънсърдечни състояния като миокарден инфаркт, перикардит, пневмония, бронхиална астма и др.
4. Световъртеж
Сърдечните аритмии често се придружават и от усещане за замаяност. Неравномерният сърдечен ритъм може да повлияе на притока на кръв към мозъка, което води до моментно замайване, а понякога дори и до пълна загуба на съзнание. Това създава риск от развитието на различни наранявания на главата, порязвания, натъртвания или фрактури.
Други симптоми могат да бъдат: тревожност, чувство на умора, изпотяване.
Причини за възникването на аритмия
Ритъмът на сърцето се контролира от система от електрически импулси. Аритмия възниква, когато се нарушат пътищата на предаване на тези импулси. Някои от най-честите причини за излизането на сърцето от ритъм са:
- Коронарна артериална болест. Сърдечно-съдово състояние, характеризиращо се със стесняване или запушване на коронарните артерии, които доставят кръв на сърдечния мускул.
- Прекаран сърдечен инфаркт. По време на инфаркт притокът на кръв към част от сърцето е блокиран, което води до смърт на клетките на миокарда. Това увреждане нарушава нормалното електрическо сигнализиране в сърцето.
- Високо кръвно налягане. Основно състояние, водещо до аритмия, което с правилна профилактика може да бъде избегнато. То кара стените на лявата сърдечна камера да станат твърди и дебели, което променя начина, по който електрическите сигнали преминават през сърцето.
SENDO Advance 3 е напълно автоматичен, дигитален апарат за кръвно налягане. Оборудван е със специалната технология HIRA, която отчита и анализира наличието на аритмия. Засеченият аритмичен пулс се запаметява в апарата. Когато в паметта се натрупат седем записа, HIRA анализира всеки следващ отчетен аритмичен пулс и определя степента му, спрямо скала от четири предварително зададени нива на риск:
Ниво 0: Няма индикация
Ниво 1: Ниско – Аритмичен пулс се появява рядко. Измервайте редовно.
Ниво 2: Високо – Бъдете предпазливи. Обърнете внимание на стойностите.
Ниво 3: Опасно – Обърнете внимание на стойностите и се консултирайте с лекар
Апаратът ще ви алармира със съобщение към екрана, когато е необходимо да потърсите медицинска помощ.