Оказва се, че не никотинът, а вероятно въглеродният окис в дима на цигарите може да предпазва уязвимите клетки от невротоксичност
Годината е 1959-а. Службата за обществено здраве на Съединените щати и Министерство по въпросите на ветераните на САЩ изследва връзката между употребата на тютюн и различните причини за смърт. Събират данните за здравето и навиците за пушене на 200 000 души със застраховка живот, издадена от правителството. От дългия списък със заболявания, включени в проучването, очаквано при повечето се вижда по-висок риск от смъртност сред пушачите в сравнение с непушачите и пушещите от време на време. Голямата изненада дори за изследователите е, че пушачите са имали драстично по-нисък риск от болестта на Паркинсон. И дори тези, които пушат 10 или повече цигари дневно, са с най-ниска вероятност да се разболеят. Резултатът толкова се разминава с очакването и намерението да се докажат нежеланите ефекти и това да послужи за обосновка на програми за обществено здраве, че в научния свят започва дебат “Можем ли да отречем ползите?”. Изводите все пак са публикувани в Public Health Reports.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.